"Бепул метро куни"да Тошкент метроси бўйлаб саёҳат
Бу йилдан Ўзбекистон “Европа ҳаракатланиш ҳафталиги” глобал кампанияси иштирокчисига айланди. Шу муносабат билан Тошкентда 19 сентябрь куни “Бепул метро куни” тадбири ўтказилди.
Шу куни метрода юриш бепул бўлди. Ҳар бир бекат ва метро ер ости йўлларида мусиқачилар ва актёрларнинг чиқишлари Тошкент аҳолиси ва меҳмонларига кўтаринки кайфият бағишлади.
– Бугун "Бепул метро куни"да одамлар оқими ҳар кунгидан кўпайган, – деди Тошкент шаҳар хавфсиз туризмни таъминлаш бошқармаси жамоат тартибини сақлаш гуруҳи инспектори, катта лейтенант Бахтигул Нуруллаева. – “Ойбек” бекатидан “Мингўрик” бекатига ўтиш жойида йўловчилар театрлаштирилган мусиқий чиқишларни томоша қилди. “Амир Темур” бекатидан “Юнус Ражабий” бекатига ўтиш йўлида расмлар галереяси кўргазмаси ташкил этилди. “Пахтакор” ва “Алишер Навоий” бекатларига ўтиш вестибюлида эса йўловчиларни Тошкент метрополитени тарихига бағишланган тарихий фотокўргазма кутиб олди. Бундан ташқари ноодатий флэшмоблар ташкил этилиб, барча линиялардаги метро вагонларида рақс жамоалари вагондан-вагонга ўтиб юришди.
Тошкент метросининг умумий узунлиги 37 километрдан кўпроқ, 29 станцияли ер ости тизими гўзаллиги ноёб ва уникалдир. Метродан кунига ўртача 200 минг киши фойдаланмоқда. Бошқа пойтахт шаҳарларга нисбатан таққослаганда эса Тошкент метросида йўловчи оқими жуда паст ҳисобланади. Мазкур "Бепул метро куни" лойиҳаси эса аҳоли ўртасида ерости транспортидан фойдаланишни янада оммалаштиришга хизмат қилади. Ана шу мақсадда ташкил этилган мазкур лойиҳа аҳолига ҳам манзур бўлди. Кўпчилик оилалар фарзандлари билан метрода саёҳат қилди. Кўнгилочар дастурлардан баҳраманд бўлди. Пойтахт аҳолиси орасида шу куни ўз машиналарини уйида қолдириб, ишхонасига метрода борган, метро хизматининг тежамкорлиги ва тезлигини юқори баҳолаганлар ҳам бўлди.
– Бугунги акция иштирокчисига айланганимдан хурсанд бўлдим, – дейди Жамолиддин Хонназаров. – Эрталабдан метрога тушишинг билан кўтаринки кайфият, метро хизматчиларининг хушмуомаласи кун бўйи ижобий таъсир кўрсатаркан. Бехаражат ўз манзилингга етиб олиш бироз ноодатий ҳолат бўлгани учунми, унинг ҳам ўзгача гашти бўларкан.
Барчага бирдек манзур бўлган мазкур ўзига хос, ноанъанавий акция Тошкент аҳолиси ҳамда меҳмонлари учун “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ва “Тошкент метрополитени” УК томонидан ташкил этилди.

Экскурсия по метро Ташкента в день бесплатного проезда
С этого года Узбекистан стал участником глобальной кампании «Неделя Европейского движения». По этому случаю в Ташкенте 19 сентября проведено мероприятие «День бесплатного метро».
В этот день поездка в метро была бесплатной. Выступления музыкантов и актеров на каждой станции придали населению Ташкента и его гостям приподнятое настроение.
- Сегодня поток людей больше, чем в обычные дни, - говорит инспектор группы охраны общественного порядка Ташкентского городского управления обеспечения безопасного туризма старший лейтенант Бахтигул Нуруллаева. – На переходе станций «Ойбек» и «Мингурик» пассажиры посмотрели театрализованные музыкальные выступления. На переходе от станции «Амира Темура» к станции «Юнуса Ражаби» организована выставка картин. А в вестибюле перехода от станции «Пахтакор» к станции «Алишера Навои» пассажиров встретила фотовыставка, посвященная истории Ташкентского метрополитена. Кроме этого, с переходом из вагона в вагон организованы неординарные флешмобы и выступления танцевальных коллективов.
Протяженность Ташкентского метро более 37 километров, подземная сеть, состоящая из 29 станций, - уникальна и неповторима. Метро обслуживает 200 тысяч пассажиров ежедневно. По сравнению с другими столицами в метро Ташкента низкий поток пассажиров. Данный проект - День бесплатного метро будет служить увеличению потока пассажиров. Организованный в этих целях проект понравился населению. Многие семьи устроили экскурсию по метро вместе с детьми. Посмотрели увеселительные программы. Среди населения были и такие, которые оставив машины дома, отправились на работу на метро. Они оценили экономичность и быстроту обслуживания.
- Я рад, что стал участником сегодняшней акции, - говорит Жамолиддин Хонназаров. - Приподнятое настроение с утра, приветливые обращения работников метро оказали положительный эффект. Было как-то непривычно ездить бесплатно, но приятно.
Данная нетрадиционная акция, понравившаяся всем, организована АО «Узбекистон темир йуллари» и УП «Ташкентский метрополитен» для населения и гостей столицы.