Жаҳон ҳунармандлари Қўқонда жам бўлди
Кўҳна ва навқирон Қўқон шаҳрида халқаро ҳунармандчилик фестивалининг асосий тадбирлари бошланди. Анжуманда 100 дан ортиқ давлатдан фахрий меҳмонлар, моҳир ҳунармандлар, таниқли маданият арбоблари, санъатшунос олимлар, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этмоқда.
Ўзбекистон халқ амалий санъати ва ҳунармандчиликнинг қадим анъана ва мактаблари сақланиб қолган мамлакат сифатида ҳам жаҳонга танилган. Юртимизнинг деярли барча ҳудудларида ўзига хос ҳунармандчилик мактаблари шаклланиб, авлоддан-авлодга ўтиб келаётир. Бугунги ислоҳотлар соҳа ривожи учун янги имкониятлар яратмоқда. Ҳар бир ҳунармандлик маҳсулоти ўзига хослиги билан ажралиб туради. Илк бор ўтказилаётган мазкур анжуман ҳунармандчиликни кенг тарғиб қилиш, ҳунармандчилик анъана ва мактабларини асраш, қайта тиклаш, бу соҳадаги илмий ўрганиш ва изланишларни ҳамкорликда амалга ошириш, ўзаро тажриба алмашиш, истеъдодли ҳунармандларни рағбатлантириш каби эзгу мақсадларга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.
Қўқон шаҳрида байрам шукуҳи ҳукмрон. Эрталабдан хорижий меҳмонлар шаҳар бўйлаб қўлларида ўз давлатлари, маҳаллий аҳоли эса Ўзбекистон байроғини кўтарганча тантанали юриш бошлади. Туркистон кўчасидан Худоёрхон ўрдаси майдони йўналишида ҳаракатланган байрам иштирокчилари минглаб юртдошларимиз томонидан олқишлар билан қарши олинди. Қизиқчилар, жарчилар ва хон саройи аъёнлари либосини кийган актёрлар жамоаси иштирокчиларга ўзгача кайфият бағишлади.
Худоёрхон ўрдаси фестивалнинг асосий майдонига айланди. Халқ сайллари, дорбозларнинг чиқишлари, фольклор жамоалари, вилоятлар маданият бошқармалари томонидан тайёрланган концерт дастурлари барчани байрамга чорлаётгандек гўё.
Халқаро ҳунармандчилик фестивали доирасида “Осиё-Тинч океани минтақасидаги ҳунарларнинг онлайн-энциклопедияси (ATP). Анъанавий қўл меҳнати буюмлари” лойиҳасининг тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов, Жаҳон ҳунармандлар кенгашининг Осиё-Тинч океани минтақаси бўйича президенти Гада Каддуми хоним иштирок этган тадбирда мазкур фестиваль халқаро миқёсдаги дўстлик ва ҳамжиҳатлик анжумани экани таъкидланди.
Гада Каддуми раҳбарлигида ишлаб чиқилган мазкур онлайн-энциклопедияда Осиё-Тинч океани минтақасидаги 50 давлатнинг ҳунармандчилиги тарихи, ўзига хос жиҳатлари ҳақида маълумот берилган. Гада Каддуми хонимнинг таъкидлашича, ушбу лойиҳа маданиятлараро мулоқотни мустаҳкамлаш, халқларни бир-бирига танитиш, шу тариқа дўстлик, ҳамжиҳатлик ва тинчлик ўрнатилишига хизмат қилади.
Фестиваль доирасида ўтказилаётган маданий-маърифий тадбирлар хорижлик меҳмонларда катта таассурот қолдирмоқда.
Америка Қўшма Штатларидан келган фахрий меҳмон Лопес Керолайн Робертсон хоним фестиваль ҳақидаги илк таассуротларини сўзлаб берди.
