Ҳамкорлик бўйича парламентлараро комиссиянинг тўртинчи мажлиси
2019 йил 2 октябрь куни Тошкент шаҳридаги Анжуманлар саройида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Ҳамкорлик бўйича парламентлараро комиссиясининг тўртинчи мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда Комиссия аъзолари, Ўзбекистон ва Россия парламентлари аъзолари, шунингдек оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Мажлисни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раиси Валентина Матвиенко табрик нутқи билан очиб берди.
Тасдиқланган кун тартибига кўра олий ва юксак даражадаги учрашувларда тузилган келишувлар ижросининг бориши кўриб чиқилди. Шу муносабат билан Комиссия аъзолари охирги йилларда Ўзбекистон ва Россия ҳамкорлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти В.В.Путин ўртасидаги ўта ишончли сиёсий мулоқот туфайли тез суръатда ривожланаётганини қайд этди. Жумладан, Россия Федерацияси Президентининг ўтган йил октябрь ойида Ўзбекистонга ташрифи ва унда савдо-иқтисодиёт, энергетика, илм-фан, маданий-гуманитар, таълим, ижтимоий-меҳнат соҳаларида икки мамлакат ҳамкорлиги тўғрисида қатор ҳужжатлар имзоланиши барча йўналишларда кучли туртки берди. Шу муносабат билан икки томонлама ҳамкорликнинг барча масалаларини янада ривожлантиришда Комиссия саъй-ҳаракатларини мувофиқлаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Таълим соҳасида ҳамкорлик қилиш масаласи Комиссия мажлисида қизиқиш уйғотган мавзу бўлди. Комиссия бу масалани батафсил кўриб чиқиб, таълим соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича ишларни давом эттиришга, шунингдек икки мамлакат олий ўқув юртлари ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлашда Ўзбекистон ва Россия парламентларининг юқори палаталарига кўмаклашишга қарор қилди.
Туризм соҳасида ҳамкорлик истиқболлари, шу жумладан “зиёрат туризми” ташкил этилиши мажлис иштирокчилари эътибор қаратган кун тартибидаги яна бир масала бўлди. Муҳокама якунлари бўйича Комиссия туризм, шу жумладан зиёрат туризми масалалари бўйича ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари ҳақида Ўзбекистон вва Россия томонидан тақдим этилган ахборотни маълумот учун қабул қилишга қарор қилди. Бундан ташқари, Олий Мажлис Сенатининг ва Федерация Кенгашининг ихтисослашган қўмиталарига Ўзбекистон Республикасига зиёрат туризмини ташкил этиш бўйича ахборот алмашишда ва аниқ тур-маршрутларни ишлаб чиқишда кўмаклашиш топширилди.
Шунингдек мажлис доирасида 2019 йилда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши ўртасида икки томонлама парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича амалий тадбирлар режаси ва 2019-2020 йилги тадбирлар режаси ижросининг бориши кўриб чиқилди. Муҳокама чоғида Комиссия аъзолари турли даражада ташрифлар алмашиш орқали парламентлараро ҳамкорликни фаоллаштириш юзасидан аниқ таклифлар билдирди. 2020 йилги амалий тадбирлар режаси (“йўл харитаси”) тасдиқланди. Унда юксак даражадаги ташрифлар якунлари бўйича имзоланган битимлар ва эришилган келишувлар ўз вақтида амалга оширилишини биргаликда мониторинг қилишга кўмаклашиш, савдо-сотиқ, инвестициялар ва туризм соҳасида ҳамда бошқа йўналишларда минтақалараро ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича тадбирларни амалга ошириш назарда тутилган.
Мажлисда минтақалараро ҳамкорликни ривожлантиришда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Парламентлараро комиссиясининг роли кўриб чиқилди. Бунда Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари форумларини ўтказиш амалиётини давом эттириш, шунингдек Россияда бўлиб ўтадиган иккинчи Ҳудудлараро форумда иштирок этишни фаоллаштиришга кўмаклашиш муҳимлиги таъкидланди.
