Шавкат Мирзиёев: Ҳунармандчиликнинг пайдо бўлиши – цивилизация сари ташланган энг муҳим тарихий қадам
Қўқон шаҳрида 14 сентябрь куни биринчи Халқаро ҳунармандчилик фестивалининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев барчани чин юракдан қутлаб, юртимизга, ушбу анжуманга бўлган катта ҳурмат ва эътибори учун хорижий меҳмонларга ташаккур изҳор этди.
- Умумбашарий маданиятнинг ажралмас қисми бўлган халқ амалий санъати дунёдаги ҳар бир халқ ҳаётида, унинг турмуш тарзи ва қадриятлари ривожида алоҳида ўрин тутади. Инсониятнинг онгли ҳаётида ҳунармандчиликнинг пайдо бўлиши – цивилизация сари ташланган энг муҳим тарихий қадам, десак, ҳақиқатни айтган бўламиз, - деди давлатимиз раҳбари.
Шавкат Мирзиёев буюк авлиё ва ҳунарманд бобомиз Баҳоуддин Нақшбанд сўзларидан иқтибослар келтирди. Диёримизда ҳунармандлар меҳнати қадрланиб, ёшларнинг ҳунар ўрганиши учун кенг имкониятлар яратилаётгани, ушбу фестиваль бу соҳани янада ривожлантиришда муҳим ўрин тутишини қайд этди.
- Ушбу халқаро фестиваль нафақат кўпмиллатли Ўзбекистон халқи, балки жаҳон ҳунармандлари, бутун дунё усталарининг катта байрами, десак тўғри бўлади. Бу – олис тарих ва бугунги замон нафасини, турли қадрият ва анъаналарни ўзида яққол намоён этадиган, муштарак дилларни бирлаштирадиган чинакам дўстлик ва ҳамкорлик анжуманидир, - деди Президент.
Мазкур фестиваль давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 1 ноябрдаги қарорига мувофиқ ўтказилмоқда. Фестиваль арафасида шаҳар ҳаётида яна бир муҳим воқеа юз берди - Жаҳон ҳунармандлар кенгаши томонидан Қўқон шаҳрига “Жаҳон ҳунармандлари шаҳри” деган юксак унвон берилди.
Маросимда Жаҳон ҳунармандлар кенгаши президенти Рози Гринлис ҳам нутқ сўзлади.
Анжуман ўтказиладиган майдон атрофи байрамона безатилган. Қорақалпоғистон ва барча вилоятлардан, шунингдек, чет эллардан келган ҳунармандлар буюмлари кўргазмаси ташкил этилган.
Президент Шавкат Мирзиёев очилиш маросимидан сўнг ушбу маҳсулотларни кўздан кечирди, ҳунармандлар билан суҳбатлашди.
Халқаро ҳунармандчилик фестивали икки йилда бир марта ўтказилади. Бу йилги анжуманда 78 та мамлакатдан 370 дан зиёд ҳунармандлар, санъатшунослар, журналистлар иштирок этмоқда.

Shavkat Mirziyoyev: The emergence of crafts was an important historic step towards civilization
On September 14, the city of Kokand played host to the inaugural ceremony of the first International Festival of Folk Applied Arts.
In his opening remarks, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev cordially congratulated the participants and expressed gratitude to foreign guests for their attention and respect for our country, for the festival.
“An integral part of the universal human culture, folk applied arts occupy a special place in the life of every nation, in the formation of its mindset and values. Indeed, the emergence of crafts was an important historic step towards civilization,” the head of state noted.
Shavkat Mirziyoyev quoted our great ancestor – the saint and artisan Bahouddin Naqshband. The President noted that the work of masters of applied arts is highly appreciated in Uzbekistan, there are great opportunities for young people to master the handicrafts, and this festival will ultimately prove instrumental in the further development of this artistic industry.
“I believe this international festival is an outstanding celebration not only for the multiethnic people of Uzbekistan, but also for artisans and craftspeople around the world. This is a forum of genuine friendship and cooperation, a medium that harmoniously combines the distant past and present, traditions and values of a great diversity of nations, that unites hearts close in spirit,” Shavkat Mirziyoyev pointed out.
The festival is organized in accordance with a presidential resolution signed November 1, 2018. In anticipation of this holiday of applied arts, an important event took place in the life of Kokand – the World Crafts Council (WCC International) awarded it the high status of the World City of Artisans.
Rosy Greenlees, OBE, President of WCC International, also delivered a speech at the ceremony.
The square where the festival takes place is decorated accordingly. Exhibitions of artisans from Karakalpakstan and all regions of Uzbekistan are organized here.
After the opening ceremony, President Shavkat Mirziyoyev walked through with these expositions, talked with artisans.
The International Festival of Folk Applied Arts will be held every two years. The event is attended by over 370 craftspeople, art historians and journalists from 78 countries.