Юртимиз аҳолиси учун аллергопаспорт яратиш бўйича қонун лойиҳаси муҳокама қилинади
Пойтахтимизда болалар аллергологларининг I Халқаро илмий-амалий анжумани ўз ишини бошлади. Жаҳон Соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, дунё аҳолисининг 40 фоизи аллергик касалликларга чалинган. Ачинарлиси, ушбу кўрсаткичнинг муайян қисмини болалар ва ўсмирлар ташкил этади.
Юртимизда бугунги кунда 150 нафарга яқин аллерголог шифокор фаолият кўрсатмоқда. Президентимизнинг 2018 йил 11 майда қабул қилинган “Аллергик касалликларни профилактика қилиш, уларга ташхис қўйиш ва даволашни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори соҳада туб бурилиш ясади.
Мазкур қарор билан Республика илмий-ихтисослашган аллергология марказининг вазифалари ва фаолият йўналишлари кенгайди. Аҳоли орасида аллергик касалликлар билан касалланишни аниқлаш мақсадида марказ томонидан доимий популяцион эпидемиологик текширувлар ўтказиб борилади. Республикада аллергик касалликларни эрта аниқлаш учун 18 ёшга тўлмаган ва хавф остида бўлган болалар орасида жорий йил январь-июль ойларида “Болалар аллергологияси ва клиник иммунологияси” соҳасида бир марталик умумдавлат акцияси ўтказилди. Акция 3 босқичда олиб борилди.
Мазкур соҳада кадрлар тайёрлаш ва малакасини оширишга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Хусусан, 2019 йилдан бошлаб аллергологларни малакасини ошириш ва қайта ихтисослаштириш Республика илмий-ихтисослаштирилган аллергология маркази зиммасига юклатилди.
Аллергология соҳасидаги илмий-диагностик, таълим, инновацион ишлаб чиқаришни ривожлантириш, хорижий етакчи мутахассисларни жалб этиш, шунингдек, аллергик касалликларни ташхислаш ва даволашга молекуляр ва бошқа илғор усулларни жорий этган ҳолда кўрсатилаётган тиббий хизматлар сифатини янада ошириш мақсадида пойтахтимизда Молекуляр аллергология халқаро маркази ташкил этилди.
Бундан ташқари, айни пайтда мамлакатимиз аҳолиси учун аллергопаспорт шаклларини яратиш, мутахассислар учун молекуляр аллергология бўйича мактаблар ўтказиш, беморлар ва уларнинг ота-оналари учун эса ўқув дастурларини ишлаб чиқиш, доимий равишда аҳоли учун семинарлар, йирик акциялар ўтказиш, шунингдк, озиқ-овқат аллергенлари молекулаларини аниқлаш бўйича қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Халқаро илмий-амалий анжуманда тиббиётимиз ва илм-фаннинг ана шундай муҳим ютуқлари ва жаҳон тиббиётининг инновацион технологияларига оид маърузалар тингланди ва муҳокама этилди.

Планируется разработка законопроекта о создании «Аллергического паспорта» жителей страны
В столице проходит I международная научно-практическая конференция детских аллергологов. Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, 40 процентов населения мира страдает от аллергических заболеваний. Самое печальное, определенное их количество составляют дети и подростки.
На мероприятии было сказано, что принятое 11 мая 2018 года постановление Президента «О мерах по коренному совершенствованию профилактики, диагностики и лечения аллергических заболеваний» привело к коренным изменениям в сфере.
Данным постановлением расширились задачи и направления деятельности Республиканского научно-специализированного аллергологического центра. С целью выявления заболеваемости аллергическими заболеваниями среди населения центром будут проводится постоянные популяционные эпидемиологические проверки. В республике в январе-июле нынешнего года для раннего выявления аллергических заболеваний среди не достигших 18 лет и находящихся под риском лиц была проведена разовая общегосударственная акция в сфере детской аллергологии и клинической иммунологии. Акция проводилась в три этапа.
В нашей стране сегодня трудится около 150 врачей аллергологов. Особое внимание уделяется подготовке кадров в этой сфере и повышению их квалификации. В частности, начиная с 2019 года, повышение квалификации и специализация аллергологов возложено на Республиканский научно-специализированный аллергологический центр.
В столице организован Международный центр молекулярной аллергологии с целью развития научно-диагностического, образовательного, инновационного производства в сфере аллергологии, привлечения ведущих зарубежных специалистов, а также дальнейшего повышения качества оказываемой медицинской службы с внедрением в диагностику и лечение аллергических заболеваний молекулярных и других передовых методов.
Кроме этого, в данное время планируется разработка законопроекта по созданию аллергопаспорта для населения нашей страны, проведению школ по молекулярной аллергии для специалистов, разработке для больных и их родителей учебных программ, проведению на постоянной основе семинаров, крупных акций для населения, а также выялению молекулы продовольственных аллергенов.
Во время международной научно-практической конференции были выслушаны лекции о таких важных достижениях медицины и науки нашей страны, инновационных технологиях мировой медицины.