Ўзбекистон Республикасида нотариат тизимини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида
Сўнгги йилларда мамлакатимизда нотариат институтининг самарали фаолият кўрсатишини таъминлаш ҳамда нотариал идоралар томонидан жисмоний ва юридик шахсларга ҳуқуқий хизмат кўрсатиш сифати даражасини ошириш бўйича изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, нотариал хизматлар кўрсатишнинг тезкорлигини ошириш, фуқаролик-ҳуқуқий муносабатларда, жумладан, хусусий мулк эгалари ўз мулкини эркин тасарруф этиши ва ундан фойдаланишида ортиқча бюрократик тўсиқ ва ғовларни олиб ташлаш ҳамда соҳани рақамлаштириш бўйича қатор мақсадли вазифаларни амалга ошириш замон талабларидан бири бўлиб қолмоқда.
Нотариат институтини рақамлаштирилган моделга ўтказиш, нотариал ҳаракатларни амалга ошириш жараёнларини тубдан соддалаштириш мақсадида, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалардан келиб чиқиб:
1. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан нотариат соҳасини тартибга солиш мақсадида “Нотариус” автоматлаштирилган ахборот тизими яратилганлиги ва унда қуйидаги имкониятлар мавжудлиги маълумот учун қабул қилинсин:
барча нотариал ҳаракатларни ахборот тизим орқали онлайн тарзда мониторинг қилиш, ноқонуний хатти-ҳаракатларни тўхтатиш ҳамда фуқароларнинг шахсини аниқлашда замонавий текшириш усулларидан фойдаланиш;
нотариал ҳаракатларни ахборот тизимда мажбурий қайд этиш ва ҳар бир ҳужжатга такрорланмайдиган махсус рақам бериш, шу орқали суиистеъмолчиликларнинг олдини олиш;
бажарилган нотариал ҳаракатларни ягона электрон базада қайд қилиш, сохта нотариал ҳужжатларнинг расмийлаштирилишига йўл қўймаслик ва ҳужжатлар ҳақидаги маълумотлар тарихини сақлаш;
мамлакатнинг бутун ҳудуди бўйлаб экстерриториаллик тамойили асосида нотариал хизматларни кўрсатишнинг сифати ва тезкорлиги, ходимлар томонидан ўз функционал вазифаларининг лозим даражада бажарилиши устидан масофадан туриб назорат қилиш;
нотариал ҳаракатлар учун тўловларни автоматик тарзда ҳисоблаш ва электрон тўловларни ўтказиш, уларни тасдиқловчи хабарлар юбориш ҳамда идоралараро электрон ахборот алмашиш.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги нотариал фаолият тўғрисидаги маълумотларни йиғиш, уларни умумлаштириш жараёнларини комплекс автоматлаштириш ҳамда нотариал ҳаракатларни амалга оширишда тегишли давлат органлари билан ахборот ҳамкорлигининг барча турларини таъминлаш мақсадида “Нотариус” автоматлаштирилган ахборот тизимини техник таъминлаш ва юритишга масъул орган этиб белгилансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг 2020 йил 1 январдан давлат нотариал идораларини босқичма-босқич нодавлат нотариал идоралар этиб қайта ташкил қилиш ҳақидаги таклифи маъқуллансин.
давлат нотариал идораларини нодавлат нотариал идоралар этиб қайта ташкил қилиш адлия органларида нодавлат нотариал идораларни рўйхатдан ўтказиш, шунингдек, фаолият юритаётган нотариусларга уларнинг аризаларига асосан нотариал фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензия бериш орқали амалга оширилади;
тегишли нотариал округда қонун ҳужжатларига мувофиқ етарли миқдордаги нодавлат нотариал идоралар ташкил этилгунига қадар давлат нотариал идоралари ўз фаолиятини давом эттиради;
нотариус ўз касбий мажбуриятларини бузиши оқибатида етказиладиган зарардан жисмоний ва юридик шахсларни ҳимоя қилиш мақсадида нодавлат нотариал идоралар нотариусларининг фуқаролик жавобгарлиги суғурталанади;
нодавлат нотариал идораларини давлат рўйхатидан ўтказиш ва нотариал фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқи учун лицензия бериш адлия органлари томонидан амалга оширилади.
