Президент ҳарбийларнинг фарзандлари учун қурилган боғчага ташриф буюрди
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан мактабгача таълим тизимини юксалтириш, болаларни мактабга сифатли тайёрлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Жойларда болаларни мактабгача таълим билан тўлиқ қамраб олиш мақсадида давлат-хусусий шериклик асосида замонавий боғчалар қурилиб, фойдаланишга топширилмоқда.
Сурхондарё вилоятида ўтган йили 288 мактабгача таълим муассасасида 3-7 ёшли болаларнинг 11,6 фоизи қамраб олинган бўлса, айни пайтда 355 та давлат ва 177 та нодавлат боғчада жами болаларнинг 24,3 фоизи тарбияланмоқда. Йил охиригача бу кўрсаткични 32,3 фоизга етказиб, 74 минг ўғил-қизни замонавий боғчаларга қамраб олиш режалаштирилган.
Денов туманидаги Боғи Эрам маҳалласида «Меҳнат фаровон ҳаёт» фермер хўжалиги томонидан 150 ўринли “Смарт кидс” нодавлат мактабгача таълим муассасаси барпо этилди. Икки қаватли мазкур боғча чет тилларга ихтисослашган бўлиб, болалар инглиз, рус ва корейс тиллари бўйича бешта гуруҳда тарбияланади. Бундан ташқари, боғчада спорт, мусиқа ва санъат турлари бўйича тўгараклар фаолияти йўлга қўйилган.
Мактабгача таълим муассасасида асосан шу ҳудуддаги ҳарбий шаҳарчада яшаётган ҳарбийларнинг, шунингдек, маҳаллий аҳолининг фарзандлари тарбияланмоқда. Боғчага ишга қабул қилинган 22 тарбиячининг 14 нафари ҳарбийларнинг турмуш ўртоқларидир.
Давлатимиз раҳбари боғчада яратилган шароитларни кўздан кечирди, тарбиячилар билан мулоқот қилди. Боғча тарбияланувчилари Президентимизга Бешта ташаббус ҳақида шеър айтиб берди. Давлатимиз раҳбари болаларга совғалар топширди.
Президентимиз боғчаларда болалар маънавий бой бўлиб улғайишига кўпроқ эътибор қаратиш, боғчани қурган тадбиркорнинг хайрли ишини кенг тарғиб қилиш кераклигини таъкидлади.
– Тадбиркорларимизнинг шароитни тушуниб боғчалар қураётгани ҳозирги сиёсатимизга кўмак, – деди Шавкат Мирзиёев. – Бундай боғчалар асосий эътиборни бола тарбиясига қаратади, давлат боғчалари билан рақобатда ишлайди.
Шу ерда Мактабгача таълим вазирлиги ва «Ўзавтосаноат» акциядорлик компанияси томонидан ишлаб чиқилган мобиль ва модуль боғчалар тақдимоти ўтказилди.
Маълумки, олис ва чекка ҳудудлардаги кам хонадонли аҳоли пунктларида боғчалар қуриш ўзини оқламайди. Шуни ҳисобга олиб, мобиль боғчалар таклиф қилинмоқда. Бунинг учун «Исузу» автобуси боғча хонаси кўринишида модернизация қилиниб, жиҳозланди. «Ақлвой» деб номланган мобиль боғчалар чекка ҳудудларга бориб, болаларга кундуз куни таълим-тарбия беради. Яна бир жиҳати, мобиль боғчалар учун 2 сотих ерда ўйин майдончаси барпо этилади. Бу болаларга анъанавий боғчалардагидек шароитда тарбияланиш имконини беради.
Денгиз контейнерларидан қурилган модуль боғчаларда 90 нафаргача болани қамраб олиш мумкин. Бундай боғчалар сирти иссиқ ва совуқ ўтказмайдиган материал билан қопланган, унинг ичида ҳам замонавий боғчалардаги каби шароитлар яратилган. Болаларнинг таълим олиши, турли ўйинлар ўйнаши, ухлаши учун яратилган қулайликлар чет эл тажрибасига тўла мос келади.
Янги лойиҳаларни мактабгача таълим тизимида кенг ёйиш, мамлакатимизда боғчалар қамровини келаси йилда 50 фоизга етказиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент посетил детский сад для детей военнослужащих
Под руководством Президента Шавката Мирзиёева уделяется особое внимание вопросам развития системы дошкольного образования, качественной подготовки детей к школе. В целях расширения охвата детей дошкольным образованием на местах на основе государственно-частного партнерства возводятся современные детские сады.
Если в прошлом году в Сурхандарьинской области в 288 дошкольных образовательных учреждениях воспитывались 11,6 процента детей в возрасте 3-7 лет, то в настоящее время 355 государственными и 177 негосударственными детскими садами охвачено 24,3 процента от общего числа детей в регионе. До конца года намечено довести этот показатель до 32,3 процента и охватить современными детсадами 74 тысячи мальчиков и девочек.
В махалле Боги Эрам Денауского района фермерским хозяйством «Мехнат фаровон хаёт» организовано негосударственное ДОУ "Смарт кидс" на 150 мест. Детсад с уклоном на обучение иностранным языкам, включая английский, русский и корейский, ведет обучение детей в пяти группах. Кроме того, открыты спортивные секции, кружки музыки и искусств.
В ДОУ воспитываются в основном дети военнослужащих из расположенного неподалеку военного городка, а также дети местной махалли. Из 22 принятых на работу воспитателей 14 - супруги военных.
Глава государства ознакомился с созданными в детском саду условиями, побеседовал с воспитателями. Дети рассказали Президенту стихотворение о Пяти инициативах. Глава государства вручил воспитанникам детсада подарки.
Президент отметил, что необходимо уделить внимание гармоничному развитию детей, а также широко осветить благое дело предпринимателя, построившего детский сад.
– То, что предприниматели строят детские сады, понимая ситуацию в сфере, - это помощь нашей политике, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Такие детские сады сконцентрируют внимание на воспитание ребенка и составят конкуренцию государственным детсадам.
Здесь же состоялась презентация мобильных и модульных детских садов, разработанных Министерством дошкольного образования и акционерной компанией "Узавтосаноат".
Как известно, строительство детских садов в труднодоступных и отдаленных населенных пунктах с малым числом жителей не оправдывает себя. Решением данного вопроса видятся мобильные формы детских садов. На презентации рассказано о переоборудованных в виде детской комнаты автобусах "Исузу". Этот мобильный детский сад, получивший название «Аклвой», будет ездить по отдаленным районам и организовывать занятия для детей. Для мобильных детсадов будут сооружены специальные стоянки - игровые площадки площадью 2 сотки. Все это позволит получать детям воспитание в условиях, приближенных к традиционным детсадам.
Модульные детские сады, собранные из морских контейнеров, смогут обслуживать до 90 детей. С внешней стороны они будут покрыты теплоизоляционными и морозоустойчивыми материалами. Внутри будут созданы все современными условия, не уступающие обычным детским садам.
Ответственным лицам даны указания по широкому внедрению новых проектов в систему дошкольного образования, а также довести в следующем году охват детей детскими садами до 50 процентов по стране.