Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари телефон орқали мулоқот қилди
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Президент Эмомали Раҳмонни туғилган куни билан самимий муборакбод этиб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва муваффақият тилади.
Тожикистон раҳбари мамлакатнинг барқарор ижтимоий-иқтисодий тараққиётини таъминлаш, халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлаш ва аҳоли фаровонлигини оширишга қўшган улкан шахсий ҳиссаси алоҳида қайд этилди.
Сиёсий ирода ва қабул қилинган амалий қадамлар туфайли Ўзбекистон-Тожикистон кўп қиррали муносабатлари мисли кўрилмаган юксак даражага - стратегик шериклик даражасига кўтарилгани таъкидланди.
Ўтган йилги олий даражадаги ўзаро ташрифлар натижасида муҳим келишувларга эришилди ва икки томонлама ҳамкорликнинг энг ўткир масалалари бўйича ўзаро мақбул ечимлар топилди.
Сўнгги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги савдо ҳажми икки баробар ортди, ҳаво, автомобиль, темир йўл транспорти қатнови салмоқли даражада кенгайди. Чегарадош ҳудудлар ўртасида яқин алоқалар йўлга қўйилди. Маданий-гуманитар алмашинув фаоллашди.
Давлат раҳбарлари ҳамкорликнинг долзарб жиҳатларини муҳокама қилдилар, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар юзасидан фикр алмашдилар.
Президентлар Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси ўртасида дўстлик, яхши қўшничилик ва ҳар томонлама ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш борасида интилишлари қатъий эканини таъкидладилар.

В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Президента Эмомали Рахмона с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и успехов.
Особо отмечены огромная роль и личный вклад лидера Таджикистана в обеспечение устойчивого социально-экономического развития и роста благосостояния населения страны, укрепление ее авторитета на международной арене.
Подчеркнуто, что благодаря политической воле и принятым практическим шагам узбекско-таджикские многоплановые отношения достигли беспрецедентно высокого уровня – стратегического партнерства.
По итогам взаимных визитов на высшем уровне в прошлом году достигнуты важные договоренности и найдены взаимоприемлемые решения по наиболее острым вопросам двустороннего сотрудничества.
За последние годы объемы взаимной торговли выросли в два раза, значительно расширилось воздушное, автомобильное и железнодорожное сообщение. Налажены тесные связи между приграничными регионами. Активизировался культурно-гуманитарный обмен.
В ходе разговора главы государств обсудили актуальные аспекты взаимодействия, обменялись мнениями по вопросам международной и региональной повестки.
Президенты подтвердили приверженность дальнейшему развитию и укреплению отношений дружбы, добрососедства и всестороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан.