Жорий йилнинг 17 октябрь куни Тошкент шаҳридаги учта «Баркамол авлод» болалар мактабида RoboCraft курсларининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур курслар Ўзбекистон Республикаси Президентининг бешта ташаббуси ҳамда “Халқ таълими тизимидаги мактабдан ташқари таълим самарадорлигини тубдан ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида Сирғали, Яшнобод ва Яккасарой туманларида фаолият юритаётган «Баркамол авлод» болалар мактабларида очилди.
RoboCraft — махсус курслардан иборат бўлиб, машғулотларда ўқувчилар роботларни йиғиш ҳамда уларни дастурлашни ўрганади. Мазкур курс асосчилари томонидан ўқув жараёнида ўзига хос ёндашув жорий этилиши, шунингдек, машғулотларни замонавий таълим моделларига таянган ҳолда ўтиш таклифи берилган.
Хусусан, курс машғулотлари STEAM методикаси асосида ўтилади. Ушбу таълим модели ўқувчиларга нафақат билим олиш, балки уларни амалда қўллашда ҳам кўмак беради. Бу эса ёшларнинг билим ва кўникмаларини ривожлантириб, келажакда ўзи танлаган касбга осон мослашишига замин яратади.
RoboCraft курслари таълим йўналишидаги давлат ва хусусий шериклик лойиҳаси ҳисобланади. Мазкур лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги қошидаги инновация, технология ва стратегия маркази томонидан хусусий инвесторлар билан ҳамкорликда амалга оширилди.
«Баркамол авлод» болалар мактаблари ўқув курсларининг осон, технологик қулай ва қизиқарли ўтилиши учун барча зарур жиҳозлар билан таъминланган.
Дастлаб, мазкур курсларда ўқувчилар дастурлаш билан таништирилиб, мехатроника, информатика, робототехника асослари бўйича таълим олади. Шу тарзда алгоритмлаш бўйича дастлабки билим ва зарур кўникмаларга эга бўлиб, шахсий роботларини бошқаришни ўрганишади.
Ўқувчиларда ўзаро алоқа кўникмалар, STEAM бўйича компетенциялар, ижодий ва тизимли фикрлаш ривожлантирилиб, келажакда ҳақиқий лидерлар бўлиб етишишади.
Мазкур курслар жорий йилнинг ноябрь ойида Чилонзор туманида ҳам очилиши режага киритилган.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилнинг январь ойида илк RoboCraft курслари Республика «Баркамол авлод» марказида очилган эди.
Мазкур лойиҳа юртбошимиз илгари сурган бешта ташаббуснинг учинчисини амалга ошириш учун ўз ҳиссасини қўшади. Учинчи ташаббус аҳоли ва ёшлар ўртасида компьютер технологиялари ва интернетдан самарали фойдаланишни ташкил этишга қаратилган.

Курсы RoboCraft открыты в трех школах «Баркамол Авлод»
17 октября 2019 года состоялась церемония запуска специализированных курсов по робототехнике «RoboCraft» в трех столичных школах «Баркамол Авлод».
Курсы открыты в школах «Баркамол Авлод» Сергелийского, Яшнабадского и Яккасарайского района города Ташкента в рамках реализации Пяти инициатив Президента Узбекистана и постановления Президента Узбекистана «О мерах по кардинальному повышению эффективности внешкольного образования в системе народного образования».
«RoboCraft» – это специализированные курсы, где каждый желающий ребёнок сможет научиться конструировать и программировать роботов. Основатели данного курса предлагают новаторский подход в системе обучения и делают упор на современные образовательные модели.
Курсы основаны на методике STEAM. Данная модель образования помогает ученикам не только получать знания, но и мгновенно применять их на практике. По мнению разработчиков курсов «RoboCraft», именно такая методика позволит развить необходимые знания и навыки у юных учеников, что в будущем позволит им легко адаптироваться в профессиональную среду.
Курсы «RoboCraft» являются продуктом государственно-частного партнерства.
Проект реализован совместно с Центром инновации, технологии и стратегии при Министерстве народного образования Республики Узбекистан и частными инвесторами.
Для проведения курсов Центры «Баркамол Авлод» были оснащены всем необходимым оборудованием, которое сделает процесс обучения легким, технологичным, доступным и интересным.
На начальном этапе данные курсы дают ученикам возможность ознакомиться с основами программирования, познать азы мехатроники, информатики, робототехники и др. Именно так они получают первичные знания и необходимые навыки алгоритмизации, и учатся самостоятельно управлять собственными роботами.
Развивая свои коммуникативные навыки, STEAM компетенции, творческое и системное мышление ученики станут успешными гражданами цифровой эры, настоящими лидерами будущего.
В ноябре месяце данного года планируется открытие курса в Чиланзарском районе.
Напомним, что в январе 2019 года первые курсы «RoboCraft» были организованы в Республиканском центре «Баркамол Авлод».
Проект позволит внести вклад в осуществлении третьей из пяти инициатив Президента Узбекистана. Третья инициатива направлена на организацию эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета.