2019-09-19 | Технологиялар
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 22 октябрдаги "Ўзбекистон Республикасида мобил қурилмаларни ҳисобга олиш тизимини тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида" 847-сонли қарорига мувофиқ мамлакатимизда мобил қурилмалар IMEI-кодларини рўйхатга олиш тизими жорий этилмоқда.
2019 йил  1-апрелдан Ўзбекистон GSM-операторлари тармоқларида фойдаланиладиган мобил қурилмалар IMEI-кодларини автоматик равишда рўйхатдан ўтказиш тизими ишга туширилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Ўзбекистон Республикаси ҳудудида  фойдаланилаётган, сотиш ёки шахсий фойдаланиш учун олиб келинадиган ва ишлаб чиқариладиган мобил қурилмаларни рўйхатдан ўтказиш тартиби тўғрисида" 2019 йил 17 сентябрдаги  778-сонли қарорига асосан GSM стандартидаги мобил қурилмалар IMEI-кодларини рўйхатдан ўтказиш тизимини жорий этиш тартиби тасдиқланди.
1. Ушбу тизим қуйдаги мақсадларни амалга ошириш имконини беради:
2. Мобил қурилмаларнинг ўғриланишини ва улардан ноқонуний фойдаланишнинг олдини олиш;
3. GSMA халқаро стандартларига мос келмайдиган, инсон соғлиғига зарар келтирадиган сифациз мобил қурилмаларни сотувини олдини олиш;
4. Ўзбекистон телекоммуникация бозорида соғлом рақобат муҳитини шакллантириш;
5. Мамлакатга мобил қурилмаларни ноқонуний йўл билан олиб кирилишнинг олдини олиш.
Мобил қурилмалар IMEI-кодлари жорий йилнинг 1-ноябрь ойидан  тизим операторига мурожаат қилиш орқали амалга оширилади.

2019-09-19 | Технологии
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 октября 2018 года №847 «О мерах по упорядочению системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан» в стране внедряется система регистрации IMEI-кодов мобильных устройств.
В частности, с 1 апреля 2019 ведётся автоматическая регистрация IMEI-кодов мобильных устройств, используемых в сетях GSM-операторов Узбекистана.
На основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 сентября 2019 года №778 «Об утверждении Положения о порядке регистрации мобильных устройств, используемых, ввозимых и производимых для реализации или личного пользования на территории Республики Узбекистан» утвержден порядок обязательной регистрации мобильных устройств по уникальным IMEI-кодам.
Внедрение в республике данной системы позволит:
1.Воспрепятствовать краже и незаконному использованию мобильных устройств;
2.Предотвратить реализацию некачественных мобильных устройств, не соответствующих международным стандартам GSMA и вредящих здоровью человека;
3.Сформировать здоровую конкурентную среду на рынке телекоммуникаций Узбекистана;
4.Предотвратить нелегальный ввоз мобильных устройств в страну.
С 1 ноября текущего года начнется регистрация IMEI-кодов мобильных устройств путём обращения к оператору системы.