Саноат тармоқларини ривожлантиришга оид вазифалар ижроси кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев саноатни ривожлантириш, нефть-газ маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва истеъмолчиларга мунтазам етказиб бериш борасидаги ишлар таҳлилига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мажлис аввалида мутасаддилар жорий йилнинг 9 ойида ишлаб чиқариш ҳажми, прогноз параметрларининг бажарилиши бўйича ҳисобот берди. Қайд этилганидек, шу вақт мобайнида саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 234,7 триллион сўмни ташкил қилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 7 фоизга ўсган. Бунинг 6,5 фоизи иқтисодиёт “драйвери” – ишлаб чиқарадиган саноат ҳиссасига тўғри келган.
Хусусан, автомобилсозликда катта ўсиш суръатлари таъминланган.  2018 йилнинг мос даврига нисбатан енгил автомобиллар ишлаб чиқариш ҳажми 40 фоиз, юк машиналари 33 фоиз, автобуслар 3,8 марта, автомобиль двигателлари 45 фоиз ошган.
Бошқа тармоқлар бўйича олганда, трикотаж мато ишлаб чиқариш 26 фоизга, чарм маҳсулотлари 22 фоизга, цемент 18 фоизга, кабел-ўтказгичлар 23 фоизга, истеъмол товарлари ҳажми қарийб 16 фоизга ўсган.
Ҳудудлар кесимида энг илғор кўрсаткичлар Андижон, Наманган, Хоразм, Самарқанд, Тошкент ва Сурхондарё вилоятларида қайд этилган.
Давлатимиз раҳбарининг кичик бизнес ривожига эътибори, бу борада қабул қилинган фармон ва қарорлари натижасида юртимизда тадбиркорлик муҳити тубдан яхшиланди.
Буни жорий йил бошидан буён жами 72 минг 400 та, саноат тармоқларида 16 мингга яқин янги кичик бизнес корхоналари ташкил қилинганида ҳам кўриш мумкин. Жами кичик саноат корхоналари сони 2018 йилнинг мос даврига нисбатан 25 фоизга кўпайган.
Тадбиркорларнинг саноатдаги улуши ҳам сезиларли ортмоқда. Жорий йилнинг 9 ойида кичик бизнес корхоналари томонидан жами 81 триллион сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқарилган бўлиб, бу жами саноат ишлаб чиқаришининг 34,5 фоизини ташкил қилади.
Саноат ривожи экспорт ҳажмининг 24 фоизга кўпайишини таъминлади. Жумладан, енгил автомобиллар экспорти 3,3 марта, автобуслар 2 баробар, юк автомашиналари 1,5 карра, трансформатор ва аккумуляторлар 2,7 марта, кабел-ўтказгич маҳсулотлари 2,2 баравар, пойабзал 2,1 карра ошган. Тайёр трикотаж ва тикувчилик маҳсулотлари 25, трикотаж мато 31, тайёр тўқимачилик маҳсулотлари 38, озиқ-овқат маҳсулотлари 14, рангли металлар ва улардан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар 45, қора металлдан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар 54 фоиз ошган.
Иқтисодиёт ва саноат вазирлигига саноат тармоқларидаги ҳолатни доимий равишда таҳлил қилиб бориш, муаммоларни тезкорлик билан бартараф этиш, ҳудудларнинг саноат салоҳиятини янада оширишга туртки берадиган тизим яратиш юзасидан топшириқ берилди. Бунда кичик ва ўрта бизнес корхоналари билан ишлашга алоҳида аҳамият қаратиш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилишда нефть-газ тармоғидаги ишлар ҳолати ҳам таҳлил қилинди. Сўнгги йиллардаги кенг қамровли институционал ислоҳотлар доирасида нефть-газ тармоғида бошқарув самарадорлигини ошириш ва тизимни такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирлар аҳамияти таъкидлаб ўтилди.
Бу борада, соҳадаги айрим муаммолар, белгиланган лойиҳаларни амалга оширишдаги камчиликлар муҳокама қилинди. Йил якуни бўйича эҳтимоли бўлган қолоқликлар ўрнини тўлдириш, шунингдек, 2020 йилда нефть, нефть маҳсулотлари, табиий ва суюлтирилган газ ишлаб чиқариш ҳамда тақсимлаш прогноз кўрсаткичларини шакллантириш юзасидан топшириқлар берилди.
Бунда углеводород хомашёсини қазиб олиш ва қайта ишлаш ҳажмини ошириш, иқтисодиёт тармоқлари, аҳоли ва экспортга ёқилғини узлуксиз етказиб бериш, технологик сарф-харажат ва йўқотишларни камайтиришга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги таъкидланди.
