Ўзбекистон делегацияси ЖССТ Европа минтақавий қўмитасининг 69-сессиясида иштирок этмоқда
16 сентябрь куни Даниянинг Копенгаген шаҳрида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Европа минтақавий қўмитасининг 69-сессияси ўз ишини бошлади.
Унда ЖССТнинг Европа минтақасидаги 53 та аъзо давлатдан 500 дан зиёд нуфузли вакиллари ва соғлиқни сақлаш вазирлари иштирок этишмоқда. Сессияда Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси ҳам қатнашмоқда.
Тадбирдан кўзланган асосий мақсад тиббиёт соҳасидаги кенг қамровли масалаларни, шу жумладан, 2030 йилгача барқарор ривожланиш дастурини амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”ни муҳокама қилишдир. Сўнгги ўн йил ичида дунёда соғлиқни сақлаш соҳасида эришилган ютуқлар таҳлил қилиниб, минтақада аҳоли саломатлигини янада яхшилаш борасида янги стратегиялар ишлаб чиқиш тадбир иштирокчиларининг диққат марказида бўлади.
Сессия давомида “Саломатлик – 2020” дастури доирасида кўплаб ижобий кўрсаткичларга эътибор қаратилиб, шундан келиб чиққан ҳолда 2030 йилгача барқарор ривожланиш соҳасидаги мақсадлар: саломатлик борасидаги ҳуқуқлар, умумий соғлиқни сақлаш қамрови, тенглик, аҳолига йўналтирилган тиббиёт тизимлари, фаровонлик йўлида салбий таъсирларга қарши курашиш каби истиқболдаги қатор муҳим вазифалар белгилаб олиниши кўзда тутилган.
Тадбир доирасида Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Бош директори Тедрос Гебрейесус билан учрашди. Ўзаро мулоқотда Ўзбекистонда соғиқни сақлаш соҳасидаги ислоҳотлар ҳақида атрофлича маълумот берилди. ЖССТ Бош директори Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш тизимини такомиллаштириш бўйича танланган стратегияси ва тажрибасини юқори баҳолади. Жумладан, Т. Гебрейесус Президент Шавкат Мирзиёевнинг сиёсий иродаси туфайли Ўзбекистонда барча соҳаларни жадал ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани, шу жумладан, 2019 — 2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш концепциясининг қабул қилиниши тиббиёт тизимини тубдан ислоҳ қилишнинг янги босқичини бошлаб берганини эътироф этди.
Сессия доирасида мамлакатимизда Соғлиқни сақлаш вазири А.Шадмановнинг Ўзбекистонда “Саломатлик – 2020” дастурини амалга оширишда тўпланган тажрибаларга бағишланган муҳокамаларда иштирок этиши ҳам режалаштирилган.
Шунингдек, тадбир доирасида Европа минтақасига аъзо давлатлар вакилларининг яширин овоз бериш йўли билан ЖССТнинг Европа минтақавий бюросининг янги директори сайланиши кутилмоқда. Эслатиб ўтамиз, Европа минтақавий бюроси директори аъзо давлатлар томонидан тақдим этилган номзодлар орасидан беш йил муддатга сайланади.

ВОЗ высоко оценивает и поддерживает реализуемые в Узбекистане реформы в сфере здравоохранения
16 сентября в городе Копенгагене (Дания) открылась 69-я сессия Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения.
На мероприятие собрались свыше 500 высокопоставленных представителей 53 государств-членов в Европейском регионе ВОЗ, министры здравоохранения. В работе сессии участвует и делегация нашей страны во главе с министром здравоохранения Узбекистана А. Шадмановым.
Целью мероприятия является обсуждение широкого круга вопросов в области здравоохранения, включая “дорожную карту” по реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года. Также обсуждаются достигнутые за последние десять лет успехи в области охраны общественного здоровья. Решения, принимаемые здесь, будут отражены в новых стратегиях, которые в значительной мере определяют дальнейшие действия по улучшению показателей здоровья населения в регионе.
На сессии было отмечено, что политика Здоровье–2020 стала предвестницей Целей в области устойчивого развития на период до 2030 года: в центре ее внимания оказались такие вопросы, как право на здоровье, всеобщий охват услугами здравоохранения, социальные детерминанты, справедливость, ориентированные на нужды людей системы здравоохранения, благополучие и устойчивость перед негативными воздействиями.
Стоит отметить, что в рамках мероприятий сессии министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов встретился с генеральным директором ВОЗ Тедросом Адханомом Гебрейесусом. Гендиректора ВОЗ ознакомили с ходом реализуемых в Узбекистане реформ в сфере здравоохранения. Он высоко оценил стратегию и узбекский опыт совершенствования системы охраны здоровья населения. Как отметил Т. Гебрейесус, благодаря политической воле Президента Шавката Мирзиёева, Узбекистан избрал путь ускоренного развития всех сфер. Разработанная по инициативе главы государства Концепция развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019 — 2025 годы в обновляемом Узбекистане стала началом нового этапа реформ в сфере здравоохранения.
В рамках сессии планируется участие министра здравоохранения нашей страны А. Шадманова в подиумной дискуссии, посвященной опыту, полученному в ходе реализации политики Здоровье–2020 в Узбекистане.
Также в рамках сессии представители государств-членов в Европейском регионе на закрытом совещании путем тайного голосования выберут нового директора Европейского регионального бюро ВОЗ. Новый Региональный директор будет выбран из шести кандидатур, предложенных государствами-членами, сроком на пять лет и с возможностью переизбрания на второй срок.