Ўзбекистон ва Грузия ташқи ишлар вазирлари учрашуви тўғрисида
2019 йилнинг 11 сентабрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Грузия Ташқи ишлар вазири Давид Залкалиани билан учрашди.
Учрашув аввалида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари икки мамлакат тарихидаги муҳим сана - Ўзбекистон ва Грузия ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан бир-бирларини табрикладилар.
Мулоқот чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт-коммуникация, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли муносабатларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришдан икки томон ҳам манфаатдор эканлиги таъкидланди.
Вазирлар икки томонлама ҳамкорлик институтлари фаолиятини ва турли шакллардаги алоқаларни фаоллаштириш зарурлигини қайд этдилар. Таъкидланганидек, қабул қилинган комплекс чора-тадбирлар ва ишбилармон доираларнинг ташаббуслари билан жорий йилнинг 7 ойида ташқи савдо айланмаси 2018 йилнинг шу даврига нисбатан 80%дан кўпроқ ўсишга эришилди.
16 июлда бошланган Ташкент ва Тбилиси ўртасидаги авиақатновлар икки мамлакат тадбиркорлари учун тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш ва туризм соҳасида ҳамкорликни кенгайтиришга янги имкониятлар очади ҳамда илмий-техник ва маданий-гуманитар алмашинувларни кенгайтиришга имкон беради.
Учрашувда долзарб халқаро масалалар, жумладан БМТ ва бошқа ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди.

О встрече министров иностранных дел Узбекистана и Грузии
11 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Грузии Давидом Залкалиани, прибывшим в нашу страну с рабочим визитом.
В начале встречи главы внешнеполитических ведомств обменялись поздравлениями по случаю знаменательной даты в истории двух стран – 25-й годовщины установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Грузией.
В состоявшейся обстоятельной беседе стороны подтвердили обоюдную заинтересованность в укреплении и развитии долгосрочных и взаимовыгодных отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях.
Министры высказались за активизацию деятельности двусторонних институтов сотрудничества, контактов в различных форматах. Как подчеркивалось, благодаря комплексу принятых мер, а также инициативности деловых кругов, двусторонний товарооборот за 7 месяцев текущего года вырос более чем на 80% по сравнению с аналогичным периодом 2018 года.
Начатое 16 июля регулярное авиасообщение между Ташкентом и Тбилиси открывает новые возможности для установления прямых связей между предпринимателями двух стран, наращивания взаимодействия в туристической сфере, а также способствует расширению научно-технических и культурно-гуманитарных обменов.
На встрече также состоялся обмен мнениями по актуальной международной проблематике, в том числе по вопросам взаимодействия в рамках ООН и других организаций.