Энергетика вазирлиги ва нефть-газ тармоғи корхоналари раҳбарларига нефть маҳсулотлари, табиий ва суюлтирилган газ ишлаб чиқариш ҳамда уларни иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолига етказиб бериш прогноз кўрсаткичларининг бажарилишини таъминлаш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш, жалб қилинаётган маблағларни мақсадли ишлатиш, нефть-газ маҳсулотлари экспорти ҳажмларини ошириш учун қўшимча захираларни шакллантириш, қудуқлар кесимида қазиб чиқариш ҳажмларини назорат қилиш ва ҳисобини юритиш тизимини жорий этиш юзасидан шахсий жавобгарлик юкланди.
Мазкур вазифаларни мувофиқлаштириш учун Ҳисоб палатаси, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Энергетика вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар раҳбарларидан иборат таркибда Ишчи гуруҳ тузиш таклиф қилинди.
Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳа объектларини куз-қиш мавсумига тайёрлаш борасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан ҳисобот тайёрлаш, бунда мамлакатимиз истеъмолчиларини ёқилғи-энергия ресурслари билан барқарор таъминлаш чораларига эътибор қаратиш топширилди.

The state of industrial development analyzed
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has held a meeting to analyze current efforts for industrial development, production and uninterrupted delivery of oil and gas products to consumers.
The meeting started from responsible officials reporting on industrial production volumes and fulfillment of forecast indicators for 9 months of the current year. It was noted that over the mentioned period, industrial goods worth 234.7 trillion soums were produced; growth compared to the same span of time last year amounted to 7 percent, 6.5 percent of which was secured by the driver of the economy – industries that manufacture finished products.
In particular, high growth rates have been achieved in the automotive industry. The volume of production of cars compared to the same period in 2018 increased by 40 percent, trucks – by 33 percent, buses – 3.8 times, automobile engines – 45 percent.
The manufacture of knitted fabric grew by 26 percent, leather products – by 22 percent, cement – 18 percent, cable and wire products – 23 percent, consumer goods – almost 16 percent.
The best production indicators were recorded in Andijan, Namangan, Khorezm, Samarkand, Tashkent and Surkhandarya regions.
Owing to the constant attention paid by the head of state to the development of small business, the decrees and resolutions adopted in this area, the business environment in the country has drastically improved. This is backed by the fact that since the start of this year, a total of 72.4 thousand enterprises have been created, including about 16 thousand small businesses in industries. The number of small industrial enterprises grew by 25 percent compared to the same period in 2018.
The share of private enterprise in industry is becoming increasingly significant. For 9 months of this year, small businesses produced goods worth 81 trillion soums, which amounted to 34.5 percent of the total industrial output.
The advancement of manufacturing industry was followed by growth in exports, amounting to 24 percent. In particular, the exports of cars multiplied 3.3 times, buses – twofold, freight vehicles – 1.5 times, transformers and batteries – 2.7 times, cable and wire products – 2.2 times, shoes – 2.1 times. Exports of yarn grew by 19 percent, finished knitwear and garments – by 25 percent, knitted fabric – 31 percent, finished textile goods – 38 percent, food products – 14 percent, non-ferrous metals and items thereof – 45 percent, ferrous metal products – 54 percent.
The Ministry of Economy and Industry has been instructed to carry out continuous monitoring of industries, find swift solutions to problems, and create a system to stimulate the further growth of the industrial potential of regions. Particular emphasis was placed on the need to strengthen the participation of small and medium-sized businesses in industrial production.
The state of affairs in the oil and gas industry was also analyzed at the meeting. The importance was noted of measures taken in recent years as part of large-scale institutional reforms to raise efficiency and improve the system of managing the industry.
Discussion focused on the problems in the field, shortcomings in the implementation of designed projects. It was instructed to take measures by the end of the year to fill in the possible backlogs, as well as to formulate a forecast for 2020 for the production and distribution of oil, oil products, natural and liquefied gas.
In the meantime, special attention should be paid, it was stressed at the meeting, to increasing the production and processing of hydrocarbons, their uninterrupted delivery to the population and for exports, and reducing technological costs and losses.
The Ministry of Energy and oil and gas enterprises have been instructed to ensure the fulfillment of forecast indicators for the production of petroleum products, natural and liquefied gas, as well as their supply to economic sectors and the private consumers.
Officials have been placed personal responsibility for preparations for the autumn-winter season, for the targeted use of borrowed funds, for finding additional reserves to boost oil and gas exports, and introducing a monitoring and accounting system for production volumes per wells.
To coordinate the implementation of the tasks it was proposed to form a working group from among the senior officials of the Accounts Chamber, ministries of economy and industry, energy and other interested government agencies.
The President insisted that executives report on the works undertaken to prepare economy sectors and social facilities for the fall-winter season, paying particular attention to ensuring sustainable supply of fuel and energy resources to customers.