Саноат тармоқларини ривожлантиришга оид вазифалар ижроси кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев саноатни ривожлантириш, нефть-газ маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва истеъмолчиларга мунтазам етказиб бериш борасидаги ишлар таҳлилига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мажлис аввалида мутасаддилар жорий йилнинг 9 ойида ишлаб чиқариш ҳажми, прогноз параметрларининг бажарилиши бўйича ҳисобот берди. Қайд этилганидек, шу вақт мобайнида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 234,7 триллион сўмни ташкил қилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 7 фоизга ўсган. Бунинг 6,5 фоизи иқтисодиёт “драйвери” – ишлаб чиқарадиган саноат ҳиссасига тўғри келган.
Хусусан, автомобилсозликда катта ўсиш суръатлари таъминланган.  2018 йилнинг мос даврига нисбатан енгил автомобиллар ишлаб чиқариш ҳажми 40 фоиз, юк машиналари 33 фоиз, автобуслар 3,8 марта, автомобиль двигателлари 45 фоиз ошган.
Бошқа тармоқлар бўйича олганда, трикотаж мато ишлаб чиқариш 26 фоизга, чарм маҳсулотлари 22 фоизга, цемент 18 фоизга, кабел-ўтказгичлар 23 фоизга, истеъмол товарлари ҳажми қарийб 16 фоизга ўсган.
Ҳудудлар кесимида энг илғор кўрсаткичлар Андижон, Наманган, Хоразм, Самарқанд, Тошкент ва Сурхондарё вилоятларида қайд этилган.
Давлатимиз раҳбарининг кичик бизнес ривожига эътибори, бу борада қабул қилинган фармон ва қарорлари натижасида юртимизда тадбиркорлик муҳити тубдан яхшиланди.
Буни жорий йил бошидан буён жами 72 минг 400 та, саноат тармоқларида 16 мингга яқин янги кичик бизнес корхоналари ташкил қилинганида ҳам кўриш мумкин. Жами кичик саноат корхоналари сони 2018 йилнинг мос даврига нисбатан 25 фоизга кўпайган.
Тадбиркорларнинг саноатдаги улуши ҳам сезиларли ортмоқда. Жорий йилнинг 9 ойида кичик бизнес корхоналари томонидан жами 81 триллион сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқарилган бўлиб, бу жами саноат ишлаб чиқаришининг 34,5 фоизини ташкил қилади.
Саноат ривожи экспорт ҳажмининг 24 фоизга кўпайишини таъминлади. Жумладан, енгил автомобиллар экспорти 3,3 марта, автобуслар 2 баробар, юк автомашиналари 1,5 карра, трансформатор ва аккумуляторлар 2,7 марта, кабел-ўтказгич маҳсулотлари 2,2 баравар, пойабзал 2,1 карра ошган. Тайёр трикотаж ва тикувчилик маҳсулотлари 25, трикотаж мато 31, тайёр тўқимачилик маҳсулотлари 38, озиқ-овқат маҳсулотлари 14, рангли металлар ва улардан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар 45, қора металлдан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар 54 фоиз ошган.
Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига саноат тармоқларидаги ҳолатни доимий равишда таҳлил қилиб бориш, муаммоларни тезкорлик билан бартараф этиш, ҳудудларнинг саноат салоҳиятини янада оширишга туртки берадиган тизим яратиш юзасидан топшириқ берилди. Бунда кичик ва ўрта бизнес корхоналари билан ишлашга алоҳида аҳамият қаратиш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда нефть-газ тармоғидаги ишлар ҳолати ҳам таҳлил қилинди. Сўнгги йиллардаги кенг қамровли институционал ислоҳотлар доирасида нефть-газ тармоғида бошқарув самарадорлигини ошириш ва тизимни такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирлар аҳамияти таъкидлаб ўтилди.
Бу борада, соҳадаги айрим муаммолар, белгиланган лойиҳаларни амалга оширишдаги камчиликлар муҳокама қилинди. Йил якуни бўйича эҳтимоли бўлган қолоқликлар ўрнини тўлдириш, шунингдек, 2020 йилда нефть, нефть маҳсулотлари, табиий ва суюлтирилган газ ишлаб чиқариш ҳамда тақсимлаш прогноз кўрсаткичларини шакллантириш юзасидан топшириқлар берилди.
Бунда углеводород хомашёсини қазиб олиш ва қайта ишлаш ҳажмини ошириш, иқтисодиёт тармоқлари, аҳоли ва экспортга ёқилғини узлуксиз етказиб бериш, технологик сарф-харажат ва йўқотишларни камайтиришга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди.
Энергетика вазирлиги ва нефть-газ тармоғи корхоналари раҳбарларига нефть маҳсулотлари, табиий ва суюлтирилган газ ишлаб чиқариш ҳамда уларни иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолига етказиб бериш прогноз кўрсаткичларининг бажарилишини таъминлаш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш, жалб қилинаётган маблағларни мақсадли ишлатиш, нефть-газ маҳсулотлари экспорти ҳажмларини ошириш учун қўшимча захираларни шакллантириш, қудуқлар кесимида қазиб чиқариш ҳажмларини назорат қилиш ва ҳисобини юритиш тизимини жорий этиш юзасидан шахсий жавобгарлик юкланди.