3. Қуйидагилар нодавлат нотариал идоралар фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
нотариал ҳаракатларни амалга оширганлик учун ундириладиган давлат божи суммасининг Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган миқдорда нодавлат нотариал идораларда қоладиган қисми;
ҳуқуқий ва техник тусдаги қўшимча ҳаракатларни амалга оширганлик, шунингдек, нотариатнинг фаол модели доирасида хизматларни кўрсатганлик учун олинадиган тўловлар;
4. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг барча нотариал идоралар нотариусларининг аъзолигига асосланган Ўзбекистон Нотариал палатасини ташкил этиш ҳақидаги таклифи маъқуллансин.
Қуйидагилар Ўзбекистон Нотариал палатасининг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
нотариал идоралар фаолиятини мувофиқлаштириб бориш, қонун ҳужжатлари ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш ҳамда қонун ҳужжатларининг бир хилда қўлланилишини таъминлашга доир таклифлар ишлаб чиқиш;
низоларнинг олдини олувчи институт сифатида нотариат ролини мустаҳкамлаш, нотариуслик касби нуфузини ошириш, шунингдек, нотариусларнинг касбий тайёргарлиги ва малакаси оширилишини ҳамда уларнинг фуқаролик жавобгарлиги мажбурий суғурталанишини ташкил этиш;
ягона нотариал амалиётни таъминлаш чораларини кўриш, нотариал идоралар фаолияти тўғрисидаги статистик маълумотларни тўплаш ва ўрганиш, ижобий иш тажрибасини оммалаштириш ҳамда нотариусларга услубий ёрдам кўрсатиш;
аҳолининг ҳуқуқий билимлари ва ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган ҳуқуқий тарғибот тадбирларини амалга ошириш;
давлат органлари, бошқа ташкилотлар билан муносабатларда, судда
ва бошқа ҳолларда нотариусларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ифодалаш ҳамда ҳимоя қилиш;
нотариуслар томонидан қонун ҳужжатларига, касб этикаси қоидалари ва касб мажбуриятларига риоя этилиши устидан мониторингни амалга ошириш ҳамда уларнинг касбига лойиқлиги масаласини кўриб чиқиш ҳақида Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармалари ҳузуридаги малака комиссияларига таклиф киритиш.
5. Белгилансинки, Ўзбекистон Нотариал палатаси:
нотариал идоралар нотариусларини бирлаштирувчи республика нодавлат нотижорат ташкилоти ҳисобланади;
нотариусларнинг қонун ҳужжатларига мувофиқ амалга ошириладиган фаолиятига аралашмаслик принципи асосида иш юритади;
нотариусларнинг кириш ва аъзолик бадаллари ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобидан молиялаштирилади.
6. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги Ўзбекистон Нотариал палатаси билан биргаликда:
нодавлат нотариал идоралар нотариуслари томонидан лицензия талаблари ва шартларига риоя этилиши устидан тизимли ва қатъий назорат ўрнатсин;
уч ой муддатда мазкур Фармон талабларидан келиб чиқиб ҳамда нодавлат нотариал идоралар фаолиятини ҳар томонлама тартибга солиш мақсадида Ўзбекистон Республикасининг “Нотариат тўғрисида”ги Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
7. 2019-2021 йилларда Нотариат институтини янада такомиллаштириш бўйича “Йўл харитаси” иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. 2020 йил 1 январдан мол-мулк билан боғлиқ битимларни расмийлаштиришда қуйидаги талаблар бекор қилинсин:
қурилиши тугалланмаган уй-жойларни бошқа шахсга ўтказишда маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг рухсатини олиш;
васийликдаги шахс номидан мол-мулкларни ижара (аренда)га беришда васийлик ва ҳомийлик органларининг рухсатини олиш (бу ҳақда васийлик ва ҳомийлик органларини хабардор этиш шарти билан).
9. Қуйидаги битимларни мажбурий нотариал тасдиқлаш тартиби бекор қилинсин:
2019 йил 1 октябрдан – транспорт воситаси эгасининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича суғурта полисида кўрсатилган транспорт воситаси эгасининг яқин қариндошлари (ота-она, эр (хотин), болалар, ака-укалар, опа-сингиллар) ўртасида транспорт воситасидан фойдаланиш ва бошқариш тўғрисидаги ишончномани;
2020 йил 1 январдан – юридик шахсларнинг, хусусан банк ва бошқа кредит ташкилотларининг корхонани ижара ва текин фойдаланишга бериш ҳамда бирламчи бозордаги кўчмас мулк ва транспорт воситаларини олишда ипотека, гаров ва лизинг шартномаларини. Бунда, гаров (ипотека) шартномаларини расмийлаштирган банк ва бошқа кредит ташкилотлари мол-мулкка тақиқ қўйиш ва тақиқни ечишни ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда “Нотариус” автоматлаштирилган ахборот тизими орқали мустақил амалга оширади.
