Озарбайжон Республикасига юқори даражадаги ташрифни тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 8 октябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида видеоконференция шаклида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда вазирликлар, ташкилотлар, тижорат банклари раҳбарлари, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида инвестициялар соҳасига масъул бўлган раҳбарлар ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Озарбайжондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ш.Файзиев иштирок этди.
Мажлисда жорий йилнинг 14-15 октябрь кунлари Озарбайжон Республикасида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг VII саммитида иштирок этиш бўйича олий даражадаги ташрифга тайёргарлик масаласи муҳокама этилди.
Қамрови ва аҳамияти билан Кенгашга аъзо давлатлар ўртасида кенг кўламли алоқаларни мустаҳкамловчи мазкур тадбир ўз навбатида иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш ва янги қўшма ташаббусларни ишга тушириш учун ажойиб платформа ҳамдир.
Бу борада йиғилиш иштирокчилари томонидан Ўзбекистон ва Озарбайжоннинг инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорлигини кенгайтириш имкониятлари ўрганиб чиқилди. Батафсил таҳлил жараёнида озарбайжонлик шериклар билан янги истиқболли йўналишларни қамраб олган ҳолда ўзаро ҳамкорлик майдонини кенгайтириш учун улкан салоҳият мавжудлиги аниқланди ва амалга ошириладиган қатор лойиҳалар ишлаб чиқилди. Икки давлат иқтисодиётининг бир-бирини тўлдириши ва Озарбайжонлик салоҳиятли шерикларнинг катта қизиқиши инвестиция ва савдо- иқтисодий соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун кенг имкониятлар яратиши таъкидланди.
Жараённи фаоллаштириш учун вазирликлар, идоралар ва тижорат банклари раҳбарларининг инвесторлар ва шартнома шериклари билан ўзаро алоқаларини мустаҳкамлаш ва ҳамкорликнинг янги имкониятларини муҳокама қилиш мақсадида Озарбайжонга ташрифини ташкил этиш бўйича таклиф илгари сурилди ва қўллаб-қувватланди.

Обсуждение вопроса подготовки визита на высшем уровне в Азербайджанскую Республику
8 октября текущего года под руководством министра инвестиций и внешней торговли С. Умурзакова состоялось совещание в формате видеоконференции, в котором также приняли участие руководители министерств, ведомств, коммерческих банков, руководители областей, Республики Каракалпакстан и города Ташкента, ответственные за сферу инвестиций, а также Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Узбекистан в Азербайджане Ш. Файзиев.
Обсуждался вопрос подготовки визита на высшем уровне в Азербайджанскую Республику 14-15 октября текущего года для участия в VII саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Данное мероприятие, на фоне своей масштабности и значимости для укрепления широкого спектра связей между странами-членами Совета, в то же время является прекрасной платформой для углубления экономического партнерства и запуска новых совместных инициатив.
В данном контексте участниками совещания были изучены возможности для расширения инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества Узбекистана и Азербайджан. При детальном анализе был выявлен и проработан ряд уже реализуемых проектов, а также значительный потенциал для расширения поля взаимодействия с азербайджанскими партнерами с охватом новых перспективных направлений. Было отмечено, что высокий интерес потенциальных партнеров из Азербайджана и взаимодополняемость экономик двух стран открывают широкий горизонт для реализации совместных проектов в инвестиционной и торгово-экономической сферах.
Для активизации работы было выдвинуто и поддержано предложение по организации поездок руководителей министерств, ведомств и коммерческих банков в Азербайджан для тесной работы и обсуждения новых возможностей для сотрудничества с инвесторами и контрпартнерами.