Ўзбекистон Президенти Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши бош котибини қабул қилди
4 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркий тилли давлатлар Ишбилармонлар кенгаши мажлиси ва Инвестиция форумида иштирок этиш учун мамлакатимизга ташриф буюрган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши бош котиби Бағдат Амреевни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, Ўзбекистон ва Туркий кенгаш ўртасидаги ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди.
Мамлакатимиз 14 сентябрь куни 2009 йил 3 октябрда имзоланган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик Кенгашини тузиш тўғрисидаги Нахичеван Битимини ратификация қилди ҳамда ташкилотнинг жорий йил 15 октябрь куни Боку шаҳрида бўлиб ўтадиган еттинчи саммитида тўла ҳуқуқли аъзо сифатида иштирок этади.
Ўзбекистон ва Туркий кенгаш мамлакатларини азалдан нафақат маданият, тил, маънавият муштараклиги, балки анъанавий дўстлик ва узаро манфаатли ҳамкорликка асосланган муносабатлар боғлаб туриши таъкидланди.
Учрашувда Туркий кенгашнинг биринчи навбатда савдо, инвестициялар, инновациялар, транспорт, туризм, маданий-гуманитар алмашинувлар каби долзарб йўналишларда амалий шерикликни ривожлантиришга кўмаклашувчи самарали минтақавий тузилма сифатидаги салоҳиятига юксак баҳо берилди.
Туркий кенгаш бош котиби Ўзбекистон Республикаси Президентига самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдириб, мамлакатимиз Кенгашга тўла ҳуқуқли аъзо сифатида кириши билан самимий табриклади.
Ўзбекистоннинг аъзо бўлиши ташкилот доирасида самарали кўп томонлама ҳамкорликни янада жадал ривожлантиришга хизмат қилиши алоҳида қайд этилди.
Бағдат Амреев Ўзбекистонда давлат ва жамият қурилиши соҳасида, иқтисодиётни либераллаштириш, ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини яхшилаш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолади.
Ўзбекистон хорижий шериклар билан узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантиришда, аввало, қўшни мамлакатлар билан дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш борасида улкан муваффақиятларга эришаётганини алоҳида қайд этди.
Олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Туркий кенгашнинг бўлажак саммитига тайёргарликнинг бориши тўғрисида маълумот берди ҳамда Кенгаш билан Ўзбекистон ўртасида самарали муносабатларни ривожлантиришга ҳар томонлама кўмаклашишга тайёр эканини тасдиқлади.

President of Uzbekistan receives Secretary General of Turkic Council
On October 4, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Secretary General of Turkic Council Baghdad Amreyev, who arrived in the country to attend the meeting of the Business Council and the Investment Forum of Turkic-speaking countries.
The Head of the state, warmly welcoming the guest, noted with satisfaction the dynamically developing cooperation between Uzbekistan and the Turkic Council.
On September 14 this year, Uzbekistan ratified the Nakhichevan Agreement on the establishment of the Cooperation Council of Turkic-speaking states of October 3, 2009 and will already participate as a full member in the seventh Summit of the Turkic Council, which will be held on October 15 this year in Baku.
It was noted that Uzbekistan and the countries of the Turkic Council have historically been connected not only by a cultural, linguistic, spiritual community, but also traditionally friendly and mutually beneficial relations.
The potential of the Turkic Council as an effective regional structure that promotes the development of practical cooperation, primarily in such relevant areas as trade, investment, innovation, transport, tourism, as well as in the field of cultural and humanitarian exchange was highly assessed at the meeting.
The Secretary General of the Turkic Council expressed great appreciation to the President of the Republic of Uzbekistan for the warm welcome and sincerely congratulated on the upcoming full accession of the country to the Council.
It was emphasized that accession of Uzbekistan will further strengthen productive multilateral cooperation within the framework of the Turkic Council.
Baghdad Amreyev praised the ongoing large-scale transformations in Uzbekistan in the field of state and public construction, liberalization of the economy, improving the business environment and investment climate.
He emphasized the successful development of long-term and mutually beneficial relations of Uzbekistan with foreign partners, especially strengthening friendship and good neighborliness with neighboring countries.
The distinguished guest informed the President of Uzbekistan about the preparations for the upcoming summit of the Turkic Council and assured that he would continue to contribute to development of fruitful relations between the Council and Uzbekistan.