2019 йил 18 сентябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитасининг кенгайтирилган йиғилишида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг жорий йил ўтган даврида амалга оширган ишлари ҳақидаги ҳисоботи ҳамда вазирлик ҳузуридаги Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг фуқароларимизни хорижда уюшган ҳолда ишга жойлаштириш тизимини янада такомиллаштириш борасида олиб бораётган ишлари ҳолати тўғрисидаги ахбороти эшитилди.
Қонунчилик палатаси депутатлари, сиёсий партиялар фракциялари вакиллари, қўмита ҳузуридаги эксперт гуруҳи аъзолари, вазирлик ва идоралар масъул ходимлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари ҳамда журналистлар қатнашган йиғилишда вазирлик олдида турган муҳим вазифалар кенг муҳокама қилинди.
Йиғилишда таъкидланганидек, жорий йилнинг 8 ойи давомида республика бўйича 173,6 минг иш ўрни яратилиши белгиланган бўлиб, амалда 213 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилган, бу прогнозга нисбатан – 122,8 фоизни ташкил этади.
Айни пайтда мамлакатимизда ишсизлик даражаси 9,1 фоизни ташкил этган ҳолда, бу кўрсаткич Қорақалпоғистон Республикаси (9,3 фоиз), Андижон (9,3 фоиз), Қашқадарё (9,4 фоиз), Жиззах (9,3 фоиз), Самарқанд (9,3 фоиз), Фарғона (9,4 фоиз) вилоятларида республика кўрсаткичидан юқори бўлиб, ушбу ҳудудларда аҳоли бандлигини таъминлаш, иш ўринлари яратиш борасидаги ишлар депутатлар томонидан қизғин муҳокама этилди.
Парламент аъзолари аҳоли бандлигига кўмаклашиш бўйича кўрсатилаётган хизматларга ҳам эътибор қаратдилар. Жорий йилда меҳнат органлари томонидан 526 мингдан ортиқ шахсга хизмат кўрсатилган, бу 2018 йилнинг мос даврига нисбатан 1,4 баробарга ортган, лекин депутатлар бандлик органларига мурожаат қилувчиларнинг неча фоизининг хоҳиш ва истаклари қондирилгани, қанча аҳоли мурожаатлари ижро этилмагани билан қизиқдилар.
Шунингдек, жорий йилда илк бор меҳнат бозорига ҳам субсидия ва грант бериш тартиби жорий этилган. Ҳозирги кунда жами 6,3 млрд. сўм миқдорида иш берувчиларга, ишсиз фуқароларга, аҳолининг ижтимоий муҳофазага муҳтож қатламига ва томорқа ер эгаларига субсидиялар берилган. Натижада 6 минг 346 нафар ишсиз аҳоли бандлиги таъминланган ҳамда 250 млн. сўм ажратилган грант маблағалари эвазига 246 нафар ишсиз фуқаро касбга ўқитилган.
Йигилишда депутатлар вазирлик томонидан ўз-ўзини банд қилган фуқароларга вактинчалик меҳнат гувоҳномасини бериш ва меҳнат стажи юритилишини таъминлаш, Давлат солиқ органлари билан хамкорликда яширин иш ўринларини легаллаштириб, расмий секторга ўтказиш борасида олиб борилаётган ишлар ҳамда келгусидаги вазифаларга алоҳида эътибор қаратдилар.
Шунингдек, йиғилишда Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги директорининг фуқароларимизни хорижда уюшган ҳолда ишга жойлаштириш тизимини янада такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақидаги ахбороти ҳам эшитилди.
Маълумотларга кўра, 2,6 млн. нафар киши хорижий мамлакатларга ишлаш учун чиқиб кетган. Депутатлар томонидан мазкур йўналишда юқори кўрсаткич қайд этилган ҳудудларда, хусусан, Андижон, Самарқанд, Наманган каби айрим вилоятларда олиб борилаётган ижобий ишлар билан бирга, мавжуд имкониятлардан тўлақонли фойдаланилмаётганлиги қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди.
Вазирлик томонидан “Хусусий бандлик агентликлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни қабул қилинганидан сўнг Япония, Корея ва Бирлашган Араб Амирликлари билан ташқи миграция соҳасида битимлар тузилган. 85 та хусусий бандлик агентлиги томонидан 34,3 минг фуқарога миграцияси соҳасида хизматлар кўрсатилган, 2,8 минг фуқаро Россия, Корея, Туркия, Болгария, Польша, Бирлашган Араб Амирликлари ва бошқа давлатларга ишга юборилган.
Шу билан бирга, ўтган вақт давомида Меҳнат вазирлиги ва агентликка хусусий бандлик агентликлари фаолияти устидан фуқароларнинг салбий мурожаатлари ҳам келиб тушган. Жумладан, хусусий бандлик агентликлари томонидан фуқароларга ишга жойлаштириш хизмати кўрсатилмаган бўлса-да, фуқаро томонидан тўланган маблағларни қайтариб бермаслиги ёки ушбу маблағларни қайтаришда муайян бир қисмини ушлаб қолиш ҳолатлари кузатилган. Натижада махсус рухсатнома асосида 8 та хусусий бандлик агентлигида текшириш ўтказилиб, улар фаолияти атрофлича ўрганилган ва мурожаатлар қаноатлантирилган.
