Туркияда бўлиб турган ёки Туркияга бормоқчи бўлган Ўзбекистон фуқаролари диққатига
Охирги пайтларда Истанбул шаҳрида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари орасида шахсини тасдиқловчи асосий ҳужжат - паспортга оид муаммолар сони кескин кўпайди. Бу муаммолар асосан фуқароларимизнинг паспортни ўғирлатиши, яроқсиз ҳолатга кетириши, гаровга бериши, йўқотиб қўйиши ва амал қилиш муддатини ўтказиб юбориши туфайли келиб чиқмоқда.
Ушбу муаммоларни ўз вақтида билан ҳал қилишда Бош консулхона томонидан фуқароларимизга тегишли ҳуқуқий-консуллик ёрдамлар кўрсатилмоқда ва уларга ватанга қайтиш сертификатлари ўрнатилган муддатда расмийлаштириб берилмоқда.
Хусусан, 2019 йилнинг 1 январидан 1 сентябрига қадар бўлган муддат давомида Бош консулхона томонидан 1328 та фуқароларимизга ватанга қайтишларида амалий ёрдамлар кўрсатилди.
Улардан:
- 671 нафари паспортини йўқотган;
- 44 нафари ўғирлатган;
- 263 нафарида паспортнинг амал қилиш муддати ўтиб кетган;
- 6 нафаридан Туркия ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари томонидан турли тергов ёки паспортдаги сохта муҳрларни аниқлаш мақсадида олиб қўйилган.
Бундан ташқари, 314 та сертификат Туркияда туғилган ёки кетишга ҳужжати мавжуда бўлмаган болаларга ва 57 таси эса бошқа сабаблар учун расмийлаштириб берилган.
Паспорт ўғирланса ёки йўқолса, фуқаролар бу ҳақида ариза билан ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларига мурожаат қилишлари лозим. Ўз навбатида ваколатли идоралар паспорт ўғирлангани ёки йўқолгани тўғрисида маълумотнома беради.
Ушбу муаммони таҳлил қилиш шуни кўрсатадики, аксар ватандошларимиз ўзларининг Туркияда ноқонуний юрганлиги сабабли паспорт ўғирлангани ёки йўқолгани ҳақида полицияга мурожаат қилмайди. Улар Бош консулхонага паспорти йўқолган шахс сифатида мурожаат этишади. Шу ўринда таъкидлаш жоизки, паспорт ўғирлангани ёки йўқолгани тўғрисида полицияга ўз вақтида мурожаат қилиш келажакда фуқаро паспорти билан боғлиқ эҳтимолий муаммолардан (жиноий гуруҳ аъзолари ўз ғаразли мақсадлари йўлида фойдаланишилари мумкин) асрайди.
Асосан паспортни ўғирлатиш ёки йўқотиш ҳолатлари Истанбул шаҳрининг Фотиҳ тумани ҳудуди (сайёҳлар ва тадбиркорлар кўп келадиган Лалили, Оқсарой, Қумкапи ва Боязит мавзелари)да кўп рўй бермоқда.
Бундан ташқари, фуқароларимизнинг ўз паспортларини ўзгаларга гаров сифатида бериб, Бош консулхонага ҳужжатини йўқотган шахс сифатида мурожаат қилиш ҳолатлари кўпаймоқда. Энг ачинарлиси, паспортларини гаровга қўйиб, Ватанга қайтиш гувоҳномаси билан Ўзбекистонга кетганлар устидан шикоят аризаси билан мурожаатлар қилинмоқда ва уларнинг гаров эвазига олган қарзларини қайтаришлари талаб қилинмоқда. Бу каби ҳолатларда Бош консулхона вазиятга аниқлик киритиш ва тегишли чоралар кўриш учун шикоят аризасини расмийлаштириб Ўзбекистоннинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар манзилига юбормоқда.
Шу билан биргаликда фуқаронинг эътиборсизлиги туфайли паспортларни амал қилиш муддати ўтиб кетиш ҳолатлари ҳам ортиб бораётгани кузатилмоқда. Бош консулхонага эътиборсизлиги туфайли паспортининг амал қилиш муддати 5 - 7 йил олдин тугаган фуқаролар ҳам мурожаат қилган ҳолатлар ҳам мавжуд.
Шу муносабат билан эслатиб ўтамизки, паспортни асраш - қонун талаби. Паспортни бепарволик билан йўқотиш ЭКИҲнинг 1/2 қисмидан 3 бараваригача миқдорида жарима солишга асос бўлади (Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 223-моддаси, 1-қисми). Бош консулхона Туркияда бўлиб турган ёки у бу ерга келмоқчи бўлган Ўзбекистон фуқароларини ўз шахсини тасдиқловчи фуқаролик паспортларини асраб-авайлашга ва ундаги амал қилиш муддатига эътиборли бўлишга чақиради.
