ONLINE. “InnoWeek.Uz-2019” инновацион ғоялар ҳафталиги ўз ишини бошлади
Тадбирнинг тантанали очилиш маросимида Фан, таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт масалалари бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувахитов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазири Иброҳим Абдураҳмонов ҳамда Осиё-Тинч океани технологиялар трансфери марказининг (APCTT) раҳбари Michiko Enomoto иштирок этишди.
А.Абдуҳакимов: “Муҳтарам Президентимиз Шавкат Миромонович “Бугунги кунда дунё миёсида шафқатсиз рақобат тобора кескин тус олмоқда. Бундай мураккаб шароитда замонавий илм-фан ва инновация ютуқларини кенг жорий этиш бўйича биз узлуксиз иш олиб боришимиз керак”, деб бир неча бор таъкидлаб келмоқдалар. Бугунги тадбир халқаро миқёсда инновация соҳасида фаолият юритаётган турли даражадаги соҳа вакиллари ҳамда давлат органлари, инновацион инфратузилма субъектлари, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари, технопарклар ва хусусий тадбиркорлар, шунингдек, чет эл инвестиция фондлари, инновацион марказлар ва бошқа манфаатдор ташкилотлар вакиллари учун ўзаро манфаатли ҳамкорлик платформасини ташкил этишга хизмат қилади”.
Рақамлар:
→ 2018 йилда Халқаро инновацион ғоялар ҳафталигида республикамизнинг ҳудудларидан ҳамда 20 дан ортиқ хорижий давлатлардан ташриф буюрган олимлар, ишбилармонлар, йирик компаниялар ва киллари сони 5278 нафарни ташкил этган.
→ Бугунги бошланаётган инновацион ҳафталикда 30 дан ортиқ хорижий давлатлар вакиллари ва республикамиздан жами 6000 дан ортиқ иштирокчилар қатнашиши кутилмоқда.
→ Кўргазмада 17 та хорижий ва 29 та маҳаллий корхона ва ташкилотлар иштирок этмоқда.
→ Жорий йилдаги инновацион ҳафтали доирасида ташкило этилаётган халқаро инновацион-инвестицион форумда 35 дан ортиқ хорижий ва 20 дан ортиқ маҳаллий спикерлар қатнашмоқда.

ONLINE. Стартовала Неделя инновационных идей - “InnoWeek.Uz-2019”
В церемонии открытия приняли участие советник Президента Республики Узбекистан по вопросам науки, образования, здравоохранения и спорта Абдужаббор Абдувахитов, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, Министр инновационного развития Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов и руководитель Азиатско-Тихоокеанского центра трансфера технологий (APCTT) Мичико Эномото.
А. Абдухакимов: Как подчеркивает уважаемый Президент нашей страны Шавкат Миромонович “сегодня в мировом масштабе все более остро стоит вопрос жесткой конкуренция. В таких условиях мы должны вести постоянную работу по широкому внедрению достижений современной науки и инноваций”. Сегодняшнее мероприятие послужит созданию платформы взаимовыгодного сотрудничества для представителей различных сфер, действующих на международном уровне в сфере инноваций, а также представителей государственных органов, субъектов инновационной инфраструктуры, свободных экономических и малых промышленных зон, технопарков и частных предпринимателей, а также зарубежных инвестиционных фондов, инновационных центров и других заинтересованных организаций”.
Цифры:
В 2018 году число ученых, бизнесменов, представителей крупных компаний, посетивших мероприятия в рамках Международной недели инновационных идей из всех точек нашей республики и более 20 зарубежных стран, составило 5278 человек.
Ожидается, что в стартующей сегодня инновационной неделе примут участие представители более 30 зарубежных стран и более 6000 участников из нашей республики.
В выставке принимают участие 17 зарубежных и 29 местных предприятий и организаций.
В международном инновационно-инвестиционном форуме, который проходит в рамках нынешней недели инноваций, принимают участие более 35 зарубежных и более 20 отечественных спикеров.