Ўзбекистон ва Грузия ташқи ишлар вазирлари учрашуви тўғрисида
2019 йилнинг 11 сентабрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Грузия Ташқи ишлар вазири Давид Залкалиани билан учрашди.
Учрашув аввалида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари икки мамлакат тарихидаги муҳим сана - Ўзбекистон ва Грузия ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан бир-бирларини табрикладилар.
Мулоқот чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт-коммуникация, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли муносабатларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришдан икки томон ҳам манфаатдор эканлиги таъкидланди.
Вазирлар икки томонлама ҳамкорлик институтлари фаолиятини ва турли шакллардаги алоқаларни фаоллаштириш зарурлигини қайд этдилар. Таъкидланганидек, қабул қилинган комплекс чора-тадбирлар ва ишбилармон доираларнинг ташаббуслари билан жорий йилнинг 7 ойида ташқи савдо айланмаси 2018 йилнинг шу даврига нисбатан 80%дан кўпроқ ўсишга эришилди.
16 июлда бошланган Ташкент ва Тбилиси ўртасидаги авиақатновлар икки мамлакат тадбиркорлари учун тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш ва туризм соҳасида ҳамкорликни кенгайтиришга янги имкониятлар очади ҳамда илмий-техник ва маданий-гуманитар алмашинувларни кенгайтиришга имкон беради.
Учрашувда долзарб халқаро масалалар, жумладан БМТ ва бошқа ташкилотлар доирасидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди.

Meeting of Foreign Affairs Ministers of Uzbekistan and Georgia
On September 11, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister of Foreign Affairs of Georgia David Zalkaliani, who arrived in Uzbekistan on a working visit.
Foreign Ministers exchanged congratulations on the occasion of a significant date in the history of the two countries – the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Georgia.
At the meeting, the parties reaffirmed their mutual interest in strengthening and developing long-term and mutually beneficial relations in political, trade-economic, investment, transport-communication, tourism, cultural-humanitarian and other fields.
The ministers spoke in favor of intensifying the activities of bilateral institutions of cooperation and contacts in various formats. As emphasized, thanks to the set of measures taken, as well as the initiative of the business community, the trade turnover for 7 months of this year increased by more than 80% compared to the same period in 2018.
Regular air service between Tashkent and Tbilisi, begun on July 16, opens up new opportunities for establishing direct ties between businessmen of the two countries, for increasing cooperation in the tourism sector, as well as contributes to the expansion of scientific, technical, cultural and humanitarian exchanges.
At the meeting, views were exchanged on the current international issues, including issues of interaction within the UN and other organizations.