Элчихона ва Бош консулхона Туркияда бўлиб турган фуқароларимизнинг қонуний ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида тегишли чора-тадбирларни амалга оширмоқда.
Зарур ҳолатларда фуқароларимиз Ўзбекистон Республикасининг Анқара шаҳридаги Элчихонаси консуллик бўлимига (+90312 441-17-46, E-mail: uzconsul.ankara@gmail.com, факс:+90 312 442 70 58) ёки Истанбул шаҳридаги Бош консулхонасига мурожаат қилишлари мумкин (+90 212 323-20-37, факс:+90 212 312 20 40,  E-mail:uzbekconsul@yahoo.com).

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в Турции или планирующих её посетить
В последнее время у граждан Республики Узбекистан, находящихся в г.Стамбуле, заметно выросло количество различных проблем, связанных с гражданским паспортом - главным документом, удостоверяющим личность. Эти проблемы, прежде всего, связаны с кражей, порчей, передачей под залог, утерей и истечением срока действия паспортов.
Для своевременного решения возникающих проблем Генеральное консульство Узбекистана в г.Стамбуле оказывает соответствующую консульско-правовую помощь и в установленные сроки оформляет соотечественникам сертификаты для возвращения на родину.
За период с 1 января по 1 сентября 2019 года Генконсульство оказало практическое содействие в возвращении в Узбекистан 1328 нашим гражданам. Их них:
671 - утеряли паспорта;
у 44 лиц - документы были украдены;
у 263 граждан - истекли сроки действия паспорта;
у 6 - изъяты правоохранительными органами Турции в рамках различных расследований и выявления в них фальшивых штампов.
Кроме того, 314 сертификатов оформлены детям, рожденным в Турции или не имеющим проездных документов. 57 - по другим причинам.
В случае кражи паспорта гражданин обязан обратиться с заявлением к представителям правоохранительных органов по месту инцидента или жительства. В свою очередь, компетентные органы выдадут справки, подтверждающие факты кражи или утери документа.
Анализ данной проблемы показывает, что большинство наших соотечественников не обращаются с заявлением по факту кражи паспорта в полицию, так как не имеет легального статуса в Турции. Они обращаются в Генконсульство как лица, утерявшие паспорта. Вместе с тем необходимо подчеркнуть, что своевременное обращение в полицию о факте кражи/утери паспорта предохраняет его владельца от возможных впоследствии инцидентов (криминальные элементы могут воспользоваться документами в корыстных целях).
В основном факты краж и утери документов наблюдаются в районе Фатих (в кварталах Лалели, Аксарай, Кумкапи и Баязит, где пребывает большая часть туристов и частных предпринимателей) г.Стамбула.
Кроме этого, увеличилось число фактов, когда наши граждане оставляют свой паспорт в качестве залога и обращаются в Генконсульство с заявлением об утере документа. После возвращения обратившегося гражданина в Узбекистан на основании сертификата лица, получившие паспорт в качестве залога, обращаются в консульское учреждение с соответствующим заявлением и требованиями вернуть долг. В таких случаях Генконсульство оформляет заявление и направляет в адрес правоохранительных органов Узбекистана для выяснения причин и принятия соответствующих мер.
Наряду с этим, из-за невнимательности наших граждан наблюдались факты просрочки паспортов. Имелись случаи, когда граждане обращаются в Генконсульство с истекшими 5-7 лет назад паспортами.
В этой связи напоминаем, что бережное хранение паспорта - требование закона. Небрежное хранение документа, повлекшее его утрату, влечет за собой штраф в размере от 1/2 до 3 минимальных размеров заработной платы (ч.1 ст.223 Кодекса об административной ответственности). Генеральное консульство призывает граждан Узбекистана, находящихся в Турции или планирующих её посетить, бережно хранить свои паспорта и быть внимательными по отношению к срокам их действия.
Посольство и Генеральное консульство принимают надлежащие меры по защите законных прав граждан Узбекистана на территории Турции.
При необходимости граждане могут обращаться в консульский отдел Посольства Узбекистана в г.Анкаре (+90312 441-17-46, E-mail: uzconsul.ankara@gmail.com Факс: +90 312 442 70 58) и Генеральное консульство в г.Стамбуле (+90 212 323-20-37, факс: +90 212 312 20 40, E-mail:uzbekconsul@yahoo.com).
Надеемся на ваше практическое сотрудничество в данном направлении. Заранее благодарим за предложения и комментарии.