Комиссия иши регламентига мувофиқ Комиссиянинг навбатдаги мажлисини 2020 йилнинг иккинчи ярим йиллигида Россия Федерациясида ўтказишга қарор қилинди.
Тадбир якунлангач, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Парламентлараро комиссияси қарорини ҳамда 2019-2020 йилларда Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ўртасида икки томонлама парламентлараро ҳамкорликни ривожлантиришга доир амалий тадбирлар режасини имзолаш маросими бўлиб ўтди.

Четвертое заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству
2 октября 2019 года во Дворце симпозиумов города Ташкента состоялось четвертое заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации.
В работе заседания приняли участие члены Комиссии, парламентарии Узбекистана и России, а также работники средств массовой информации.
Заседание открыли приветственной речью Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева и Председатель Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентина Матвиенко.
В соответствии с утвержденной повесткой дня был рассмотрен вопрос о ходе реализации достигнутых договоренностей по итогам встреч на высшем и высоком уровнях. В связи с этим члены Комиссии отметили, что в последние годы сотрудничество между Узбекистаном и Россией приобрело новую динамику благодаря исключительно высокому уровню доверия, которым отличается политический диалог между Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым и Президентом Российской Федерации В.В.Путиным. В частности, визит Президента Российской Федерации в Узбекистан, состоявшийся в октябре прошлого года, в ходе которого подписан пакет документов о сотрудничестве двух стран в торгово-экономической, энергетической, научной, культурно-гуманитарной, образовательной, социально-трудовой сферах, дал новый мощный импульс развитию взаимодействия на всех уровнях. В этой связи отмечена важность координации усилий Комиссии по дальнейшему развитию всего комплекса двустороннего сотрудничества.
Предметом заинтересованного обсуждения на заседании Комиссии стал вопрос о взаимодействии в образовательной сфере. Обстоятельно рассмотрев данный вопрос, Комиссия решила продолжить работу по развитию сотрудничества в сфере образования, а также содействовать верхним палатам парламентов Узбекистана и России укреплению взаимодействия между вузами двух стран.
Перспективы сотрудничества в сфере туризма, в том числе организация «зиёрат туризма» – это еще один вопрос повестки дня, на котором акцентировали внимание участники заседания. По итогам обсуждения Комиссия решила принять к сведению представленную узбекской и российской сторонами информацию о перспективах развития сотрудничества по вопросам туризма, в том числе и паломнического. Кроме того, профильным комитетам Сената Олий Мажлиса и Совета Федерации поручено содействовать осуществлению обмена информацией и разработке конкретных тур-маршрутов по организации паломнического туризма в Республику Узбекистан.
В рамках заседания также был рассмотрен ход выполнения Плана практических мероприятий («Дорожной карты») по развитию двустороннего межпарламентского сотрудничества между Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Советом Федерации Федерального Собрания Российской Федерации на 2019 год и плана мероприятий на 2020 год. В ходе обсуждения члены Комиссии выдвинули конкретные предложения по активизации межпарламентского сотрудничества путем обмена визитами на различных уровнях. Утвержден план практических мероприятий («дорожная карта») на 2019-2020 годы, в котором предусмотрено осуществление мероприятий по содействию совместному мониторингу своевременной реализации подписанных соглашений и достигнутых договоренностей по итогам визитов на высшем уровне, дальнейшему развитию межрегионального сотрудничества в сферах торговли, инвестиций и туризма и других направлениях.
В ходе заседания рассмотрена роль Межпарламентской комиссии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации в развитии межрегионального взаимодействия. При этом подчеркивалась важность продолжения практики проведения Форумов регионов Узбекистана и России, а также содействия активизация участия во втором Межрегиональном форуме в России.
В соответствии с Регламентом работы Комиссии очередное заседание Комиссии решено провести во втором полугодии 2020 года в Российской Федерации.
По завершению мероприятия состоялась церемония подписания Решения Межпарламентской комиссии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации и Плана практических мероприятий по развитию двустороннего межпарламентского сотрудничества между Советом Федерации Федерального Собрания Российской Федерации и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан на 2019-2020 годы.