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки Адлия вазирлиги билан биргаликда 2019 йил 1 декабрга қадар банк ва бошқа кредит ташкилотларига мазкур бандда назарда тутилган гаров (ипотека) шартномалари доирасида тақиқ қўйиш ва тақиқни ечиш имкониятларини яратиш бўйича таклиф киритсин.
10. 2020 йил 1 январдан қуйидаги нотариал ҳаракатлар жорий этилсин:
фуқаролик-ҳуқуқий муносабатларда судгача бўлган жараёнда далилларни таъминлаш (гувоҳларнинг кўрсатувларини ёзиб олиш, ёзма ва ашёвий далилларни кўздан кечириш ва гувоҳлантириш, экспертиза тайинлаш, Интернет тармоғидаги фактларни тасдиқлаш);
фуқаролик-ҳуқуқий муносабатларда, шу жумладан, мулкий ва мерос масалаларида медиатор вазифаларини бажариш;
яратилган муаллифлик ва турдош ҳуқуқ объектининг тақдим этилган вақтини тасдиқлаш.
11. 2020 йил 1 январдан шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
кўчмас мулклар бўйича битимларни нотариал тасдиқлашда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросининг ваколатларига кирадиган коммунал хизматлар бўйича қарздорликлар ҳақида маълумотларни фақат Мажбурий ижро бюроси ахборот тизими орқали онлайн режимда текшириш тартиби ўрнатилган ҳолда, тегишли коммунал ташкилотлардан бундай қарздорлик мавжуд ёки мавжуд эмаслиги тўғрисида маълумотнома олиш талаби бекор қилинади;
битимлар бўйича тарафларнинг тўлов мажбуриятларини бажариши ихтиёрий равишда нотариус депозити орқали амалга оширилади. Бунда кўчмас мулклар бўйича битимларни нотариал тасдиқлашда муайян қарздорликлар аниқланганда, уларни тегишли маблағни нотариус депозитига ўтказиш орқали тўлаш ёки уларнинг асослилигини текшириш имконияти мавжуд бўлади;
битимларни нотариал тасдиқлашни тарафлар турли ҳудудларда жойлашган нотариал идорада масофадан туриб хизмат кўрсатиш орқали видеоконференцалоқа режимида амалга ошириш имконияти яратилади;
очиқ ахборот тизимига жойлаштирилган нотариал тасдиқланган аризалар, ижара шартномалари ва ишончномалар мулкни бегоналаштириш билан боғлиқ бўлмаган ҳаракатларни амалга оширишда ҳужжатнинг қоғоз шакли билан тенг ҳуқуқий кучга эга бўлади ва давлат органи ёки мансабдор шахс уларни тан олишдан бош тортиши тақиқланади;
республика ҳудудида нотариал тасдиқланган аризалар, ижара шартномалари ва ишончномалар асосида нотариал ҳаракатларни амалга оширишда ушбу аризалар, ижара шартномалари ва ишончномаларни тақдим этмасдан, уларни ноёб рақам орқали текширтириш имконияти яратилади;
нотариал ҳаракатни амалга ошириш истагини билдирган шахсга нотариал ҳаракат расмийлаштирилиши учун зарур бўлган ҳужжат нусхаларини нотариал идорага электрон тармоқ орқали олдиндан жўнатиш йўли билан электрон навбат олиш ва тегишли ҳужжатларни тайёрлаб қўйиш имконини берувчи хизмат жорий қилинади;
Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари портали ёрдамида электрон мурожаат юбориш орқали идоравий нотариал архивда мавжуд бўлган ҳужжатларнинг электрон имзо билан тасдиқланган нусхасини олиш имконини берувчи хизмат тақдим этилади.
12. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда:
а) 2020 йил 1 январгача, эксперимент тариқасида, соҳага замонавий инновацион ва ахборот-коммуникация технологияларини жорий этган ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятларда камида 2 тадан ва Тошкент шаҳрида камида 5 та нотариал идораларда нотариал идорага келмасдан туриб:
мол-мулкни бошқа шахсга ўтказиш билан боғлиқ бўлмаган битимларни (ижара ва текин фойдаланишга бериш шартномаларини, бошқа шахсга ўтказиш билан боғлиқ бўлмаган ишончномаларни), ижро хатларини, ҳужжатларнинг бир тилдан бошқа тилга тўғри таржима қилинганлигини шаҳодатлашни электрон рақамли имзодан фойдаланган ҳолда расмийлаштиришни;
аризаларни (прописка қўйишга розилик, вояга етмаган фарзандни чет элга чиқишга розилик аризаларини ва мажбуриятномаларни) электрон рақамли имзодан фойдаланган ҳолда ҳамда видеоконференцалоқа орқали расмийлаштиришни жорий этсин.
Бунда, масофадан туриб хизмат кўрсатиш орқали расмийлаштирилган ҳужжатнинг асл нусхасини буюртмачига курьер хизмати орқали етказиб бериш имконияти таъминланиши йўлга қўйилсин;
б) эксперимент натижалари асосида 2021 йил 1 январга қадар ушбу амалиётни барча нотариал идораларга татбиқ этиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига асослантирилган таклифларни киритсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг аҳолига кўрсатилаётган давлат ва ҳуқуқий хизматлар сифатини доимий баҳолаб бориш, рейтингларни аниқлаш, шунингдек, “сирли мижоз” тадбирларини ўтказиш орқали давлат хизматлари марказлари, фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш органлари ҳамда нотариал идоралар ходимлари томонидан содир этиладиган суиистеъмолчиликларни аниқлаш мақсадида профессионал консалтинг фирмаларини шартнома асосида жалб қилиш ҳақидаги таклифи маъқуллансин.
14. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги идоравий нотариал архивларда сақланаётган кўчмас мулк ҳуқуқининг вужудга келишини назарда тутувчи битимларни рақамли кўринишга ўтказилиши ҳамда ягона электрон нотариал архив фонди шакллантирилишини 2024 йил 1 январга қадар якунласин.
15. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

О мерах по коренному реформированию системы нотариата в Республике Узбекистан
В последние годы в стране проводится последовательная работа по обеспечению эффективной деятельности института нотариата и повышению уровня качества правовых услуг, оказываемых нотариальными конторами физическим и юридическим лицам.
Вместе с тем повышение оперативности оказания нотариальных услуг, устранение излишних бюрократических барьеров и препонов в гражданско-правовых отношениях, в том числе в свободном распоряжении и пользовании владельцами частной собственности своим имуществом, а также реализация ряда целевых задач по цифровизации отрасли остаются требованием времени.
В целях перевода института нотариата на цифровую модель, коренного упрощения процессов совершения нотариальных действий, а также исходя из задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Принять к сведению, что Министерством юстиции Республики Узбекистан с целью упорядочения сферы нотариата создана автоматизированная информационная система «Нотариус» со следующими возможностями:
проведение мониторинга всех нотариальных действий через информационную систему в режиме онлайн, прекращение незаконных действий, а также использование современных методов проверки при установлении личности граждан;
предупреждение злоупотреблений путем обязательной регистрации нотариальных действий в электронной системе и присвоения каждому документу уникального специального номера;
регистрация совершенных нотариальных действий в единой электронной базе, недопущение оформления поддельных нотариальных документов и хранение истории информации о документах;
дистанционный контроль за качеством и оперативностью оказания нотариальных услуг, надлежащим исполнением работниками своих функциональных обязанностей на основе экстерриториального принципа на всей территории страны;
автоматический расчет и перевод платежей за нотариальные действия, рассылка подтверждающих сообщений, а также электронный межведомственный обмен информацией.
Определить Министерство юстиции Республики Узбекистан органом, ответственным за техническое обеспечение и ведение автоматизированной информационной системы «Нотариус» в целях обеспечения всех видов информационного взаимодействия с соответствующими государственными органами при осуществлении сбора информации о нотариальной деятельности, комплексной автоматизации процессов ее обобщения, а также совершения нотариальных действий.
2. Одобрить предложение Министерства юстиции, Министерства финансов, а также Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан о поэтапной реорганизации с 1 января 2020 года государственных нотариальных контор в негосударственные нотариальные конторы.
