Ўзбекистон ва Озарбайжон мудофаа вазирлари ўзаро ҳарбий ҳамкорлик режасини имзолади
Аввалроқ Ўзбекистон мудофаа вазири генерал-майор Баҳодир Қурбонов раҳбарлигидаги ҳарбий делегация Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо мамлакатлар мудофаа вазирлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун Озарбайжонга жўнаб кетгани ҳақида хабар берилганди.
Бугун, 29 октябрь куни генерал-майор Баҳодир Қурбонов Озарбайжон мудофаа вазири генерал-полковник Закир Гасанов билан икки томонлама учрашув ўтказди.
Учрашув давомида ҳарбий соҳада икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Шунингдек, Ўзбекистон ва Озарбайжон мудофаа идоралари раҳбарлари 2020 йилга мўлжалланган икки давлат Мудофаа вазирликлари ўртасида ҳарбий ҳамкорлик режасини имзоладилар.
30 октябрь куни Боку шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо мамлакатлар мудофаа вазирлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтади.
Унда Россия Федерацияси, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Озарбайжон, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон Республикаларининг мудофаа идоралари раҳбарлари иштирок этади.

Главы оборонных ведомств Узбекистана и Азербайджана подписали план взаимного военного сотрудничества
2019-10-29 | Сфера безопасности
Как ранее сообщалось, военная делегация Узбекистана во главе с министром обороны Узбекистана генерал-майором Баходиром Курбановым отбыла в Азербайджан для участия в очередном заседании Совета министров обороны государств-участников СНГ.
Сегодня, 29 октября генерал-майор Баходир Қурбанов провел двухстороннюю встречу с министром обороны Азербайджанской Республики генерал-полковником Закиром Гасановым.
Во время встречи были обсуждены перспективы развития двухстороннего сотрудничества в военной сфере. А также главы оборонных ведомств Узбекистана и Азербайджана подписали План военного сотрудничества между министерствами обороны на 2020 год.
30 октября в городе Баку состоится очередное заседание Совета министров обороны государств-участников СНГ.
В нем принимают участие главы оборонных ведомств Российской Федерации, республик Армении, Беларуси, Казахстана, Азербайджана, Киргизии, Таджикистана и Узбекистана.