Президент ипакчилик корхонаси фаолиятини кўздан кечирди
Президент Шавкат Мирзиёев Термиз шаҳридаги «Сурхон ипаги» масъулияти чекланган жамияти фаолияти билан танишди.
Бу ерда хомашё етиштиришдан тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган жараён тўлиқ технологик занжир асосида ташкил этилган. Жумладан, ипак қурти боқиш, мато ва тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш, гилам тўқиш йўлга қўйилган. Кластер усулида маҳсулот етиштириш учун Сурхондарё вилоятидаги бир нечта туманлар бириктириб берилган.
Корхона фаолияти икки сменали бўлиб, 300 дан ортиқ доимий, 250 дан зиёд мавсумий иш ўринлари яратилган.
Бугунги кунда корхона маҳсулотлари Осиё ва Европа давлатларига сотилмоқда. 2017 йилда қарийб 2 миллион 140 минг доллар, 2018 йилда 2 миллион 873 минг доллардан зиёд миқдорда экспорт қилинган.
Туристларни жалб этиш мақсадида «Музей-фабрика» ҳам ташкил этилган. Келувчилар маҳсулот ишлаб чиқариш жараёнини тўлиқ кўриши мумкин. Шоурум ва ипак матолардан кийим-кечак ишлаб чиқариш бўлинмаси ишлаб турибди.
Давлатимиз раҳбари ушбу музей ва фабрикани кўздан кечирди.
Шу ерда Сурхондарё вилоятида туризм имкониятларидан самарали фойдаланишга оид лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.

Президент ознакомился с деятельностью шелкопрядильного предприятия
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой общества с ограниченной ответственностью "Сурхон ипаги" в городе Термезе.
Здесь налажено производство полного цикла: от заготовки сырья до выпуска готового продукта. Действуют коконозаготовительный, прядильный, швейный и ткацкий цеха. Для обеспечения сырьем по кластерной системе за предприятием закреплены несколько районов Сурхандарьинской области.
Коллектив предприятия работает в две смены, создано более 300 постоянных и свыше 250 сезонных рабочих мест.
Продукция реализуется в страны Азии и Европы. В 2017 году экспортирована продукция стоимостью почти 2 миллиона 140 тысяч долларов, в 2018 году этот показатель превысил 2 миллиона 873 тысячи долларов.
Для привлечения туристов организована фабрика-музей. Посетили могут проследить за всем процессом производства продукции от начала до конца. Действуют также шоурум и отдел производства одежды из шелка.
Глава государства посетил музей и фабрику.
Здесь же состоялась презентация проектов по эффективному использованию возможностей Сурхандарьи в области туризма.