реорганизация государственных нотариальных контор в негосударственные нотариальные конторы осуществляется путем регистрации негосударственных нотариальных контор в органах юстиции, а также выдачи осуществляющим деятельность нотариусам лицензий на право занятия нотариальной деятельностью на основании их заявлений;
государственные нотариальные конторы продолжат свою деятельность до организации в соответствующем нотариальном округе необходимого количества негосударственных нотариальных контор в соответствии с законодательством;
гражданская ответственность нотариусов негосударственных нотариальных контор подлежит страхованию с целью защиты физических и юридических лиц от ущерба, причиняемого в результате нарушения нотариусом профессиональных обязанностей;
государственная регистрация негосударственных нотариальных контор и выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью осуществляются органами юстиции.
3. Определить источниками финансирования деятельности негосударственных нотариальных контор:
часть суммы государственной пошлины, взыскиваемой за совершение нотариальных действий, остающаяся в распоряжении негосударственных нотариальных контор, в размере, установленном Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
платежи, взимаемые за выполнение дополнительных действий правового и технического характера, а также оказание услуг в рамках активной модели нотариата;
4. Одобрить предложение Министерства юстиции Республики Узбекистан об образовании Нотариальной палаты Узбекистана, основанной на членстве нотариусов всех нотариальных контор.
Определить основными задачами и направлениями деятельности Нотариальной палаты Узбекистана:
разработку предложений по координации деятельности нотариальных контор, совершенствованию законодательства и правоприменительной практики, обеспечению единообразного применения законодательства;
укрепление роли нотариата в качестве института предупреждения споров, повышение престижа профессии нотариуса, а также организацию профессиональной подготовки и повышения квалификации нотариусов, обязательного страхования их гражданской ответственности;
принятие мер по обеспечению единой нотариальной практики, сбор и изучение статистических данных о деятельности нотариальных контор, популяризацию положительного опыта, а также оказание нотариусам методической помощи;
проведение мероприятий по правовой пропаганде, направленных на повышение правовых знаний и правовой культуры населения;
представление, а также защиту прав и законных интересов нотариусов в отношениях с государственными органами и другими организациями, в суде и других обстоятельствах;
проведение мониторинга за соблюдением нотариусами законодательства, правил профессиональной этики и профессиональных обязанностей, а также внесение предложений в квалификационные комиссии при Министерстве юстиции Республики Каракалпакстан, управлениях юстиции областей и города Ташкента о рассмотрении вопроса профессиональной пригодности нотариусов.
5. Установить, что Нотариальная палата Узбекистана:
является негосударственной некоммерческой организацией, объединяющей нотариусов нотариальных контор;
ведет деятельность на основе принципа невмешательства в деятельность нотариусов, осуществляемую в соответствии с законодательством;
финансируется за счет вступительных и членских взносов нотариусов, а также иных средств, не запрещенных законодательством.
6. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно
с Нотариальной палатой Узбекистана:
установить системный и строгий контроль за соблюдением нотариусами негосударственных нотариальных контор требований и условий лицензии;
в трехмесячный срок, исходя из требований настоящего Указа, а также в целях всестороннего регулирования деятельности негосударственных нотариальных контор, внести в Кабинет Министров предложения о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О нотариате».
7. Утвердить «Дорожную карту» по дальнейшему совершенствованию института нотариата в 2019–2021 годах в соответствии с приложением.
8. Отменить с 1 января 2020 года следующие требования при оформлении сделок, связанных с имуществом:
получение согласия органов государственной власти на местах при отчуждении незавершенного строительством жилья другому лицу;
получение согласия органов опеки и попечительства при сдаче в наем (аренду) имущества от имени лица, находящегося под опекой (с условием уведомления о данном факте органов опеки и попечительства).
9. Отменить порядок обязательного нотариального удостоверения следующих сделок:
с 1 октября 2019 года – доверенности на право пользования
и управления транспортными средствами между близкими родственниками (родителями, мужем (женой), детьми, братьями, сестрами) владельца транспортного средства, указанных в страховом полисе обязательного страхования гражданской ответственности владельца транспортного средства;
с 1 января 2020 года – договора о предоставлении юридическими лицами, в частности банками и другими кредитными организациями, предприятий в аренду и безвозмездное пользование, а также договоров ипотеки, залога и лизинга при приобретении недвижимости и транспортных средств на первичном рынке. При этом наложение и снятие запрета на имущество осуществляется банком и другими кредитными организациями, оформившими договора залога (ипотеки) самостоятельно через автоматизированную информационную систему «Нотариус» с использованием информационно-коммуникационных технологий.
