Бокуда ўтаётган Туркий кенгаш саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти - Элбоши Нурсултон Назарбоев билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари Нурсултон Назарбоевни Туркий кенгашнинг фахрли раиси этиб сайлангани ҳамда Туркий дунёнинг олий орденига сазовор бўлгани билан табриклади.
Қозоғистоннинг Биринчи Президенти Кенгашга асос солиниши ва унинг ривожланишига, ташкилот доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг кенгайишига катта ҳисса қўшгани алоҳида таъкидланди.
Элбоши Нурсултон Назарбоев, ўз навбатида, Ўзбекистоннинг Туркий кенгашга қўшилиши ушбу тузилманинг халқаро нуфузини ва ҳамкорлик самарадорлигини оширишга хизмат қилишини қайд этди.
Учрашувда икки томонлама муносабатларга оид, шунингдек, глобал ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар муҳокама қилинди.

Шавкат Мирзиёев встретился с Нурсултаном Назарбаевым
На полях саммита Тюркского совета в городе Баку 15 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Первым Президентом Республики Казахстан - Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Нурсултана Назарбаева с избранием почетным председателем Тюркского совета и награждением Высшим орденом Тюркского мира.
Особо отмечен большой вклад Первого Президента Казахстана в становление и развитие Совета, а также расширение взаимовыгодного сотрудничества в рамках организации.
В свою очередь, Елбасы Нурсултан Назарбаев особо отметил, что присоединение Узбекистана к Тюркскому совету позволит повысить международный авторитет и эффективность сотрудничества в рамках этой структуры.
На встрече обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений, а также глобальной и региональной повестки.