– Эрта тонгдан қадим шаҳар кўчаларида минглаб одамларнинг қувончу шодиёнасига гувоҳ бўлдим, – дейди у. – Айниқса, миллий либоси ўзига ярашиб турган ўзбек аёлларига ҳавасим келди. Карнай-сурнай, доира садоларига бефарқ қараб бўлмайди, биз ҳам рақсга қўшилдик. Ўзбекистон мен учун қадрдон юрт. Ишонасизми, негадир юрагим шу заминга талпинаверади. Халқингизга хос меҳмондўстлик, ўзгача лутф мени ўзига мафтун этади, сабаби, бунақасини бошқа ҳеч қаерда учратмайсиз. Юртингиз санъат, маданият ва ҳунармандчиликда азалдан бой меросга эга бўлиб, бугун ҳам қадрият ва анъаналар авлоддан авлодга ўтиб келаётгани таҳсинга лойиқ. Мен турли осори-атиқалар, ҳунармандчилик маҳсулотларини тўплашни яхши кўраман. Уйимдаги шахсий коллекцияда Ўзбекистоннинг сопол маҳсулотлари, гиламлар, сўзана, адрас, ёғоч ўймакорлиги намуналари бор. Қўл меҳнати билан яратилган бу маҳсулотлар чинакам мўъжизадир. Бу фестивалга келганимдан жуда хурсандман. Таниш, қадрдон чеҳраларни кўряпман. Ҳали мен билмаган ҳунар ва маҳсулотлар кўп экан. Дунёнинг кўплаб мамлакатларидан ҳунармандларни таклиф қилиб, шундай тадбир ўтказаётган Ўзбекистоннинг эзгу ташаббусларини халқаро ҳамжамият ҳам муносиб қадрлайди.
Ҳунармандчиликка оид турли кўргазмалар, тасвирий ва амалий санъат асарлари, қадимий ҳунармандчилик дастгоҳлари, маҳсулотларни яратиш жараёни, соҳага оид бадиий ва ҳужжатли фильмлар, китоблар, альбомлар, фотосуратлар намойиши, бадиий дастурлар тадбирга ўзгача шукуҳ бағишлайди.
Ўрда майдонида юртимизнинг барча ҳудудлари, қўшни мамлакатлар ва узоқ хориждан ташриф буюрган юзлаб ҳунармандлар, соҳа мутахассислари, маданият ва санъат соҳаси фидойиларини учратиш мумкин. Суҳбатдошларнинг барчасида байрамона кайфият.
– Йигирмадан зиёд ҳунарманд ўзларининг юзлаб асарларини намойиш этиш учун олиб келди, – дейди Тожикистон делегацияси раҳбари Қаҳрамон Жўраев. – Тожикистонлик ҳунармандлар орасида пичоқчилик йўналишида 300 йилдан буён ном қозониб келган устазодалар авлоди бор. Ана шундай касбни давом эттириб келаётган пичоқчиларнинг олтинчи авлоди Иброҳим Мирзаев 18 ёшидан буён пичоқчилик билан шуғулланади. У фарзандларига заргарлик, ёғоч ўймакорлиги ҳунарини ҳам ўргатган. Устазодаларнинг еттинчи авлоди кўп қиррали ҳунарманд бўлишни хоҳлайди.
Файзли майдон бўйлаб айланар экансиз, юртимиз ҳудудларига хос бўлган миллий ҳунармандчилик намуналари, қадрият ва анъаналар билан юзма-юз бўласиз.
“Ҳунармандчилик ва халқ амалий санъатини ривожлантириш истиқболлари” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференцияда 30 дан зиёд хорижий давлатдан олимлар, мутахассислар, мартабали фахрий меҳмонлар, маданият ва туризм соҳаси намояндалари, юртимизда ва хорижда фаолият кўрсатаётган ҳунармандчилик ва амалий санъат йўналишидаги олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари, талабалар, санъатшунослар, музейшунослар, ҳунармандлар иштирок этмоқда.

Ремесленники со всего мира собрались в Коканде
В древнем и молодом Коканде начались основные мероприятия Международного фестиваля народно-прикладного искусства. В конференции принимают участие свыше 100 почетных гостей из зарубежных стран, искусные ремесленники, известные деятели культуры, ученые-искусствоведы, работники средств массовой информации.
Узбекистан славится во всем мире как страна, сохранившая древние традиции ремесленничества. Почти во всех регионах нашей страны сформированы своеобразные школы народно-прикладного искусства, в которых из поколения в поколение передаются секреты мастерства. Каждое ремесленное изделие отличается своей уникальностью.
Нынешние реформы создают новые возможности для развития сферы. Впервые организуемая конференция примечательна тем, что будет служить во имя таких благородных целей, как широкая пропаганда ремесленничества, сохранение, возрождение его традиций и школ, совместное проведение научных изысканий и исследований в этом направлении, обмен опытом, поощрение талантливых мастеров.
