Ҳудудларда аҳоли орасида қандли диабетни аниқлаш бўйича скрининг ўтказилмоқда
Пойтахтимизда “XXI аср қандли диабети. Глобал муаммолар. Маҳаллий ечим” мавзуида халқаро илмий-амалий анжуман бўлиб ўтмоқда. Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт маркази ва Ўзбекистон эндокринологларининг миллий ассоциацияси томонидан ташкил этилган ушбу тадбирда юртимиз эндокринологлари билан биргаликда Россия, АҚШ, Грузия ва Украинанинг шу соҳадаги етук мутахассислари ҳам иштирок этмоқда.
Маълумотларга кўра, ҳозирги вақтда дунёда 425 миллиондан ортиқ одам диабет билан оғримоқда, уларнинг аксариятини 2-тур қандли диабет ташкил қилади. Энг ачинарлиси, уларнинг ҳар иккинчиси ўз касаллиги ҳақида билмайди. Ушбу муаммонинг долзарблигини ҳисобга олган ҳолда, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти қандли диабетни XXI аср эпидемияси деб эълон қилган.
Ўзбекистонда диабетли беморлар сони 245 мингдан ошган бўлиб, уларнинг 2,3 мингдан ортиғини болалар ва 879 нафарини ўсмирлар ташкил қилади. Мамлакатнинг қатор ҳудудларида ўтказилган скрининг натижаларига кўра, аслида диабетли беморлар сони расмий статистикадагидан анча кўп бўлиши мумкин. Бу эса эндокринологларни ушбу масалага жиддий ёндашишга, касалликни эрта аниқлаш, даволашнинг инновацион усуллардан фойдаланишга ундайди. Ушбу илмий-амалий анжуманнинг мақсади қандли диабет муаммосига эндокринолог, неврапотолог, окулист, қон-томир жарроҳи каби мутахассисларнинг эътиборини жалб қилиш ва биргаликда ягона, замонавий ёндашувлар ишлаб чиқиш, тажриба алмашишдан иборат.
Тадбирда таъкидланганидек, замонавий тиббиётнинг устувор вазифаларидан бири давлат ва жамият учун катта маънавий ва моддий зарар келтирувчи оғир тиббий-ижтимоий касалликлар ҳамда уларнинг асоратлари олдини олишдир. Сўнгги уч йил давомида аҳолига тиббий ёрдам кўрсатиш, жумладан, эндокринологик хизмат соҳасида катта ўзгаришлар бўлди. Тизимни такомиллаштиришга оид фармон ва қарорлар қабул қилинди. Эндокринологик муассасалар тажрибасига эндокрин касалликлар ташхиси ва давосининг бир қатор замонавий усуллари жорий этилди. Эндокринологик патология профилактикаси тизими такомиллаштирилмоқда.
Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт маркази томонидан бу йўналишдаги ишларни янада яхшилаш, эндокрин касалликларни олдини олиш, эрта ташхислаш ва даволаш мақсадида Миллий дастур, чора-тадбирлар комплекси, “Йўл харитаси” лойиҳаси тайёрланди, шунингдек, Миллий дастурнинг 2019 – 2023 йилларга мўлжалланган асосий вазифалари белгиланган.
Қандли диабетнинг сурункали асоратларини камайтириш, уларни юзага келишини кечиктириш ва беморлар ҳаёт сифатини яхшилашга йўналтирилган онлайн-регистр ишлаб чиқилмоқда. Вилоятларда 45 ёшдан ошган аҳоли орасида қандли диабет скрининги ўтказилмоқда.
Анжуман доирасида Андижон, Бухоро, Тошкент, Самарқанд ва Хоразм вилоятларида ҳам қандли диабет ва унинг асоратларини ташхис қилиш ва даволашга бағишланган халқаро илмий-амалий симпозиумлар бўлиб ўтмоқда. Шунингдек, ҳудудлардаги эндокринологлар учун пойтахтда бўлиб ўтаётган анжумандаги чиқишларнинг онлайн-трансляцияси ташкил қилинган.

Согласно прогнозам, к 2040 году количество диабетиков достигнет 642 миллиона и 540 тысяч из них будут дети до 14 лет
2019-10-18 | Здравоохранение
В столице проходит научно-практическая конференция на тему “Диабет ХХI века. Глобальные проблемы. Локальное решение”, посвященная современным проблемам диабетологии и тиреоидологии. Организаторами выступили Министерство здравоохранения, Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр эндокринологии, Национальная ассоциация эндокринологов Узбекистана. Здесь вместе с эндокринологами нашей страны принимают участие и ведущие медицинские специалисты в этой области из России, США, Грузии и Украины.
Как было отмечено, сахарный диабет представляет собой мировую проблему, которая с годами только растет. Согласно данным Международной федерации диабетов, в мире этим заболеванием страдает более 425 миллионов человек, большую их часть составляют больные сахарным диабетом 2-го типа. Самое печальное, каждый второй из них даже не подозревает о своей болезни. Ведь, как известно, сахарный диабет может развиваться незаметно на протяжении многих лет, не вызывая никаких признаков.
Экспертами отмечается, что в развитых странах каждые 15 лет количество диабетиков растет удваивается, остановить этот прирост пока не удается. Согласно прогнозам, к 2040 году количество диабетиков достигнет 642 миллиона и 540 тысяч из них будут дети до 14 лет. Из-за серьезности данной проблемы ВОЗ объявил сахарный диабет эпидемией XXI века.
В Узбекистане же количество больных сахарным диабетом — более 245 тысяч, из них более 2,3 тысяч детей, 879 подростков. Исходя из данных проведенных скринингов в ряде регионов страны, на самом деле число людей с диабетом может быть больше. Именно это сподвигает эндокринологов насторожиться, уделить серьезное внимание ранней диагностике заболевания, использовать инновационные методы лечения, призвать представителей других специальностей объединиться во имя спасения жизни тясячи людей. Основная цель научно-практической конференции — обращение внимания на проблему сахарного диабета эндокринологов, кардиологов, неврапотологов, окулистов, сосудистых хирургов и других, разработать вместе с ними единый современный подход.
Было отмечено, что главной приоритетной задачей современной медицины является предупреждение тяжелых медико-социальных заболеваний и их осложнений, которые могут нанести огромный моральный и материальный урон государству и обществу. За последние три года проведены колоссальные изменения в сфере оказания медицинской помощи населению, в частности и в эндокринологической службе. Приняты указы и постановления Президента, направленные на совершенствование системы.
Выступившие отметили, что в практику эндокринологических учреждений внедрен ряд современных методов диагностики и лечения эндокринологических заболеваний, совершенствуется система профилактики эндокринологической патологии, что позволило в несколько раз увеличить выявление больных на ранних стадиях заболевания.
Подготовлен проект Национальной программы с комплексом мероприятий «Дорожная карта» по предупреждению, лечению и профилактике эндокринных заболеваний и были определены основные задачи Национальной программы на 2019 – 2023 годы в Республике Узбекистан.
Создается онлайн-регистр больных сахарным диабетом, направленный на уменьшение частоты хронических осложнений, отсрочку или замедление процессов прогрессирования разрушительных осложнений сахарного диабета наряду с улучшением качества жизни пациентов. В пилотных регионах проводится скрининг сахарного диабета среди лиц старше 45 лет.
Стоит отметить, что параллельно в Андижанской, Бухарской, Ташкентской, Самаркандской и Хорезмской областях проходят научно-практические симпозиумы, посвященные вопросам диагностики и лечения сахарного диабета и его осложнений. Также, организована онлайн-трансляция выступлений столичной конференции для эндокринологов регионов.