Центральному банку Республики Узбекистан совместно с Министерством юстиции до 1 декабря 2019 года внести предложения по созданию условий банкам и другим кредитным организациям для наложения и снятия запрета в рамках договоров залога (ипотеки), предусмотренных настоящим пунктом.
10. Внедрить с 1 января 2020 года следующие нотариальные действия:
обеспечение доказательств в досудебном процессе в гражданско-правовых отношениях (запись показаний свидетелей, проведение осмотра и освидетельствования письменных и вещественных доказательств, назначение экспертизы, подтверждение фактов в сети Интернет);
выполнение функций медиатора в гражданско-правовых отношениях, в том числе по имущественным и наследственным вопросам;
подтверждение даты представления созданных объектов авторских и смежных прав.
11. Установить с 1 января 2020 года порядок, в соответствии с которым:
отменяется требование получения справки от соответствующих коммунальных организаций о наличии либо отсутствии задолженности при нотариальном удостоверении сделок с недвижимостью с установлением порядка проверки сведений о задолженности по коммунальным услугам, взыскание которых входит в компетенцию Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, исключительно через информационную систему Бюро принудительного исполнения в режиме онлайн;
исполнение платежных обязательств по сделкам между сторонами осуществляется через депозит нотариуса в добровольном порядке. При этом в случае обнаружения определенных задолженностей при нотариальном удостоверении сделок с недвижимостью имеется возможность их оплаты путем перевода соответствующих средств на депозит нотариуса либо проверки обоснованности задолженности;
сторонам предоставляется возможность нотариального удостоверения сделок в нотариальных конторах, расположенных в разных регионах, путем дистанционного обслуживания в режиме видеоконференцсвязи;
нотариально заверенные заявления, договора аренды и доверенности, размещенные в открытой информационной системе при совершении действий, не связанных с отчуждением имущества, имеют одинаковую юридическую силу с документом в бумажной форме, государственным органам или должностным лицам запрещается отказывать в их признании;
предоставляется возможность проверки заявлений, договоров аренды и доверенностей через уникальный номер при совершении нотариальных действий, на основе нотариально заверенных на территории республики заявлений, договоров аренды и доверенностей без предоставления данных документов;
внедряется услуга для лиц, изъявивших желание совершить нотариальное действие, позволяющая занять электронную очередь и подготовить соответствующие документы путем предварительной отправки в нотариальную контору копий документов, необходимых для оформления нотариальных действий через электронную систему;
предоставляется услуга, позволяющая получить из ведомственного нотариального архива копии имеющихся документов, заверенных электронной подписью, путем направления электронного обращения через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан.
12. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно
с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций:
а) внедрить до 1 января 2020 года, в порядке эксперимента, с внедрением в сферу современных инновационных и информационно-коммуникационных технологий, не менее чем в двух нотариальных конторах Республики Каракалпакстан и областей, а также в пяти нотариальных конторах города Ташкента, без посещения нотариальной конторы:
оформление сделок, не связанных с отчуждением имущества другому лицу (договоров аренды, предоставления в безвозмездное пользование, доверенностей, не связанных с отчуждением другому лицу), исполнительных надписей, свидетельствование верности перевода документов с одного языка на другой с использованием электронной цифровой подписи;
оформление заявлений (о согласии на прописку, заявление-согласие на выезд за границу несовершеннолетних детей и по обязательствам) с использованием электронной цифровой подписи, а также путем видеоконференцсвязи.
При этом обеспечить возможность доставки заказчику курьерской службой подлинника документа, оформленного путем дистанционного обслуживания;
б) до 1 января 2021 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан обоснованные предложения по внедрению настоящей практики во всех нотариальных конторах на основе результатов эксперимента.
13. Одобрить предложение Министерства юстиции Республики Узбекистан о привлечении на договорной основе профессиональных консалтинговых фирм с целью выявления злоупотреблений, совершаемых работниками центров государственных услуг, органов записи актов гражданского состояния и нотариальных контор, путем непрерывной оценки качества оказания населению государственных и правовых услуг, определения их рейтингов, а также проведения мероприятий «тайный покупатель».
14. Министерству юстиции Республики Узбекистан до 1 января 2024 года завершить формирование единого электронного нотариального архивного фонда, а также оцифровку сделок, предусматривающих возникновение права на недвижимое имущество, хранящихся в ведомственных нотариальных архивах.
15. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
16. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.