Ўзбекистон Республикаси “Ўзархив” агентлиги фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида архив иши ва иш юритишни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2019 йил 20 сентябрдаги ПФ–5834-сон Фармони ижросини таъминлаш ҳамда Ўзбекистон Республикаси “Ўзархив” агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) фаолиятини такомиллаштириш мақсадида:
Агентликнинг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
бошқарув ходимларининг чекланган сони 20 нафардан иборат Агентлик марказий аппаратининг тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар архив иши бошқармаларининг (кейинги ўринларда – ҳудудий бошқармалар) намунавий тузилмалари ва бошқарув ходимларининг чекланган сони 3-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикасида 2020-2025 йилларда архив иши ва иш юритишни янада ривожлантириш дастури 4-иловага мувофиқ;
2020-2025 йилларда давлат архивлари биноларини ва сақловхоналарини қуриш дастури 5-иловага мувофиқ;
2023-2025 йилларда давлат архивлари биноларини реконструкция қилиш дастури 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилансинки, Агентлик марказий аппарати ва Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар архив иши бошқармалари тузилмасига қўшимча киритилаётган штат бирликлари тегишли бюджет ташкилотлари штат бирликлари сонини кераклигича қисқартирган ҳолда, уларни молиялаштириш учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар ҳисобидан таъминланади.
2. Агентликнинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
архив иши ва иш юритиш соҳасида ягона давлат сиёсатини юритиш
ва назоратни амалга ошириш;
Миллий архив фондининг ҳужжатларини жамлаш, уларнинг сақланишини, давлат ҳисобига олинишини таъминлаш ва улардан кенг фойдаланиш;
давлат архивларини бошқариш ва уларнинг самарали фаолият кўрсатишини таъминлаш;
архив хизматларини кўрсатишда нодавлат секторни янада ривожлантириш, архив иши соҳасида давлат-хусусий шериклик учун қулай шарт-шароитлар яратиш;
архившунослик, археография, иш юритиш, электрон ҳужжат айланиши соҳасида илмий, методик ишларни ташкил этиш ва мувофиқлаштириш, илмий тадқиқотлар натижаларини ва илмий-техника ютуқларини республика архивлари амалиётига жорий этиш;
замонавий технологиялардан фойдаланган ҳолда мунтазам равишда архив иши ва иш юритиш соҳасида фаолият кўрсатаётган ходимларнинг малакасини ошириш тизимини шакллантириш;
архив иши ва иш юритиш соҳасидаги мамлакатимиз ва хорижий давлатларнинг илғор иш тажрибасини ўрганиш ва оммалаштириш, хорижий архивларда сақланаётган Ўзбекистон тарихига оид архив ҳужжатлари нусхаларини олиб келиш.
3. Агентлик директорига қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
Агентлик, унинг ҳудудий бошқармалари ва идоравий бўйсунувидаги ташкилотлари тузилмаларига бошқарув ходимларининг чекланган сони ва меҳнатга ҳақ тўлаш фонди доирасида ўзгартиришлар киритиш;
маҳаллий ва хорижий малакали мутахассисларни ходимлар ва маслаҳатчилар сифатида, уларга истисно тариқасида Архив ишини ривожлантириш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) маблағлари ҳисобидан иш ҳақи ва бошқа тўловларни белгилаган ҳолда, жалб қилиш.
4. Белгилансинки, Агентлик ва унинг ҳудудий бошқармалари ходимлари ўз ваколати доирасида архив ҳужжатларини топширишнинг, сақлашнинг, улардан фойдаланишнинг, худди, шунингдек, архивлар ва идоравий архивлар томонидан хизматлар кўрсатишнинг белгиланган тартибини бузганлик ҳолатлари юзасидан маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисида баённомалар тузиш ҳуқуқига эгадирлар.
5. Белгилаб қўйилсинки, Архив иши ва иш юритиш бўйича малака ошириш илмий-методик марказида (кейинги ўринларда – Марказ):
архив иши ва иш юритишнинг замонавий талаблари ва жараёнларини ҳисобга олган ҳолда давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий ижро ҳокимияти органлари ҳамда бошқа ташкилот ва муассасалар архивчи ва иш юритувчи кадрларини уч йилда камида бир марта малакасини ошириш;
бошқа соҳа мутахассисларининг архив иши ва иш юритиш бўйича билимларини ошириш юзасидан ўқишлар ташкил этиш;
архив иши ва иш юритишга оид республика ва халқаро миқёсда семинарлар, конференциялар, анжуманлар ташкил этиш;
архив иши ва иш юритиш соҳасида илмий тадқиқотлар ўтказиш;
архивчи ва иш юритувчи кадрларнинг малакасини ошириш масалалари юзасидан халқаро ташкилотлар ҳамда хорижий давлатлар таълим муассасалари билан ўзаро ҳамкорлик ишлари амалга оширилади.
