БМТ шафелигида халқаро анжуман
Нукус шаҳрида БМТ шафелигида “Оролбўйи – экологик инновациялар ва технологиялар зонаси” мавзуида халқаро анжуман бўлиб ўтди.
Анжуманда иштирок этган 200 дан ортиқ меҳмон – хориж давлатлари дипломатик корпуслари, халқаро экологик ташкилотларнинг вакиллари, соҳа мутахассислари аввал Орол инқирози оқибатлари, уни бартараф қилиш бўйича инвестицион лойиҳаларга бағишланган кўргазмалар билан танишди.
Халқаро анжуманда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Очилбой Раматов Президентимизнинг конференция иштирокчиларига йўллаган мурожаатини ўқиб эшиттирди.
Шундан сўнг БМТ Бош котиби Антониу Гутерришнинг анжуман иштирокчилари йўллаган видеомурожаати намойиш этилди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Борий Алихонов, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенесининг Раиси Муса Ерниязов, БМТ Бош котибининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Наталья Герман, БМТ Бош котиби ёрдамчиси Абдулайе Дьейе, Европа Иттифоқининг Марказий Осиёдаги махсус вакили Питер Буриан сўзга чиқди.
Тадбирнинг асосий мақсади экологик тоза технологияларни ишлаб чиқиш ва жорий этишга хорижий инвестицияларни жалб қилиш мақсадида шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш, яшил иқтисодиёт тамойилларини, экологик тоза, энергия ва сувни тежайдиган технологияларни комплекс амалга ошириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлайдиган технологияларни жорий этиш, чўлланишнинг олдини олиш, экологик миграция ва экотуризмни ривожлантиришдир.
Орол денгизининг қуриши миллий, ҳатто минтақавий чегаралардан ташқарига чиқадиган фожиадир. Шубҳасиз, бу экологик, иқлимий, ижтимоий-иқтисодий ва гуманитар оқибатларга олиб келадиган, инсон фаолияти натижасида юзага келган энг катта глобал экологик офатлардан бири бўлиб, Ўзбекистон ва Орол денгизи минтақаси мамлакатларининг барқарор ривожланишига бевосита таҳдид солади, шунингдек, глобал экотизимга салбий таъсир кўрсатмоқда.
Орол денгизи фожиаси минтақадаги иқлим шароитини ёмонлаштирди.
Афсуски, Орол денгизини тўлиқ тиклаш энди мумкин эмас, аммо у билан боғлиқ салбий оқибатларни юмшатиш мумкин. Орол денгизи инқирозининг атроф-муҳитга ва Орол денгизи минтақасида яшовчи миллионлаб одамларнинг турмуш тарзига ҳалокатли таъсирини камайтириш, шунингдек, иқлим таъсирининг янада ёмонлашуви олдини олиш ҳозирги замоннинг энг муҳим вазифасидир.
Конференцияда Президентнинг учта ташаббусини илгари суриш: Оролбўйида экологик инновациялар ва технологиялар ҳудудини ташкил этиш концепцияси лойиҳаси, Оролбўйи минтақасини “Экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди” деб эълон қилиш тўғрисидаги БМТ Бош ассамблеясининг махсус резолюцияси, Марказий Осиёда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш бўйича минтақавий дастур тақдимоти ва муҳокамаси ўтказилди.
Анжуман доирасида экологик тоза технологияларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга хорижий инвестицияларни жалб этиш учун шароит яратиш, “яшил иқтисодиёт”, экологик тоза, энергия ва сув тежайдиган технологиялар тамойилларини комплекс татбиқ этиш, чўлланиш ва экологик миграциянинг давом этишига барҳам бериш ва экотуризмни ривожлантириш йўналишларида йиғилишлар ташкил этилди.

Международная конференция под эгидой ООН
В Нукусе состоялась международная конференция под эгидой ООН на тему "Приаралье – зона экологических инноваций и технологий".
Более 200 участников конференции – представители дипломатического корпуса зарубежных стран, международных экологических организаций, специалисты сферы ознакомились с выставками, посвященными последствиям Аральской катастрофы, проектам по их устранению.
На международной конференции первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Очилбой Раматов зачитал обращение Президента страны к участникам конференции.
Затем было продемонстрировано видеообращение Генерального секретаря ООН Антониу Гуттериша к участникам конференции.
На мероприятии с речью выступили заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Борий Алиханов, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Муса Ерниязов, специальный представитель Генерального секретаря ООН по Центральной Азии Наталья Герман, помощник Генерального секретаря ООН Абдулайе Дьейе, специальный представитель Европейского союза в Центральной Азии Питер Буриан.
Основная цель конференции – разработка мероприятий по созданию условий для привлечения зарубежных инвестиций на разработку и внедрение экологически чистых технологий, комплексную реализацию принципов "зеленой экономики", развитие экотуризма, внедрение экологически чистых энерго- и водосберегающих технологий, технологий, обеспечивающих продовольственную безопасность, предотвращение опустынивания и развития экологической миграции.
Высыхание Аральского моря – трагедия национального и даже общемирового масштаба, несомненно, приводящая к экологическим, климатическим, социально-экономическим и гуманитарным последствиям. Это одно из глобальных экологических бедствий, появившихся в результате деятельности человека. Она представляет непосредственную угрозу стабильному развитию Узбекистана и стран Приаральского региона, а также оказывает негативное влияние на глобальную экосистему.
Трагедия Аральского моря ухудшила климатические условия региона.
К сожалению, полностью восстановить Аральское море невозможно, но можно смягчить негативные последствия. Важнейшей задачей современности является снижение губительного влияния Аральской катастрофы на окружающую среду и образ жизни миллионов жителей Приаральского региона, а также предотвращение дальнейшего ухудшения воздействия климата.
На конференции проведена презентация и обсуждение проекта концепции по трем инициативам Президента: организации зоны экологических инноваций и технологий в Приаралье, принятию специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению Приаральского региона зоной экологических инноваций и технологий, а также региональной программы по рациональному использованию водных ресурсов Центральной Азии.
В рамках конференции организованы заседания в направлениях создания условий для привлечения зарубежных инвестиций на разработку и реализацию экологически чистых технологий, комплексное внедрение принципов "зеленой экономики", экологически чистых энерго- и водосберегающих технологий, устранение продолжения опустынивания и экологической миграции, развитие экотуризма.