2019-09-27 | Инновация
26 сентябрь куни пойтахтимиздаги "Ўзэкспомарказ" миллий кўргазмалар мажмуида ўзбекистонлик талабалар ўртасида "mGovAward" давлат мобиль иловаларини ишлаб чиқиш бўйича республика танловининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тантанали тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ва Бирлашган Араб Амирликларининг ҳукумат ва келажак ишлари бўйича вазири Муҳаммад ибн Абдулла ал-Қарқавий бошчилигидаги делегация иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов Ўзбекистон ва БАА ўртасида давлат бошқарувини такомиллаштириш, янги юқори технологик лойиҳаларни амалга ошириш соҳаларида ҳамкорлик ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш Ўзбекистон давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан биридир. Ушбу танлов эса уларнинг энг ноёб ғояларини рўёбга чиқариш учун яна бир имкониятдир.
Бирлашган Араб Амирликларидан келган шериклар билан ҳамкорликда ўтказилаётган танлов талабаларнинг дастурлаш ва мобиль иловаларни ишлаб чиқиш борасидаги салоҳиятини юксалтириш ва мустаҳкамлашга қаратилган.
– Ўзбекистоннинг Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва Хива каби қадимий шаҳарлари илм-фан ва маърифатнинг тарихий маркази ҳисобланади, – деди БААнинг ҳукумат ва келажак ишлари бўйича вазири Муҳаммад ибн Абдулла ал-Қарқавий. – Ўзбекистон Ибн Сино, Хоразмий, Бухорий, Беруний каби олимлари билан фахрланса арзийди.
Танловда олий ўқув муассасаларининг йўналишидан қатъий назар барча талабалар иштирок этиши мумкин. Бунинг учун иштирокчи уч ва ундан кўп кишидан иборат жамоа тўплаб, танловнинг расмий веб-сайтида мобиль илованинг мазмун-моҳиятини очиб берувчи ёки унинг мақсадини етказиб берувчи видеолавҳа ва маълумот илова қилинган ариза қолдириши керак. Иштирокчиларга тўлиқ ижод эркинлиги тақдим этилган бўлса-да, танлов ташкилотчилари мобиль иловаларни ишлаб чиқиш учун бир қанча йўналишлар танлаб олди. Танлов иштирокчилари бешта йўналишдан бири – таълим, соғлиқни сақлаш, туризм ва маданият, тадбиркорлик, транспорт ва логистика бўйича илова яратишлари керак бўлади.
Танловнинг мукофот пули 100 минг долларни ташкил этади. Ушбу маблағ танлов лауреатлари ўртасида тақсимланади. Ғолиб 50 минг долларни қўлга киритади, иккинчи ўрин соҳибига 30 минг доллар, учинчи ўринга эса 20 минг доллар мукофот бериш кўзда тутилган.
Кўчирмачиликка йўл қўймаслик мақсадида иштирокчилар ўз иловаларининг бошланғич кодини ҳеч кимдан ўзлаштирилмаганини аниқлаш учун эксперт текшируви учун тақдим этиши керак бўлади.

За лучший студенческий стартап вручат 50 тысяч долларов
26 сентября в НВК «Узэкспоцентр» состоялось официальное открытие республиканского конкурса среди студентов Узбекистана по разработке лучших государственных мобильных приложений «mGovAward».
В торжественном мероприятии приняли участие Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и делегация ОАЭ во главе с министром по делам правительства и будущего Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Мухаммадом бин Абуллой аль-Гергави.
Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов отметил, что между Узбекистаном и ОАЭ развивается сотрудничество в сфере совершенствования государственного управления, осуществления новых высокотехнологичных проектов. Одним из важных направлений государственной политики Узбекистана является поддержка талантливой молодежи. И данный конкурс - это очередная возможность воплотить свои самые смелые идеи.
Конкурс, проводимый в сотрудничестве с партнерами из ОАЭ, направлен на развитие и укрепление потенциала студентов в области программирования и разработки мобильных приложений.
- Такие древние города Узбекистана, как Ташкент, Самарканд, Бухара и Хива, являются историческими центрами науки и просветительства, - говорит министр по делам правительства и будущего Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Мухаммад бин Абулла аль-Гергави. – Узбекистан может гордиться своими учеными, среди которых Ибн Сино, Аль-Хорезми, Аль–Бухари, Аль-Беруни.
В конкурсе «mGovAward» сможет участвовать любой студент, независимо от специализации вуза. Необходимо собрать команду из трех и более человек, оставить заявку на официальном веб-сайте конкурса, прикрепив к ней видеоролик и информацию, раскрывающую суть идеи или описывающую предназначение мобильного приложения. Хотя участникам предоставлена полная свобода творчества, организаторы конкурса все-таки выбрали направления для разработки мобильных приложений. Так, конкурсанты должны будут создать приложение по одному из пяти направлений: образование, здравоохранение, туризм и культура, предпринимательство, транспорт и логистика.
Призовой фонд конкурса составляет 100 тысяч долларов. Эта сумма будет распределена между лауреатами конкурса. Победитель получит 50 тысяч долларов, участнику, занявшему второе место, будет выделено 30 тысяч долларов, а за третье - предусмотрено вознаграждение в размере 20 тысяч долларов.
Для исключения плагиата конкурсанты должны будут предоставить исходный код своих приложений для экспертной проверки на предмет его заимствования.