Сиёсий партияларга сайловларда қатнашишига ижозат берилди
2019 йил 15 октябрь куни соат 11.00 да Халқаро матбуот марказида Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги йиғилиши видеоселектор тарзида бўлиб ўтди.
Марказий сайлов комиссияси аъзолари, сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари, ОАВ ходимлари иштирок этган йиғилиш кун тартибига “Сиёсий партияларга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари сайловида қатнашишига ижозат бериш тўғрисида”, “Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ҳаражатлар сметаси тўғрисида”, “Олий Мажлис Қонунчилик палатасига, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашларига сайлов ўтказувчи участка сайлов комиссияларининг фаолияти тартиби тўғрисидаги низомга қўшимча киритиш ҳақида”, “Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Н.Раджаповнинг ваколатини муддатидан илгари тугатиш тўғрисида”ги тўртта масала киритилган.
Аввал хабар берилганидек, 2019 йил 10 октябрдан бошлаб мамлакат сиёсий майдонида фаолият олиб бораётган бешта сиёсий партия ваколатли вакиллари томонидан Марказий сайлов комиссиясига Сайловчилар томонидан сиёсий партиянинг сайловда иштирок этишини қўллаб қувватловчи имзолари қўйилган имзо варақалари тақдим этилди.
11-14 октябрь кунлари имзо варақалари тўғри тўлдирилганлигини текшириш учун Марказий сайлов комиссияси томонидан тузилган таркибига МСКнинг доимий асосда ишловчи аъзолари ички ишлар ва адлия органларининг хатшунос экспертлари, мутахассислари, шунингдек фуқаролик жамияти институтлари вакиллари жалб этилган Эксперт гуруҳи тешкшириб чиқиб, ижобий хулоса берди. Ушбу жараёнда сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари ҳам қатнашдилар.
Бугунги йиғилишда Марказий сайлов комиссияси томонидан Эксперт гуруҳининг ижобий хулосаларига мувофиқ “Сиёсий партияларга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари сайловида қатнашишига ижозат бериш тўғрисида” қарор қабул қилинди.
Кун тартибидаги иккинчи масала ҳам қизғин муҳокамалар асосида ўтди, жумладан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгашлари сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир харажатлар сметаси тасдиқланди. Унга кўра сиёсий партияларнинг сайловда иштирок этишини молиялаштириш учун ажратиладиган давлат маблағларининг бир номзод ҳисобига тўғри келадиган миқдори қуйидагича белгиланган:
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига номзод учун – 10 832 000 (ўн миллион саккиз юз ўттиз икки минг) сўм;
Халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгаши депутатлигига номзод учун – 2 000 000 (икки миллион) сўм;
Халқ депутатлари туман ва шаҳар кенгаши депутатлигига номзод учун – 1 000 000 (бир миллион) сўм.
Олдинги сайловларда Халқ депутатлари маҳаллий кенгашлар депутатлигига номзодлар учун маблағ ажратилмаган. Бу йилги Янги Ўзбекистон. Янги сайловлар – шиори остида юқори савияда ташкил этилган сайловларда Халқ депутатлари маҳаллий кенгашлар депутатлигига номзодлар учун ҳам бюджет маблағларининг ажратилиши, нафақат Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлигига, балки, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгаши депутатлигига ҳам сайловлар жараёни, номзодлар ўртасидаги дебатлар, сиёсий партиялараро соғлом рақобат ва ҳар бир депутатлик ўрни учун кураш қизғин кечишидан далолатдир.
Кун тартибидан ўрин олган бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Йиғилиш сўнгида соат 12.00 дан -12.30 га қадар тўғридан-тўғри эфирда МСК раисининг кун тартибидаги масалалар юзасидан брифинги бўлиб ўтди ва брифинг сўнгида бешта сиёсий партия ваколатли вакилларига (партия раиси ўринбосарларига) Марказий сайлов комиссиясининг “Сиёсий партияларга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари сайловида қатнашишига ижозат бериш тўғрисида”ги қарори тантанали равишда топширилади. Шундан сўнг бешта сиёсий партия ваколатли вакиллари билан ОАВ вакиллари ўртасида савол-жавоб тариқасида матбуот анжумани бўлиб ўтди.

Политические партии получили допуск к участию в выборах
15 октября 2019 года в Международном пресс-центре ЦИК состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии в формате видео-селектора, в котором приняли участие члены ЦИК, уполномоченные представители политических партий, представители СМИ.
В повестку дня заседания вошли вопросы о выдаче допуска политическим партиям для принятия участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса, о смете расходов по подготовке и проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, в областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, о внесении дополнений в Устав деятельности участковых избирательных комиссий по проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, о досрочном приостановлении полномочий депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса Н. Раджапова.
Как сообщалось ранее, 10 октября 2019 года, уполномоченные представители пяти политических партий, ведущих свою деятельность на политической арене страны, представили в ЦИК подписные листы в поддержку участия политической партии в выборах.
11-14 октября для проверки правильности заполнения подписных листов, ЦИКом были привлечены постоянно действующие члены Центризбиркома, эксперты-письмоведы министерств внутренних дел и юстиции, специалисты, представители институтов гражданского общества. Экспертная группа дала положительное заключение. Отметим, что в данном процессе непосредственное участие принимали уполномоченные представители политических партий.
В ходе сегодняшнего заседания ЦИК, в соответствии с положительным заключением экспертной группы, было принято решение о выдаче разрешения политическим партиям для участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Вторым вопросом повестки дня была утверждена смета расходов по подготовке и проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажилиса, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов. Был определен размер выделяемых государственных средств на финансирование каждого кандидата от политических партий для участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажилиса, областные, районные и городские кенгаши народных депутатов. В частности, на каждого кандидата на выборы в Законодательную палату Олий Мажилиса будет выделено 10 млн 832 тысячи сумов, для кандидата в областные кенгаши народных депутатов и г. Ташкента 2 млн сумов, кандидатов в районные и городские кенгаши народных депутатов 1 млн сумов. На прошлых выборах государственные средства финансирования кандидатов в местные кенгаши не выделялись.
Проводимые в этом году выборы под лозунгом «Новый Узбекистан. Новые выборы» предлагают новый организационный формат, при котором государственные средства, предоставляемые не только кандидатам в Законодательную палату Олий Мажилиса, но и в местные кенгаши, позволят расширить их участие в политических дебатах, повысят здоровую конкуренцию и уровень борьбы за каждое депутатское место.
Были рассмотрены и другие вопросы, вышедшие в повестку дня. В заключении заседания состоялся брифинг в прямом эфире председателя центральной избирательной комиссии по рассмотренным вопросам. Затем уполномоченным представителям политических партий (заместителям председателям партий) в торжественной обстановке были вручены решения о выдачи разрешения политической партии для участия в выборах в Законодательную палату Олий Мажилиса. После этого состоялись первые официальные дебаты с участием политических партий на платформе Международного пресс-клуба.