Ўзбекистон ва Покистон Ислом Республикаси Адлия вазирликлари ўртасида меморандум имзоланди
Жорий йилнинг 25 сентябрь куни Ўзбекистон ва Покистон Ислом Республикаси Адлия вазирликлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Меморандум билан фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини янада ошириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, норма ижодкорлиги, юридик хизматлар кўрсатиш, юридик кадрларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ва ўзаро манфаатли бошқа йўналишларда ҳамкорлик қилиш кўзда тутилган.
Адлия вазири Р. Давлетов мазкур меморандумнинг имзоланиши икки мамлакат адлия органлари ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик ривожига янги туртки беришини қайд этди.
Эслатиб ўтамиз, 2017 йилда Покистон ва Ҳиндистон Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг тенг ҳуқуқли аъзоси мақомига эга бўлди. Покистон Адлия вазирлиги делегацияси илк бор 2017 йил 18-20 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида ўтказилган ШҲТ адлия вазирлари мажлисида иштирок этди.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерствами юстиции Республики Узбекистан и Исламской Республики Пакистан
25 сентября 2019 года состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве между Министерствами юстиции Республики Узбекистан и Пакистана.
Меморандумом предусматривается сотрудничество в таких областях, как, повышение уровня правосознания и правовой культуры граждан, защита прав человека и гражданских свобод, нормотворчество, оказание юридических услуг, подготовка и повышение квалификации юридических кадров и иные направления, представляющие взаимный интерес.
Министр Р. Давлетов отметил, что подписание данного Меморандума придаст новый импульс в развитии двустороннего сотрудничества между органами юстиции двух стран.
Напомним, в 2017 году Пакистан и Индия получили статус полноправных членов Шанхайской организации сотрудничества. И впервые делегация Министерства юстиции Пакистана приняла участие в совещании министров юстиции ШОС, проведенном в г. Ташкенте, 18-20 октября 2017 года.