Ўзбекистон делегацияси Туркий кенгаш ТИВКнинг йиғилишида иштирок этди
2019 йилнинг 14 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Боку шаҳрида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши (Туркий кенгаш) Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг еттинчи йиғилишида иштирок этди.
Озарбайжон, Қирғизистон, Қозоғистон, Туркия, Ўзбекистон ва кузатувчи-давлат Венгрия ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Туркий кенгаш доирасидаги ҳамкорликни ривожлантиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар ва Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг ўз ишини бошлаётган ВИИ Саммити чоғида имзоланиши режалаштирилган ҳужжатларнинг лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз нутқида Туркий кенгаш доирасида ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг мақсад ва вазифалари борасидаги Ўзбекистон қарашларига тўхталиб ўтди. Хусусан, мамлакатимиз савдо-иқтисодий, инвестиция ва туризм соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтиришдан манфаатдор эканлиги эътироф этилди.
2017 йилдан бошлаб Ўзбекистон Туркий кенгашнинг иштирокчи давлатлари билан икки томонлама савдо айланмасини йилига ўртача 30%га ошириб бормоқда. 5 октябрь куни Тошкент шаҳрида туркий олам вакиллари иштирокида Ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилиши ва Инвестиция форуми бўлиб ўтди.
Хива шаҳрининг 2020 йилда туркий оламнинг маданий пойтахти деб эълон қилиниши маданий-гуманитар соҳадаги алоқаларни мустаҳкамлашда муҳим аҳамиятга эга эканлиги таъкидланди.
Йиғилиш якунида вазирлар томонидан Туркий кенгаш фаолиятининг ташкилий-молиявий масалалари ечими, хусусан Венгрияда Туркий кенгаш ваколатхонасини очиш билан боғлиқ қатор ҳужжатлар тасдиқланди.

Делегация Узбекистана приняла участие в заседании СМИД Тюркского совета
14 октября 2019 года в г.Баку делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в седьмом заседании Совета министров иностранных дел Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет).
Руководители внешнеполитических ведомств Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана и страны-наблюдателя Венгрии обсудили актуальные вопросы развития сотрудничества в рамках Тюркского совета и рассмотрели проекты документов, запланированных к подписанию в ходе открывающегося VII Саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
В своем выступлении глава узбекской делегации остановился на видении Узбекистаном целей и задач дальнейшего развития взаимодействия в рамках Тюркского совета. В частности, наша страна заинтересована в расширении сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и туристической сферах.
С 2017 года Узбекистан наращивает двусторонний товарооборот с государствами-участниками Тюркского совета в среднем на 30% ежегодно. 5 октября в г.Ташкенте состоялось первое заседание Делового совета и Инвестиционный форум с участием представителей тюркского мира.
Подчеркивалось, что важное значение для укрепления связей в культурно-гуманитарной сфере имеет объявление г.Хивы культурной столицей тюркского мира в 2020 году.
По итогам заседания министры утвердили ряд документов, связанных с решением организационно-финансовых вопросов деятельности Тюркского совета, в частности открытия Представительства Тюркского совета в Венгрии.