Президент аҳолига қулайликларни ошириш бўйича кўрсатмалар берди
Президент Шавкат Мирзиёев 24 октябрь куни Тошкент метрополитенининг Юнусобод йўналишида олиб борилаётган қурилиш ишлари билан танишди.
Шаҳар аҳолиси ва меҳмонларига қулайлик яратиш мақсадида пойтахтимизда янги транспорт боғламалари, метронинг ерости ва ерусти йўналишлари барпо этилмоқда. Хусусан, давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 7 ноябрдаги қарорига мувофиқ, метрополитеннинг Юнусобод йўналиши иккинчи босқичи барпо этилмоқда.
Объектнинг умумий қиймати 103,8 миллион доллар бўлиб, қурилиш бошланганидан буён 67,5 миллион долларлик ишлар бажирилган. «Шаҳристон» бекатидан қарийб 3 километр йўл тортилиб, иккита янги станция қурилган. Туннелнинг ўнг қисми тўлиқ бурғиланиб, темир-бетон билан мустаҳкамланган. Чап туннелни бурғилаш, ташқи муҳандислик-коммуникация тизимларини кўчириш ҳам тез кунларда якунланади. «Юнусобод» ва «Туркистон» метро бекатларида қурилиш-монтаж ишлари жадал олиб борилмоқда.
Президент бўлажак «Туркистон» бекатини кўздан кечириб, қурилиш сифати ва йўловчилар учун қулайлигига алоҳида эътибор қаратди.
– Бу йўл ва бекатлар халқимизга хизмат қилади. Шунинг учун энг муҳими – сифат, – деди Шавкат Мирзиёев.
Қурилишга Германия технологияси ва мутахассислари жалб этилган. Сифат ва хавфсизлик ҳам Германия стандартларига мувофиқ бўлади.
Давлатимиз раҳбари бу ерга ўтган йилги ташрифи чоғида метрополитен ва автобус қатновларини оптималлаштириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Ҳисоб-китобларга кўра, мазкур босқичнинг ишга туширилиши натижасида Юнусобод туманида қатнайдиган автобуслар сони ва масофаси анча қисқариб, кунига 5,5 тонна ёқилғи иқтисод қилинади. Йўловчиларнинг манзилига етиб олиши 20 дақиқага тезлашади.
Умуман олганда, бугунги кунда Тошкент метрополитенидан кунига 240 минг йўловчи фойдаланади. Жами 21 километрдан иборат учта янги - Юнусобод, Сергели ва Қўйлиқ йўналишлари қурилиши натижасида яна 150 мингдан зиёд киши қамраб олиниши режалаштирилган. Бу аҳолига катта қулайлик яратиш билан бирга кўчалардаги тирбандликни бартараф этишда муҳим омил бўлади.
- Биз бу ишларни аҳоли талабини инобатга олиб ва келажакни ўйлаб қиляпмиз. Агар бугун қилмасак, шаҳарда тирбандлик яна ортади. Жамоат транспорти ҳар томонлама қулай ва арзон, автомашинада юришдан кўра афзал бўлиши керак. Бу йўловчилар хавфсизлиги, шаҳар экологияси учун ҳам жуда муҳим, - деди Президент.
Шу ерда «Буюк ипак йўли» метро бекатидан «Тошкент трактор заводи» автошоҳбекатигача бўлган янги йўналиш, Самарқанд халқаро аэропортининг янги терминали лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.

Президент дал указание расширить спектр услуг и удобств для населения
Президент Шавкат Мирзиёев 24 октября ознакомился с ходом строительства станций Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена.
В целях создания удобств для жителей и гостей в столице возводятся новые транспортные развязки, подземные и надземные линии метро. В частности, в соответствии с постановлением главы государства от 7 ноября 2016 года строится второй этап Юнусабадской линии метрополитена.
Общая стоимость проекта составляет 103,8 миллиона долларов, уже выполнены работы на 67,5 миллиона долларов. От станции "Шахристон" проложены пути протяженностью 3 километра, построены две новые станции. Завершено бурение и укрепление железобетонными конструкциями одного из тоннелей, в скором времени будет завершено бурение второго тоннеля и прокладка инженерно-коммуникационных систем. Ускоренными темпами ведутся строительно-монтажные работы на станциях метро "Юнусобод" и "Туркистон".
Президент ознакомился с проводимой работой на месте будущей станции "Туркистон", уделил особое внимание качеству строительства и удобству станции для пассажиров.
- Эта линия и станции будут служить народу. Поэтому качество - самый важный фактор, - сказал Шавкат Мирзиёев.
К строительным работам привлечены немецкие технологии и специалисты. Соответственно, качество и безопасность будут на уровне германских стандартов.
Глава государства в ходе посещения этого места в прошлом году дал указания по оптимизации движения метрополитена и автобусов.
По расчетам, введение в строй продолжения линии значительно сократит время движения и увеличит частоту курсирования автобусов в Юнусабадском районе, позволит экономить 5,5 тонны топлива в день. Пассажиры смогут добираться до места назначения на 20 минут быстрее.
Ташкентским метрополитеном пользуются в среднем 240 тысяч человек в день. Дальнейшее расширение сети метро за счет продолжения Юнусабадской линии, строительства Сергелийской и Куйлюкской линий общей протяженностью 21 километр позволит, как планируется, охватить услугами метро еще 150 тысяч человек. Это не только создаст большие удобства населению, но и будет способствовать устранению "пробок" на дорогах.
- Мы делаем это в ответ на запросы населения и с прицелом на будущее. Если не сделать это сегодня, заторы в городе будут только увеличиваться. Общественный транспорт должен быть всесторонне удобным и доступным, быть привлекательнее, чем пользование собственным автомобилем. Общественный транспорт имеет очень важное значение для безопасности пассажиров и городской экологии, - сказал Президент.
Здесь же состоялась презентация проектов новой линии от станции метро "Буюк ипак йули" до автостанции "Ташкентский тракторный завод", а также нового терминала Самаркандского международного аэропорта.