Ўзбекистон – Швейцария бизнес форуми
Тошкент шаҳрида 23 октябрь куни Ўзбекистон – Швейцария бизнес форуми бўлиб ўтди. Унда ўзаро савдо-иқтисодий алоқаларни янада ривожлантириш, Швейцария компаниялари билан истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ислом Жасимов швейцариялик ишбилармонларни мамлакатимизда савдо-иқтисодий, инвестициявий соҳаларда олиб борилаётган ислоҳотлар билан таништирди.
Швейцария ва МДҲ мамлакатлари Савдо палаталари иттифоқи президенти Гай Меттан, Женева савдо ва хизмат кўрсатиш палатаси бош директори Винсент Субилиа Ўзбекистонда иқтисодий ўсишнинг ижобий суръатлари кузатилаётгани, бу жараён икки мамлакат савдо-иқтисодий алоқалари ривожида муҳим омил бўлаётганини таъкидлади.
2018 йилда мамлакатларимизнинг ўзаро савдо айланмаси 169,63 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Бугунги кунда юртимизда Швейцария сармояси иштирокидаги 80 дан зиёд компания мавжуд. Улар фармацевтика, машинасозлик, кимё, озиқ-овқат саноати, сайёҳлик соҳаларида хизмат кўрсатади.
Бизнес-форумда Швейцариянинг банк хизматлари, савдо, логистика, архитектура, соғлиқни сақлаш соҳаларига тааллуқли компаниялари вакиллари ўзбекистонлик ишбилармонлар билан яқин ҳамкорлик қилишга тайёр эканини маълум қилди.

Uzbekistan – Swiss business forum
On October 23, Tashkent hosted Uzbekistan – Swiss business forum. Issues of further development of trade-economic relations, the possibility of implementing promising joint projects were discussed at the event.
The first Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan Islam Jasimov informed Swiss entrepreneurs about the reforms carried out in the country in trade-economic and investment spheres.
President of UCC Guy Mettan, Director General of the Geneva Chamber of Commerce Vincent Subilia noted that positive dynamics of economic growth is observed in Uzbekistan. This process is an important factor for development of trade-economic ties between the two countries.
In 2018, the trade turnover between the two countries amounted to 169.63 million USD. To date, over 80 companies with Swiss capital are operating in the country in pharmaceuticals, mechanical engineering, chemical, food industry and tourism.
At the business forum, representatives of Swiss companies working in the areas of banking, trade, logistics, architecture, healthcare, expressed their willingness to work closely with Uzbekistan entrepreneurs.