В Коканде царит праздничная атмосфера. С самого утра зарубежные гости с флагами своих стран, а местные жители - с флагом Узбекистана начали шествие по городу. Участников праздника, направившихся с улицы Туркистан к площади Урда Худаярхана, тысячи наших соотечественников встретили аплодисментами. Юмористы, глашатаи и коллектив актеров в костюмах придворных ханского дворца создали хорошее настроение.
Урда Худаярхана превратилась в главную площадку фестиваля. Народные гулянья, выступления канатоходцев, фольклорных коллективов, концертные программы, подготовленные коллективами организаций областных управлений культуры, будто всех пригласили на праздник.
В рамках Международного фестиваля народно-прикладного искусства состоялась презентация проекта "Онлайн-энциклопедия ремесел в Азиатско-Тихоокеанском регионе (ATP). Традиционное изделие ручной работы".
На мероприятии, в котором приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов, президент Всемирного ремесленного совета по Азиатско-Тихоокеанскому региону госпожа Гада Каддуми, было отмечено, что этот фестиваль является форумом дружбы и согласия мирового масштаба.
В онлайн-энциклопедии, разработанной под руководством Гады Каддуми, представлены сведения об истории, особенностях ремесленничества 50 стран Азиатско-Тихоокеанского региона. По словам Гады Каддуми этот проект будет способствовать укреплению межкультурного диалога, ознакомлению народов друг с другом и тем самым установлению дружбы и мира.
Духовно-просветительские мероприятия в рамках фестиваля производят незабываемое впечатление на зарубежных гостей.
Почетный гость госпожа Лопес Керолайн Робертсон, приехавшая из Соединенных Штатов Америки, поделилась своими первыми впечатлениями о фестивале.
- С раннего утра на улицах древнего города я увидела радость и веселье тысяч жителей, - говорит она. - Особое восхищение вызвали узбекские женщины в национальных костюмах. Не удержавшись, мы тоже пустились в пляс под звуки карнаев и сурнаев. Узбекистан для меня очень дорог. Можете не верить, но почему-то мое сердце всегда тянется к этой земле. Присущие вашему народу гостеприимство, доброжелательность очаровывают меня, поскольку такое отношение к людям нельзя увидеть больше нигде. Ваша страна издревле имеет богатое культурное и ремесленное наследие, и то, что ценности и традиции передаются из поколения в поколение по сей день, достойно всяческих похвал. Я люблю коллекционировать и в моей личной коллекции имеются глиняные изделия, ковры, сюзане, адрас, образцы резьбы по дереву из Узбекистана. Эти вещи ручной работы являются настоящим чудом. Я безмерно рада участию в этом фестивале. Вижу знакомых людей. Оказывается существует еще много видов ремесла и изделий, о которых я не знала. Такие благие инициативы Узбекистана, который проводит это мероприятие и пригласил сюда ремесленников из различных стран мира, достойно высокой оценки мирового сообщества.
Различные выставки ремесленных изделий, произведений изобразительного и прикладного искусств, древних ремесленных станков, демонстрация процесса создания изделий, художественных и документальных фильмов, книг, альбомов, фотоснимков о ремесленничестве, художественные программы придают фестивалю особое очарование.
На площади Урда можно встретить сотни ремесленников, специалистов сферы, деятелей культуры и искусства со всех уголков нашей страны, из ближнего и дальнего зарубежья. Все они находятся в праздничном настроении.
- Свыше двадцати ремесленников привезли сотни своих произведений для демонстрации, - говорит глава делегации Таджикистана Кахрамон Джураев. - Среди таджикских ремесленников - представитель поколения прославившихся мастеров по изготовлению ножей, работающих в этой сфере на протяжении 300 лет. Представитель шестого поколения мастеров по изготовлению ножей Иброхим Мирзаев, продолжающий ремесло своих предков, занимается им с 18 лет. Он обучил своих детей ювелирному делу, резьбе по дереву. Представитель седьмого поколения мастеров желает стать многогранным ремесленником.
Гуляя по красивой площади, можно увидеть характерные для регионов нашей страны национальные изделия, ремесленные ценности и традиции.
В международной научно-практической конференции на тему "Перспективы развития ремесленничества и народно-прикладного искусства" принимают участие ученые, специалисты, высокопоставленные почетные гости, представители сфер культуры и туризма более чем из 30 зарубежных стран, профессора и преподаватели отечественных и зарубежных высших образовательных учреждений, студенты, искусствоведы, музееведы, ремесленники.