Жорий йилнинг 20 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасида Россия Федерацияси Ҳукумат Раисининг биринчи ўринбосари – молия вазири А.Силуанов бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида икки мамлакат раҳбарларининг давлат ташрифлари, олий даражадаги бошқа учрашувлар якунлари бўйича эришилган келишувлар ижроси, шунингдек, уларни белгиланган муддатларда ва тўлақонли бажариш бўйича амалга оширилаётган зарур чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил бошида Россия Федерациясига амалга оширилажак ташрифига тайёргарлик масалалари кўриб чиқилди, ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича қатор ҳужжатлар, жумладан, стратегик жиҳатдан муҳим инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқишга доир чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Шу билан бирга, учрашув чоғида энг муҳим соҳалар, хусусан, Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш доирасидаги икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича фикр алмашилди.
Томонлар ўзаро манфаатдорлик ва ишонч тамойилларига асосланган муносабатларнинг юксак даражаси, шунингдек, уни янада кенгайтириш бўйича улкан салоҳият мавжудлигини қайд этди.

Визит делегации Российской Федерации
20 сентября текущего года в Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Российской Федерации во главе с первым заместителем Председателя Правительства – министром финансов Российской Федерации А. Силуановым.
На встрече обсуждались вопрос реализации договоренностей, достигнутых по итогам государственных визитов глав государств двух стран и других встреч на высшем уровне, а также необходимые меры по своевременному и полноценному их исполнению в установленные сроки.
Также рассмотрены вопросы подготовки визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию в начале 2020 года, обозначены мероприятия по подготовке пакета документов по дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества, в том числе стратегически важных инвестиционных проектов.
Состоялся обмен мнениями по углублению двустороннего сотрудничества в наиболее важных сферах, в том числе в рамках налаживания взаимодействия с Евразийским экономическим союзом.
Сторонами отмечены высокий уровень взаимоотношений, основанных на принципах взаимной выгоды и доверия, а также имеющийся значительный потенциал для их дальнейшего расширения.