Семинар-тренинглар бошқарув самарадорлигини оширади
28 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида БААдан келган экспертлар иштирокида келажакни шакллантириш ва Форсайт тизимини ўзлаштириш масалаларига бағишланган семинар машғулотлари бошланди.
Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан Бирлашган Араб Амирликлари Вазирлар Маҳкамаси ва келажак ишлари бўйича вазирлиги билан ҳамкорликда ташкил этилган тренингда мамлакатимиз вазирлик ва идораларининг жами 300 га яқин масъул ходими иштирок этмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил март ойида Бирлашган Араб Амирликларига расмий ташрифидан сўнг икки мамлакат ўртасида кўплаб соҳалар қатори давлат бошқарувини такомиллаштириш бўйича ҳам ўзаро келишувга эришилди. Айни пайтда мазкур келишувга мувофиқ, БАА ҳукумати билан давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш, Ўзбекистонда узоқ муддатли ривожланиш стратегияларини ишлаб чиқиш, соҳа учун зарур кўникмага эга кадрлар тайёрлаш сифатини яхшилаш борасида кенг кўламли лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Жумладан, БАА билан Ўзбекистон ўртасида давлат бошқарувини такомиллаштириш бўйича стратегик ҳамкорлик доирасида жорий йилда юртимизда Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги ва бошқа қатор давлат органлари билан ҳамкорликда семинар-тренинглар, илмий-амалий конференциялар ташкил этилди. Иштирокчиларнинг “Фьючер Форсайт” (Future Foresight) тизими бўйича билим ва кўникмаларини оширишга қаратилган навбатдаги семинар машғулотлари БАА Бош вазири маҳкамасининг Муҳаммад Ҳасан Аҳли бошчилигидаги экспертлар гуруҳи томонидан олиб борилмоқда.
Форсайт келажакнинг қандай ривожланишини олдиндан ўрганган ҳолда, тўғри стратегик қарорлар қабул қилиш ва манфаатдор томонларнинг биргаликдаги фаолиятини такомиллаштиришга йўналтирилган ёндашувлар мажмуидир. Ушбу тизим жараённи олдиндан кўра билишга, ўрта ва узоқ истиқболда юзага келиши мумкин бўлган имкониятлар ёки таҳдидларни аниқлашга ёрдам беради. Фикрлаш усули сифатида, форсайт, шунингдек, инновацияларни, стратегик баҳолаш ва келажакни фаол шакллантиришни ёқлайди.
Давлат бошқарувидаги анъанавий режалаштириш одатда муваффақиятсизликларнинг олдини олишни кўзлайди. Стратегик форсайт эса асосий эътиборни ташқи таъсирларга нисбатан чидам ҳосил қилиш, аниқроғи, эҳтимолий таҳдидларни олдиндан аниқлаш ва тезда тикланишга қаратади. Узоқни кўра билиш, вазиятга мослашиш ва барқарорликни таъминлаш, пировардида, давлат органларига вазиятни, воқеаларни фуқаролар учун фойдали, энг қулай оқимга солиш имконини беради.
Семинарда халқаро экспертларнинг давлат хизматчилари билим ва кўникмаларини оширишга, аҳолига хизмат кўрсатиш сифатини яхшилашга, келажакни прогнозлаштиришга кўмаклашишга қаратилган маърузалари тингланди. Хорижлик мутахассислар билан давлат бошқарувида фойдаланиш мумкин бўлган воситалар, прогнозлаштириш услублари, вазиятларни моделлаштириш бўйича тажриба алмашилди.

Семинар-тренинг служит повышению эффективности управления
28 октября в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан начался семинар-тренинг с участием международных экспертов из Объединенных Арабских Эмиратов на тему «Формирование будущего».
В мероприятии, организованном Министерством инновационного развития Республики Узбекистан совместно с Министерством по делам правительства и будущего Объединенных Арабских Эмиратов, принимают участие ответственные работники министерств и ведомств – всего около 300 государственных служащих.
Официальный визит Президента Республики Узбекистан в ОАЭ в марте текущего года дал старт активному сотрудничеству в различных сферах, в том числе и в области совершенствования государственного управления. В настоящее время в рамках соглашений, достигнутых между двумя странами, реализуются широкомасштабные проекты по повышению эффективности государственного управления, разработке долгосрочных стратегий развития, внедрению инноваций в деятельность государственных органов, улучшению качества подготовки квалифицированных кадров.
В частности, в рамках стратегического партнерства между Узбекистаном и ОАЭ по совершенствованию государственного управления в текущем году рядом государственных органов, таких как Министерство экономики и промышленности, Агентство государственных услуг при Министерстве юстиции и другие, организованы различные научно-практические конференции, семинары-тренинги с участием экспертов из ОАЭ. Очередной семинар-тренинг, направленный на повышение знаний и навыков участников по системе “Фьючер Форсайт” (Future Foresight), проводится группой специалистов Кабинета Премьер-министра ОАЭ под руководством Мухаммеда Хасана Ахли.
Форсайт – это комплексный подход к изучению сценариев развития будущего для последующего принятия стратегических решений и активизации совместной деятельности заинтересованных сторон. Он имеет отношение к процессам предвидения, определения возможностей и угроз, которые могут возникнуть в среднесрочной и долгосрочной версиях будущего. Как способ мышления форсайт также поощряет инновации, стратегическую оценку и проактивное формирование будущего.
Если традиционное планирование направлено на предотвращение неудач, то стратегический форсайт уделяет приоритетное внимание устойчивости к внешним воздействиям, а именно - раннему обнаружению и быстрому восстановлению. Дальновидные, адаптивные и устойчивые политики позволяют государственным органам привлекать и формировать события наилучшим образом для своих граждан.
В ходе данного семинара заслушаны лекции международных экспертов, нацеленные на приобретение новых знаний и навыков государственными служащими, что, в свою очередь, способствует повышению эффективности работы, улучшению качества обслуживания населения, прогнозированию будущего. Состоялся обмен опытом по использованию различных инструментов управления, методов прогнозирования и моделирования ситуаций.