6. Қуйидагилар Жамғарма маблағларини шакллантириш манбалари этиб белгилансин:
давлат архивлари пуллик хизмат кўрсатишдан олинган даромадининг 20 фоизи миқдоридаги йиллик мажбурий ажратмалар;
Марказнинг пуллик хизмат кўрсатишдан олинган даромадининг 30 фоизи миқдоридаги ажратмалар;
Жамғарма маблағларини тижорат банклари депозитларига қўйишдан олинган даромадлар;
юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайриялари, халқаро ташкилотларнинг грантлари;
Белгилансинки, Жамғарма маблағлари қуйидагиларга сарфланади:
давлат архивларининг бинолари ва сақловхоналарини таъмирлаш ҳамда қуриш;
давлат архивларида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини ва хавфсизлик тизимларини жорий қилиш;
хорижий давлатлардан Ўзбекистон тарихига оид архив ҳужжатлари нусхаларини қайтариш;
архив иши соҳасида турли конференциялар, семинарлар ва бошқа тадбирларни ўтказиш;
Агентлик, унинг ҳудудий бошқармалари ва идоравий бўйсунувидаги ташкилотлари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш;
Агентлик, унинг ҳудудий бошқармалари ва идоравий бўйсунувидаги ташкилотлари ходимларини хорижий давлатларнинг илмий-тадқиқот, таълим ва бошқа муассасаларида ўқитиш, малакасини ошириш ва стажировкадан ўтказиш;
Агентлик, унинг ҳудудий бошқармалари ва идоравий бўйсунувидаги ташкилотлари ходимларига мамлакатда ва хориждаги хизмат сафарлари харажатларини тўлаб бериш;
Агентлик фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган бошқа тадбирлар.
7. Агентлик директорига Жамғарма маблағлари ҳисобидан Агентликнинг марказий аппарати ва ҳудудий бошқармалар ходимларига асосий эгаллаб турган лавозимлари бўйича лавозим маошларига, қонун ҳужжатларида назарда тутилган бошқа тўловлардан қатъий назар, устама ва бошқа рағбатлантирувчи тўловларни белгилаш ҳуқуқи берилсин.
8. Белгилансинки, 2019 йил 1 октябрдан:
Агентлик марказий аппарати ва ҳудудий бошқармалари ходимларининг лавозим маошларини Ягона тариф сеткаси бўйича меҳнатга ҳақ тўлашнинг тасдиқланган разрядларига асосан белгилашда тариф коэффициенти 1,6 бараварга оширган ҳолда қўлланилади;
Агентлик марказий аппарати ва ҳудудий бошқармалари ходимларига соҳада узоқ муддат хизмат қилгани учун иш ҳақига устама ҳақ тўланади.
Ушбу бандни амалга ошириш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади.
9. Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги икки ой муддатда Ўзбекистон миллий архивлари биноси қурилиш даврида Агентликни давлат тасарруфидаги бўш турган объектларга вақтинчалик жойлаштиришга кўмаклашсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда:
Ўзбекистон Республикаси “Ўзархив” агентлиги;
архив иши ва иш юритиш ҳолати бўйича давлат назоратини амалга ошириш тартиби;
Архив ишини ривожлантириш жамғармаси;
Архив иши ва иш юритиш бўйича малака ошириш илмий-методик маркази тўғрисидаги низомларни тасдиқласин.
11. Агентлик манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

О совершенствовании деятельности агентства «Узархив» Республики Узбекистан
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 20 сентября 2019 года №УП–5834 «О мерах по совершенствованию архивного дела и делопроизводства в Республике Узбекистан», а также с целью совершенствования деятельности Агентства «Узархив» Республики Узбекистан (далее – Агентство):
организационную структуру Агентства согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Агентства с предельной численностью управленческого персонала в количестве 20 единиц согласно приложению № 2;
типовую структуру и предельную численность управленческого персонала управлений архивного дела Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента (далее – территориальные управления) согласно приложению № 3;
Программу дальнейшего развития архивного дела и делопроизводства в Республике Узбекистан в 2020–2025 годах согласно приложению № 4;
Программу строительства зданий и хранилищ государственных архивов в 2020–2025 годах согласно приложению № 5;
Программу реконструкции зданий государственных архивов в 2023–2025 годах согласно приложению № 6.
Установить, что введение дополнительных штатных единиц в структуру центрального аппарата Агентства и управлений архивного дела Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и их финансирование обеспечиваются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан с сокращением необходимого количества штатных единиц соответствующих бюджетных организаций.