Мазкур вазифаларни мувофиқлаштириш учун Ҳисоб палатаси, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Энергетика вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар раҳбарларидан иборат таркибда Ишчи гуруҳ тузиш таклиф қилинди.
Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳа объектларини куз-қиш мавсумига тайёрлаш борасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан ҳисобот тайёрлаш, бунда мамлакатимиз истеъмолчиларини ёқилғи-энергия ресурслари билан барқарор таъминлаш чораларига эътибор қаратиш топширилди.

Рассмотрен ход исполнения задач по развитию отраслей промышленности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел совещание, посвященное анализу осуществляемой работы по развитию промышленности, производству и бесперебойной доставке потребителям нефтегазовой продукции.
В начале совещания ответственные лица отчитались об объемах производства промышленной продукции и исполнении прогнозных параметров за 9 месяцев текущего года. Отмечалось, что за указанный период было произведено промышленных товаров на 234,7 триллиона сумов; рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 7 процентов, 6,5 процента из которых обеспечены “драйвером” экономики – отраслями, выпускающими готовую продукцию.
В частности, высокие темпы роста достигнуты в автомобилестроении. Объем выпуска легковых автомобилей по сравнению с аналогичным периодом 2018 года вырос на 40 процентов, грузовых машин – на 33 процента, автобусов – в 3,8 раза, автомобильных двигателей – на 45 процентов.
Производство трикотажной ткани выросло на 26 процентов, кожаной продукции – на 22 процента, цемента – на 18 процентов, кабельно-проводниковой продукции – на 23 процента, потребительских товаров – почти на 16 процентов.
Лучшие производственные показатели в разрезе регионов зафиксированы в Андижанской, Наманганской, Хорезмской, Самаркандской, Ташкентской и Сурхандарьинской областях.
В результате постоянного внимания, уделяемого главой государства развитию малого бизнеса, принятых в этой сфере указов и постановлений деловая среда в стране кардинально улучшилась. Об этом свидетельствует тот факт, что с начала нынешнего года создано в общей сложности 72,4 тысячи предприятий, в том числе около 16 тысяч предприятий малого бизнеса в отраслях промышленности. Число малых промышленных предприятий выросло на 25 процентов по сравнению с аналогичным периодом 2018 года.
Все более весомой становится доля частного предпринимательства в промышленности. За 9 месяцев этого года субъекты малого бизнеса произвели продукцию на сумму 81 триллион сумов, что составило 34,5 процента от общего объема промышленной продукции.
За развитием промышленности последовал рост объемов экспорта – на 24 процента. В частности, увеличился экспорт легковых автомобилей – в 3,3 раза, автобусов – в 2 раза, грузового автотранспорта – в 1,5 раза, трансформаторов и аккумуляторов – в 2,7 раза, кабельно-проводниковой продукции – в 2,2 раза, обуви – в 2,1 раза. Экспорт пряжи вырос на 19 процентов, готовых трикотажных и швейных изделий – на 25 процентов, трикотажной ткани – на 31 процент, готовой текстильной продукции – на 38 процентов, продовольственной продукции – на 14 процентов, цветных металлов и изделий из них – на 45 процентов, продукции из черных металлов – на 54 процента.
На совещании Министерству экономики и промышленности поручено осуществлять постоянный мониторинг отраслей промышленности, оперативно устранять проблемы, создать систему стимулирования дальнейшего роста промышленного потенциала регионов. Особо подчеркнута необходимость усиления участия субъектов малого и среднего бизнеса в промышленном производстве.
Проанализировано также состояние дел в нефтегазовой отрасли. Отмечена важность принимаемых в последние годы в рамках широкомасштабных институциональных реформ мер по повышению эффективности и совершенствованию системы управления отраслью.
На совещании обсуждены имеющиеся в сфере проблемы, недостатки в реализации намеченных проектов. Поручено принять меры к восполнению возможных к концу года отставаний, а также сформировать прогноз по добыче и распределению нефти, нефтепродуктов, природного и сжиженного газа на 2020 год.
При этом особое внимание необходимо уделить наращиванию добычи и переработки углеводородного сырья, бесперебойной доставки населению и на экспорт, снижению технологических издержек и потерь, отмечалось на совещании.
Министерству энергетики и предприятиям нефтегазовой отрасли дано указание обеспечить выполнение прогнозных показателей производства нефтепродуктов, природного и сжиженного газа, а также их поставки отраслям экономики и населению.
Вместе с тем на должностных лиц возложена персональная ответственность за подготовку к осенне-зимнему сезону, целевое использование привлекаемых средств, изыскание дополнительных резервов для увеличения экспорта нефтегазовой продукции, внедрение системы контроля и учета объемов добычи в разрезе скважин.
Для координации исполнения поставленных задач предложено образовать рабочую группу из числа руководителей Счетной палаты, министерств экономики и промышленности, энергетики и других заинтересованных ведомств.
Поручено подготовить отчет и доложить о проделанной работе по подготовке отраслей экономики и объектов социальной сферы к осенне-зимнему сезону, уделив особое внимание мерам стабильного снабжения потребителей топливно-энергетическими ресурсами.