Экспертлар гуруҳининг ТИВдаги учрашув
2019 йилнинг 18 октябрь куни Ташқи ишлар вазирлиги биносида халқаро ҳуқуқ кодификацияси ва унинг прогрессив ривожланиши масалалари бўйича идоралараро экспертлар гуруҳининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Олий суд, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқарув академияси, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Тошкент давлат юридик университети, Стратегик таҳлил ва истиқболни белгилаш олий мактаби ва бошқа идораларнинг вакиллари иштирок этди.
Учрашув давомида Халқаро ҳуқуқ комиссияси томонидан қуйидаги мавзулар бўйича ишлаб чиқилаётган моддалар ва хулосаларнинг лойиҳалари кўриб чиқилди:
- “Умумий халқаро ҳуқуқнинг императив нормалари (jus cogens)”;
- “Инсониятга қарши жиноятларни олдини олиш ва улар учун жазо";
- “Ҳуқуқнинг умумий тамойиллари";
- “Давлат мансабдор шахсларининг чет эл жиноий юрисдикциясидан иммунитети".
Муҳокама якуни бўйича БМТ Бош Ассамблеясининг 74-сессияси Олтинчи қўмитасининг бўлажак мажлиси доирасида муҳокама қилиш мақсадида юқорида кўрсатилган масалалар юзасидан Ўзбекистон томонининг мавқеи бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.

Встреча экспертной группы в МИД
18 октября 2019 года в здании Министерства иностранных дел состоялось заседание межведомственной экспертной группы по вопросам кодификации и прогрессивного развития международного права.
В мероприятии приняли участие представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, а также Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного юридического университета, Высшей школы стратегического анализа и прогнозирования и других ведомств.
В ходе встречи участниками были рассмотрены прорабатываемые Комиссией международного права проекты статей и выводов по следующим тематикам:
- «Императивные нормы общего международного права (jus cogens)»;
- «Предупреждение преступлений против человечности и наказание за них»;
- «Общие принципы права»;
- «Иммунитет должностных лиц государства от иностранной уголовной юрисдикции».
По итогам рассмотрения были выработаны предложения к позиции узбекской стороны по вышеуказанным вопросам для её дальнейшего обсуждения в рамках предстоящего заседании Шестого комитета 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.