ведение единой государственной политики и осуществление контроля в сфере архивного дела и делопроизводства;
комплектование, обеспечение сохранности, принятия на государственный учет и широкое использование документов Национального архивного фонда;
управление государственными архивами и обеспечение их эффективной деятельности;
дальнейшее развитие негосударственного сектора в оказании архивных услуг, создание благоприятных условий для государственно-частного партнерства в сфере архивного дела;
организация и координация научной и методической работы в сфере архивоведения, археографии, делопроизводства и электронного документооборота, внедрение в практику архивов республики результатов научных исследований и научно-технических достижений;
формирование системы непрерывного повышения квалификации работников сферы архивного дела и делопроизводства с использованием современных технологий;
изучение и популяризацию передового отечественного и зарубежного опыта в сфере архивного дела и делопроизводства, ввоз копий архивных документов по истории Узбекистана, хранящихся в зарубежных архивах.
вносить, при необходимости, в пределах установленной штатной численности управленческого персонала и фонда оплаты труда изменения в структуру Агентства, его территориальных управлений и подведомственных организаций;
привлекать в качестве работников и консультантов отечественных и зарубежных высококвалифицированных специалистов с установлением им, в порядке исключения, размеров заработной платы и иных выплат за счет средств Фонда развития архивного дела (далее – Фонд).
4. Установить, что работники Агентства и его территориальных управлений в рамках своих полномочий имеют право составлять протоколы об административных правонарушениях по фактам нарушения установленного порядка передачи, хранения и использования архивных документов, а равно предоставления услуг архивами и ведомственными архивами.
5. Установить, что Научно-методический центр повышения квалификации по архивному делу и делопроизводству (далее – Центр):
не реже одного раза в три года повышает квалификацию архивариусов и делопроизводителей органов государственного и хозяйственного управления, органов исполнительной власти на местах, других организаций и учреждений с учетом современных требований и процессов архивного дела и делопроизводства;
организует учебные занятия по повышению знаний специалистов других отраслей в сфере архивного дела и делопроизводства;
организует семинары, конференции и форумы по архивному делу и делопроизводству на республиканском и международном уровне;
проводит научные исследования в сфере архивного дела
и делопроизводства;
осуществляет взаимодействие с международными организациями и образовательными учреждениями зарубежных стран по вопросам повышения квалификации архивариусов и делопроизводителей.
6. Определить источниками формирования средств Фонда:
годовые обязательные отчисления в размере 20 процентов доходов, полученных государственными архивами от оказания платных услуг;
отчисления в размере 30 процентов доходов, полученных Центром от оказания платных услуг;
доходы, полученные от размещения средств Фонда на депозиты в коммерческих банках;
благотворительные пожертвования юридических и физических лиц, гранты международных организаций;
ремонт и строительство зданий и хранилищ государственных архивов;
внедрение современных информационно-коммуникационных технологий и систем безопасности в государственных архивах;
возврат из зарубежных государств копий архивных документов
по истории Узбекистана;
проведение различных конференций, семинаров и иных мероприятий в сфере архивного дела;
укрепление материально-технической базы Агентства, его территориальных управлений и подведомственных организаций;
обучение, повышение квалификации и стажировку работников Агентства, его территориальных управлений и подведомственных организаций в научно-исследовательских, образовательных и иных учреждениях зарубежных государств;
выплату командировочных расходов работникам Агентства, его территориальных управлений и подведомственных организаций внутри страны и за ее пределами;
иные мероприятия, направленные на совершенствование деятельности Агентства.
7. Предоставить директору Агентства право устанавливать работникам центрального аппарата Агентства и территориальных управлений надбавки и другие стимулирующие выплаты к должностным окладам по основной занимаемой должности за счет средств Фонда, вне зависимости от других выплат, предусмотренных законодательством.
8. Установить, что с 1 октября 2019 года:
при определении должностного оклада работников центрального аппарата Агентства и территориальных управлений по утвержденным разрядам оплаты труда по Единой тарифной сетке тарифный коэффициент применяется с увеличением в 1,6 раза;
работникам центрального аппарата Агентства и территориальных управлений выплачивается надбавка к заработной плате за выслугу лет в данной сфере.
Расходы, связанные с исполнением настоящего пункта, покрываются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
9. Хокимияту города Ташкента и Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан в двухмесячный срок оказать содействие по вопросу временного размещения Агентства в пустующих объектах государственной собственности на период строительства здания Национальных архивов Узбекистана.
10. Кабинету Министров Республики Узбекистан в трехмесячный срок утвердить положения:
об Агентстве «Узархив» Республики Узбекистан;
о порядке осуществления государственного контроля за состоянием архивного дела и делопроизводства;
о Фонде развития архивного дела;
о Научно-методическом центре повышения квалификации по архивному делу и делопроизводству.
11. Агентству совместно с заинтересованными министерствами
и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.