Йўл хўжалигини ривожлантириш бўйича вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 октябрь куни йўл хўжалигини ривожлантириш ва ушбу соҳага инвестицияларни кенг жалб қилиш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда жами юкларнинг 98 фоизи ва йўловчиларнинг 88 фоизи автомобиль йўллари орқали ташилади. Кейинги йилларда юртимиз экспортида тайёр маҳсулотлар улуши кўпайиб бормоқда. Келгусида уни янада ошириш режалаштирилган. Товарларни манзилга тез ва сифатли етказиш учун эса ривожланган йўл инфратузилмаси керак.
Йиғилишда ушбу соҳани ривожлантириш, қурилиш лойиҳаларини барқарор молиявий манба билан таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Автомобиль йўлларини қуриш ёки таъмирлаш ишларига халқаро ташкилотлар ва хусусий шерикларни фаол жалб қилиш зарурлиги таъкидланди. Жумладан, халқаро ва давлат аҳамиятига эга 1 минг 600 километр узунликдаги йўлларга доир 18 та йирик лойиҳани шундай ҳамкорлик асосида амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ички йўлларни таъмирлашда ҳудудларнинг иштироки сезилмаётгани кўрсатиб ўтилди. Молия вазирлигига республика бюджетидан фақат умумий фойдаланишдаги йўлларга, ички йўлларга эса маҳаллий бюджетдан маблағ ажратиш тартибини жорий қилиш вазифаси қўйилди.
Хорижий давлатларда йўл хўжалиги соҳасида давлат-хусусий шериклик яхши ривожлангани қайд этилди. Йўл бўйи инфратузилма объектларини бериш орқали лойиҳаларга инвесторларни жалб қилиш мумкинлиги таъкидланди.
Мутасаддиларга давлат-хусусий шериклик асосидаги лойиҳалар доирасида йўл бўйи объектларини жойлаштириш ва улардан фойдаланиш тартибини ишлаб чиқиш топширилди.
Реклама қурилмаларини умумий фойдаланишдаги йўлларга жойлаштириш учун рухсат бериш ваколатини Автомобиль йўллари қўмитасига ўтказиш таклиф этилди.
Умуман, автомобиль йўллари соҳасини тубдан ислоҳ қилиш учун манфаатдор вазирлик ва идоралар вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузиб, 2020-2030 йилларда Автомобиль йўлларини ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Бу стратегияда, аввало, автомобиль йўлларини бошқариш тизимини тубдан такомиллаштириш чоралари белгиланади.
Ҳозирда Автомобиль йўллари қўмитасида ҳам буюртмачи, ҳам пудратчи, ҳам эксплуатация қилиш функциялари тўпланиб қолгани оқибатида тизимдаги корхоналар халқаро лойиҳаларда иштирок эта олмаяпти. Шу боис қурилиш ташкилотларини қўмита таркибидан чиқариб, улар негизида “Ўзавтойўл” акциядорлик компанияси ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Шунингдек, хусусий шериклар иштирокида тезкор автобанлар қуришга катта эътибор қаратилади.
Давлатимиз раҳбари йўллар сифатини оширишни лойиҳалаштиришдан бошлаш кераклигини таъкидлади. Бунинг учун лойиҳа ташкилотларини кўпайтириш, уларнинг моддий-техника базасини ва кадрлар таркибини кучайтириш бўйича кўрсатма берилди.
Германиялик ҳамкорлар билан биргаликда автомобиль йўллари қурилиши соҳасида қўшма лойиҳа институтини ташкил этиш, юртимиз иқлими ва қатнов хусусиятларини ҳисобга олиб, йўл қурилиши соҳасидаги норматив ҳужжатларни тубдан қайта кўриб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Масалан, мамлакатимизда йўл қуришда ҳанузгача асосан асфальт-бетон ишлатилади. Бундай йўлларнинг хизмат муддати 10-15 йил бўлиб, 4-5 йилдаёқ таъмирталаб аҳволга келиб қолади.
Цемент-бетон қопламали йўлларни қуриш 15-20 фоизга қиммат бўлса-да, эксплуатация муддати 2-3 баравар кўп ва сақлаш харажатлари 3 баравар кам.
Юртимизда цемент ишлаб чиқариш ҳажми ортаётганини инобатга олиб, янги қуриладиган ва реконструкция қилинадиган давлат аҳамиятига эга йўлларни босқичма-босқич цемент-бетон қопламага ўтказиш бўйича топшириқлар берилди.
