Расмий муносабат: “Фарғона ҳокими тунги селекторга чақиртирган мактаб раҳбарлари аварияда ҳалок бўлди” сарлавҳали материал юзасидан
2019-10-02 | Жамият
Ижтимоий тармоқларда юқоридаги ном билан тарқатилган материал юзасидан Фарғона вилояти Ички ишлар бошқармасининг хабарига кўра, дастлабки тергов жараёнида, 2019 йил 29 сентябрь куни соат 20.45ларда Данғара тумани Халқ таълими бўлимига қарашли 25-сонли мактабнинг директор ўринбосари М.Д. “Нексия” русумли автомашинасини Қўқон шаҳри томон бошқариб кетаётиб, йўлни ўртасига ўрнатилган бетон тўсиқ устига чиқиб кетганлиги ва йўлни ёритувчи темир столбага урилиши натижасида автомашинага ўрнатилган газ балонидан ёнғин содир бўлганлиги аниқланган.
Ёнғин натижасида автомашина ҳайдовчиси ҳамда олди ўриндиқда бўлган йўловчи Данғара тумани Халқ таълими бўлимига қарашли 26-сонли мактабнинг директор ўринбосари У.Ш.лар воқеа жойида ҳалок бўлган. Орқа ўриндиқда бўлган йўловчилар Данғара тумани Халқ таълими бўлимига қарашли 38-сонли мактабнинг директор ўринбосари Т.Л. ва Данғара тумани Халқ таълими бўлими қоровули М.Б.лар тан жароҳати олган ҳамда уларга биринчи тез тиббий ёрдам кўрсатилиб, шифохонага жойлаштирилган.
Ижтимоий тармоқда тарқалган маълумотларда Халқ таълими бўлими ходимлари вилоят Ҳокимиятига кечки селектор йиғилишига чақиртирилганлиги кўрсатилган, бироқ ўрганишлар жараёнида шу куни, яъни 29 сентябрда Фарғона вилояти Ҳокимлигида йиғилиш ёки селектор ўтказилиши белгиланмаганлиги, шунингдек йўл-транспорт ҳодисасига учраган ҳайдовчи ва йўловчилар ўзларининг шахсий юмушлари билан Данғара туманидан Қўқон шаҳрига кетишаётганлиги аниқланган.

Официальное заявление по публикации под заголовком «Руководители школ, вызванные ночью хокимом Ферганской области на селекторное совещание, погибли в ДТП»
2019-10-02 | Общество
Информация под таким заголовком была распространена в социальных сетях.
По данным Управления внутренних дел Ферганской области, в ходе предварительного расследования стало известно, что 29 сентября 2019 года в 20.45 часов, заместитель директора школы 25 отдела народного образования Дангаринского района М.Д., управляя автомобилем марки «Nexia» по дороге в город Коканд, наехал на бетонное ограждение, установленное в середине дороги, после чего не справившись с управлением, врезался в железный столб, расположенный на обочине дороги. В результате удара загорелся  газовый баллон, установленный в  автомобиле.
Водитель автомашины и пассажир, находившийся на переднем сиденье - заместитель директора школы №26  отдела народного образования Дангаринского района У.Ш. скончались на месте происшествия. Пассажиры, находившиеся на заднем сиденье - заместитель директора школы №38 Т.Л. и охранник  отдела народного образования Дангаринского района М.Б. получили телесные повреждения. Им была оказана медицинская помощь, после чего они были госпитализированы.
В информации, распространенной в социальных сетях, было указано, что работники отдела народного образования были вызваны в областной хокимият на селекторное совещание, однако в ходе проверок было установлено, что в этот день, то есть 29 сентября, в здании хокимията Ферганской области не планировалось проводить собрание или селекторное совещание. Водитель и пассажиры, пострадавшие в ДТП, выехали с Дангаринского района в город Коканд по своим личным делам.