Олий Мажлис Сенати Раиси АҚШ Элчиси билан учрашди
2019 йил 15 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаеванинг Америка Қўшма Штатлари Фавқулодда ва мухтор элчиси Даниэл Розенблюм билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида икки томонлама ҳамкорликни, шу жумладан Америка Қўшма Штатлари Конгресси Сенати ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Томонлар одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалалари бўйича ўзаро фикр алмашди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 30 июлдаги “Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонига мувофиқ тузилган Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг фаолияти тўғрисида қисқача маълумот берилди.
Мажбурий меҳнат хавфларига йўл қўймаслик ва бу борада халқаро стандартларни ҳисобга олган ҳолда миллий қонунчиликни такомиллаштириш хусусида фикр алмашилди.

Состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса с Послом США
15 октября 2019 года в Сенате состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединённых Штатов Америки в Республике Узбекистан Даниэлем Розенблюмом.
В ходе встречи обсуждались вопросы укрепления и развития двустороннего сотрудничества, в том числе межпарламентских связей между Сенатом Конгресса США и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Стороны обсудили и вопросы противодействия торговле людьми и принудительному труду. Была дана краткая информация о деятельности Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду, образованной в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия торговле людьми и принудительному труду» от 30 июля 2019 года.
Состоялся также обмен мнениями относительно недопущения рисков принудительного труда и совершенствования национального законодательства с учетом международных стандартов.