Яна бир муаммо йўлларни мониторинг қилиш бўйича автоматлашган тизим йўқлигидир. Қайси йўлдан қанча оғирликдаги юк ташиш мумкинлиги ҳаммага маълум эмас. Меъёрдан ортиқ оғирликда юк ташувчи автотранспорт воситаларининг ҳаракати назорат қилинмаяпти.
Шу боис йиғилишда барча йўлларнинг электрон базасини шакллантириш, махсус автоматлашган ўлчаш воситаларини ўрнатиш бўйича дастур ишлаб чиқиш муҳимлиги таъкидланди. Хорижий мутахассисларни жалб қилган ҳолда, йўл бўйи инфратузилмасини халқаро андозалар асосида лойиҳалаштириш, халқаро йўлларда сифатли сервисни ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Қатор кўприклар таъмирталаб, айримлари умуман беэга экани танқид қилиниб, барча кўприкларни тўлиқ хатловдан ўтказиш, уларни таъмирлаш ва тиклаш бўйича манзилли дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Кадрлар масаласига ҳам эътибор қаратилиб, соҳадаги институтларни йирик лойиҳаларга бириктириш, улар доирасида илмий ходимлар учун синов майдонлари ва тадқиқот лабораториялари ташкил қилиш, иқтидорли талабаларнинг хорижда малакасини ошириш зарурлиги таъкидланди.

Tasks for further development of the road sector are identified
On October 2, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of development of the road sector and wide attraction of investments in this sphere.
In our country, 98 percent of all cargo and 88 percent of passengers are transported by road. In recent years, the share of finished products in domestic exports has been increasing, which will continue to increase. Developed road infrastructure is needed for fast and qualitative delivery of goods.
Issues of development of the sphere, stable financing of road construction projects were discussed at the meeting.
The need was noted for active involvement of international organizations and private partners in construction and repair of roads. In particular, instructions were given on implementation of 18 major projects based on such a partnership, covering 1.6 thousand kilometers of roads of international and national importance.
Insufficient participation of regions in the repair of internal roads was indicated. The Ministry of Finance was entrusted with the task of introducing a procedure according to which the funds of the republican budget will be allocated only to public roads, and the funds of local budgets – to internal roads.
It was noted that in foreign practice of road construction, public-private partnerships (PPPs) have proven themselves well. Investors in public-private partnership projects can be attracted by passing them roadside infrastructure facilities.
Responsible persons were instructed to develop a procedure for placing roadside facilities within the framework of PPP projects and their operation.
The authority for issuing permits for advertising on public roads was proposed to be transferred to the Committee on Roads.
It is also necessary to organize a working group on reforming the road sector from among the representatives of relevant ministries and agencies and develop a Strategy for Development of Roads for 2020-2030. It will primarily determine measures on improving the road management system.
Currently, the Committee on Roads performs the functions of both the customer, the contractor, and the operator, as a result of which enterprises in the sphere cannot participate in international projects. In this regard, it is planned to withdraw construction organizations from the committee system and organize the Uzavtoyul JSC on their basis. Much attention will be paid to construction of high-speed highways with participation of private partners.
The Head of the state pointed out that activities on improving the quality of roads should be started with design. The number of design organizations should be increased, their material and technical base and staff should be strengthened.
The need was noted for creation, together with German partners, of a design institute for road construction, revision of normative acts in road construction, taking into account the climate and traffic of the country. For example, in construction of roads in the country, asphalt concrete pavement is still mainly used. The lifespan of such roads is 10-15 years, they need to be repaired already after the first 4-5 years of use. Although cement-concrete coating is more expensive to 15-20 percent, the service life is 2-3 times longer, and the cost of maintaining such roads is three times less compared to asphalt.
Taking into account the growing volumes of cement production in the country, it has been instructed to gradually transfer the newly constructed and reconstructed roads of national importance to cement concrete pavement.
Another problem is the lack of an automated road monitoring system. The movement of vehicles carrying goods with a weight exceeding the permissible load capacity of the road is not controlled.
In this regard, the importance of forming an electronic database of all roads, developing a program for installing special measuring instruments was noted at the meeting.
Instructions were given for the design of roadside infrastructure at the level of world standards with the involvement of foreign experts, organization of qualitative service on international roads.
The fact that a number of road bridges and overpasses are in need of repair, and some even abandoned, was criticized. The task was given to conduct an inventory of all bridges, to develop a targeted program for their repair and restoration.
Special attention was paid to personnel issue. The need for consolidating large-scale projects for specialized institutes, organization of test sites and research laboratories for scientists, advanced training of gifted students abroad was noted.