Ўзбекистонда 5G мобил алоқа тармоғи жорий этилди
2019 йил 25 сентябрь куни Ўзекспомарказ миллий кўргазмалар мажмуасида «ICTWEEK Uzbekistan АКТ ҳафталиги» доирасида ўтказиладиган анъанавий ICTEXPO ахборот коммуникация технологиялари кўргазмасининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
16-марта ташкил қилинаётган ICTEXPO кўргазмаси мамлакатимиз ва хориждаги юқори технологиялар соҳаси етакчи вакилларни бир жойга тўплади.
Президентимизнинг Ўзбекистонда 5G мобил алоқа тармоғини жорий этиш тўғрисидаги топшириғи ижросини таъминлаш доирасида «Coscom» МЧЖ маълумот узатиш тезлиги бўйича инқилобий ҳисобланган мобил алоқанинг бешинчи авлод технологиялари тармоғи - 5G'ни синовдан ўтказишни бошлади.
25 сентябрь куни пойтахтимизнинг “Ўзкўргазмасавдо" мажмуасида старт берилган “ICTWEEK Uzbekistan" АКТ ҳафталиги доирасида ҳар йили ўтказиладиган ICTEXPO ахборот ва коммуникация технологиялар кўргазмаси доирасида Ucell иштирокчилар ҳамда меҳмонлар учун янгилик тақдим этди.
25 сентябрь куни бошланган ICTEXPO ахборот ва коммуникация технологиялари кўргазмаси доирасида Ucell компаниясининг кўргазма стендида 5G бешинчи авлод истиқболи порлоқ, тезкор, кенг полосали ва симсиз уланиш технологиясининг мобил уяли радио алоқа тармоғини ишга тушириш учун рамзий тугмаси босилди.
Ушбу маросимда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов иштирок этди.
Ucell стенди павилон бўйлаб танишув сафари давомида рамзий бошлаш тугмачаси босилиб, кўргазма меҳмонларига 5G видеолари билан танишиш ва унинг имкониятларини синаб кўриш имконияти тақдим этилди. Ucell стендида VR кўзойнаклари ҳам намойиш этилди. Меҳмонлар унинг ёрдамида 5G технологияларидан фойдаланган ҳолда виртуал реаллик билан танишдилар.
Соҳа раҳбари ҳамда ҳафталик меҳмонлари: Беларусь Республикаси алоқа ва ахборотлаштириш вазири Константин Шулган, Амити университети президенти Атул Чаухан, АШҲ ижроия қўмитаси бош директори Нурудин Муҳитдиновлар кўргазма стендлари билан танишиб чиқишди.

В Узбекистане внедрена тестовая сеть мобильной связи 5G
25 сентября 2019 года в Национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» состоялось торжественное открытие ежегодной выставки информационно-коммуникационных технологий ICTEXPO, которая проходит в рамках Недели ИКТ ICTWEEK Uzbekistan 2019.
Проводимая  в 16-й раз выставка собрала ведущих представителей сферы высоких технологий нашей страны и зарубежных.
В рамках обеспечения исполнения поручения Президента нашей страны о внедрении сети мобильной связи 5G в Узбекистане ООО «Coscom» приступило к тестированию сети технологий пятого поколения мобильной связи – 5G, считающейся революционной по скорости передачи данных.
25 сентября в рамках выставке ICTEXPO компания Ucell представила новинки для участников и гостей выставки.
На стенде компании Ucell была нажата символическая кнопка для запуска сети мобильной связи по технологии 5G. В церемонии принял участие министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садыков.
Гостям выставки была предоставлена возможность ознакомиться с видеороликами 5G и проверить возможности оборудования. На стенде Ucell также были представлены очки VR. Гости познакомились с виртуальной реальностью, используя технологии 5G с ее использованием.
Со стендами на выставке ознакомились зарубежные гости: Министр связи и информатизации Республики Беларусь Константин Шульган, президент Университета Амити Атул Чаухан, генеральный директор Исполнительного комитета РСС  Нурудин Мухитдинов.