Йиғилишда депутатлар соҳада юзага келаётган тизимли муаммо ва камчиликларни таҳлил қилиб, уларни тезкорлик билан бартараф этиш ҳамда белгиланган вазифаларнинг бажарилишини таъминлаш юзасидан ҳукумат вакилларига таклифлар киритдилар. Ягона миллий меҳнат тизими ахборот дастурини ишга тушириш, меҳнат мигрантларининг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, қайтган меҳнат мигрантларни ишга жойлаштириш, бепул касбга ўқитиш, оилаларни ижтимоий муҳофазалаш масалаларига оид таклифлар шулар жумласидандир.
Депутатлар вазирлик, Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги томонидан олиб борилаётган ишларни танқидий кўриб чиқиб, бу борада қамров ва самарадорликни ошириш борасида тегишли тавсиялар бердилар.

Уровень безработицы составил 9,1 процента, почему спокойны должностные лица?
18 сентября 2019 года на расширенном заседании Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по труду и социальным вопросам заслушаны отчет Министерства занятости и трудовых отношений об осуществленной в текущем году работе, а также информация Агентства внешней трудовой миграции при министерстве о ходе работы, проводимой в деле дальнейшего совершенствования системы организованного трудоустройства наших граждан за рубежом.
На заседании с участием депутатов Законодательной палаты, представителей фракций политических партий, членов экспертной группы при комитете, ответственных работников министерств и ведомств, представителей негосударственных некоммерческих организаций и журналистов широко обсуждены стоящие перед министерством важные задачи.
Как отмечалось на заседании, за 8 месяцев текущего года по республике намечено создание 173,6 тысяч рабочих мест, на практике создано более 213 тысяч новых рабочих мест, это относительно прогноза составляет 122,8 процента.
Ныне уровень безработицы по стране составляет 9,1 процента, данный показатель в регионах выше, в частности, в Республике Каракалпакстан (9,3 процента), Андижанской области (9,3 процента), Кашкадарьинской области (9,4 процента), Джизакской области (9,3 процента), Самаркандской области (9,3 процента), Ферганской области (9,4 процента), в связи с чем, депутаты бурно обсудили проводимую в данных регионах работу в деле обеспечения занятости населения, создания рабочих мест.
Члены парламента обратили внимание также на оказываемые услуги по содействию занятости населения. В текущем году органами труда оказаны услуги более 526 тысячам лиц, что составляет рост в 1,4 раза по сравнению с данным периодом 2018 года. Но депутатов интересовал следующий вопрос: пожелания скольки процентов обратившихся граждан удовлетворены, обращения какого количества граждан не исполнено?
Также в текущем году впервые на рынке труда внедрен порядок предоставления субсидий и грантов. В настоящее время работодателям, безработным гражданам, социально нуждающимся слоям населения и владельцам приусадебных земель выделены субсидии на общую сумму 6,3 млрд. сум. В результате, обеспечена занятости 6 тысяч 346 безработных граждан, за счет 250 млн. сум грантовых средств 246 безработных граждан обучены профессии.
На заседании депутаты обратили особое внимание на проводимую министерством работу в деле выдачи самозанятым гражданам временного трудового свидетельства и обеспечения ведения трудового стажа, легализации совместно с государственными налоговыми органами нелегальных рабочих мест и переводу их в официальный сектор, а также на предстоящие задачи.
Также на заседании заслушана информация директора Агентства внешней трудовой миграции о работе, осуществляемой в деле дальнейшего совершенствования системы организованного трудоустройства наших граждан за рубежом.
По данным, 2,6 млн. человек выехали в зарубежные страны на заработки. Депутаты отметили, что в регионах, где зафиксирован высокий показатель в данном направлении, в частности, наряду с позитивной работой в Андижанской, Самаркандской, Наманганской областях, все еще не полностью используются имеющиеся возможности.
Министерством после принятия закона Республики Узбекистан “О частных агентствах занятости” подписаны соглашения с Японией, Кореей и Объединенными Арабскими Эмиратами в сфере внешней миграции. 85 частными агентствами занятости оказаны услуги 34,3 тысячам граждан в сфере миграции, 2,8 тысяч граждан направлены на работу в Россию, Корею, Турцию, Болгарию, Польшу, ОАЭ и другие государства.
Вместе с тем, за прошедший период в Министерство труда и агентство поступили от граждан негативные обращения касательно деятельности частных агентств занятости. В частности, несмотря на то, что частными агентствами занятости гражданам не были оказаны услуги в трудоустройстве, наблюдались случаи не возвращения уплаченных гражданином средств или удержания определенной части при возврате данных средств. В результате, на основе специального разрешения в 8 частных агентствах занятости были проведены проверки, всесторонне изучена их деятельность и удовлетворены обращения граждан.
На заседании депутаты проанализировали возникающие в сфере системные проблемы и недостатки, внесли предложения представителям правительства по их безотлагательному решению и обеспечению выполнения намеченных задач. К их числу относятся предложения о запуске информационной программы единой национальной системы труда, защите прав и интересов трудовых мигрантов, трудоустройстве возвратившихся трудовых мигрантов, бесплатном обучении профессии, социальной защите семей.
Депутаты с критической точки зрения рассмотрели проводимую министерством, Агентством внешней трудовой миграции работу, дали рекомендации в деле повышения эффективности в этом направлении .