Сурхондарёда қиймати 144 миллион долларлик цемент заводи ишга тушди
Ўтган йили Шеробод туманида цемент заводи ишга туширилган эди. Бу йил Жарқўрғон туманида «Сурхонцементинвест» хорижий корхонаси барпо этилди. Бу ерда Германия, Австрия, Россия ва Хитойдан замонавий технология ва ускуналар ўрнатилди.
Лойиҳа қиймати қарийб 144 миллион доллар бўлган корхонанинг биринчи босқичи якунланган. Завод тўлиқ қувват билан ишлай бошлагач, йилига 1,1 миллион тонна цемент ишлаб чиқарилади ва 750 минг тонна цемент экспорт қилинади, 1 125 киши иш билан таъминланади.
Президент Шавкат Мирзиёев ушбу завод салоҳияти билан танишди.
- Сурхондарё вилоятининг иқтисодий имкониятлари жуда катта. Бу ерда ерости бойликлар кўп. Менделеев даврий жадвалидаги деярили барча элементлар бор. Бундан оқилона фойдаланишимиз, халқимиз манфаати учун ишлатишимиз керак, - деди Президентимиз.
Шунингдек, келгусида 12 миллион доллардан зиёд инвестиция жалб қилиш орқали қуруқ қурилиш аралашмалари, гидратланган оҳак, темир-бетон маҳсулотлари ҳам тайёрлаш режалаштирилган.
Шу ерда вилоятда саноат, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, ичимлик ва оқова сув тизимларини яхшилаш, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини оширишга қаратилган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Вилоятнинг ҳар бир туманида 9-12 қаватли уйлар қуриш, Денов тумани иқтисодиётини ривожлантириш, туманда эркин иқтисодий зона ташкил этиш, вилоят экспорт салоҳиятини ошириш, кўпроқ инвестициялар жалб қилиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.

Cement plant worth 144 million USD is commissioned in Surkhandarya
A cement plant in Sherabad district was commissioned last year. Another such production was organized this year in Jarkurgan district by the foreign enterprise Surkhoncementinvest. Modern equipment from Germany, Austria, Russia and China has been installed here.
The total cost of the project is almost 144 million dollars, its first stage has been completed. After reaching the full capacity, the plant will produce 1.1 million tons and export 750 thousand tons of cement per year, will employ 1,125 people.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with activities of the enterprise.
“Surkhandarya region has enormous economic opportunities. There are many underground wealth, there are almost all the elements of the periodic table. We must effectively use this for the benefit of our people”, the President said.
In the future, it is planned to organize production of dry construction mixtures, hydrated lime, reinforced concrete products with involvement of more than 12 million USD investment.
Presentation of projects was held on development of industry, small business and private entrepreneurship in the region, improvement of drinking water supply and sewage systems, expansion of production and export of building materials.
Responsible persons were given instructions for construction of 9-12-story houses in each district of the region, the development of Denau’s economy and organization of a free economic zone there, the increase of the export potential and investment attractiveness of Surkhandarya.