Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 сентябрь куни Тошкент шаҳридаги Президент мактабига ташриф буюрди.
Барча соҳаларда илғор тараққиёт йўлидан бораётган ва юксак марраларни қўяётган юртимиз учун ҳар томонлама етук кадрлар керак. Шу мақсадда давлатимиз раҳбари томонидан қатор фармон ва қарорлар қабул қилиниб, бунга замин яратилди. Мактабгача таълим, умумтаълим ва олий таълим тизими мазмунан ва сифат жиҳатидан янгиланиб бормоқда.
Мамлакатимизда ташкил этилаётган Президент мактаблари янги авлод кадрларини тарбиялашда муҳим асос бўлиши шубҳасиз. Чунки бу ўқув масканлари иқтидорли болаларни аниқлаш, илғор технологияларни қўллаган ҳолда уларга сабоқ бериш ва тарбиялаш бўйича яхлит тизим бўлади. Таълим жараёни ривожланган давлатлар тажрибаси асосида ишлаб чиқилган ўқув режалари ва дастурлари бўйича инглиз тилида олиб борилади.
Шундай мактабларнинг биринчиси пойтахтимизда фойдаланишга топширилди. 168 ўринга мўлжалланган мактаб биноси ва ётоқхона, 15 ўринли ўқитувчилар меҳмонхонаси юксак даражада бунёд этилди.
Жорий йилда мактабнинг 5-10-синфлари учун ҳужжат топширган 7 мингга яқин ўқувчидан 144 нафари ўқишга қабул қилинди. Канаданинг “Teachaway” ва Буюк Британиянинг “TIC Recruitment” рекрутинг компаниялари билан ҳамкорликда мактабга 30 нафар чет эллик мутахассис танлаб олинди. Шунингдек, 72 нафар тажрибали ва малакали маҳаллий ўқитувчи ҳам жалб қилинди. Таълимда STEAM ёндашувига оид дарслик ва ўқув қўлланмалари олиб келинди.
Президент Шавкат Мирзиёев мактабда яратилган шароитлар билан танишди, ўқувчилар билан суҳбатлашди.
- Бу ҳаётингиздаги биринчи синов бўлди. Меҳнат, билим, адолат нима эканини кўрдингиз. Сизларни шундай нуфузли мактабга муносиб бўлганингиз билан чин юрагимдан табриклайман. Сиз энди Ўзбекистоннинг “олтин фонди”сизлар, - деди Президент. - Халқнинг, мамлакатнинг буюклигини тараннум этадиган нарсалар кўп. Лекин энг афзали билим билан намоён этиш. Ёшларимиз орасидан Хоразмийлар, Ибн Синолар, Улуғбеклар чиқишига барча асосларимиз бор. Бугун тарихий кун. Илгари юртимизда бундай шароит бўлмаган. Энди чет элдан нуфузли меҳмонлар келса, катта-катта заводларни эмас, Президент мактабларини кўрсатамиз. Сизлар билимингиз, юриш-туришингиз, ватанпарварлигингиз билан ҳамма ёшларга намуна бўлишингиз керак. Келгусида Ўзбекистон тараққиётига таъсир кўрсатадиган куч бўласизлар.
Мактаб ўқувчилари замонавий билимларни ўзлаштириш билан бирга миллий ўзлигимизни чуқур англаши, тарихимиз ва она тилимизни мукаммал билиши шартлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари педагоглар билан ҳам мулоқотда бўлди.
- Юрагимдаги гапимни билишларингизни хоҳлайман: мен сизларга энг катта бойлигимни ишониб топширяпман. Болаларимизнинг кўзини, билимини, ғурур-ифтихорини кўриб, йўлимиз тўғри эканига ишонч ҳосил қилдим. Ислоҳотларимизга, фарзандларимиз тарбиясига елкадош бўлганингиз учун сизларга миннатдорлик билдираман, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўқувчиларнинг ота-оналари ва илм-фан намояндалари билан учрашувда Ўзбекистонда учинчи ренессанс даври бошланаётгани таъкидланди.
Шавкат Мирзиёев Президент мактабининг фахрий меҳмонлар китобига дастхат ёзиб қолдирди, мактабнинг илк ўқувчи ва ўқитувчилари билан суратга тушди.
Президент мактаблари жорий йилда Нукус, Хива ва Наманган шаҳарларида ҳам очилади. 2020 йилда Бухоро, Жиззах, Қашқадарё, Самарқанд ва Фарғона вилоятларида, 2021 йилда Андижон, Навоий, Сурхондарё, Сирдарё ва Тошкент вилоятларида қурилиши режалаштирилган.

В Ташкенте открылась Президентская школа
Всесторонне развитые кадры - актуальная необходимость для нашей страны, избравшей курс на опережающее развитие во всех сферах жизни. С этой целью был принят ряд указов и постановлений, заложена необходима база. Обновлены содержание и качество дошкольного, школьного и высшего образования.
Важной основой для формирования нового поколения кадров станут организуемые Президентские школы. Они призваны стать целостной системой по выявлению одаренных детей, их обучению и воспитанию с применением передовых технологий. Образовательный процесс в этих школах будет осуществляться на английском языке по учебным планам и программам, разработанным на основе опыта развитых стран.
Первая такая школа сдана в эксплуатацию в столице. Возведены и оснащены по последнему слову техники учебный корпус и общежитие на 168 учащихся, гостиница на 15 мест для учителей.
В текущем году из около 7 тысяч желающих, подавших документы на обучение в 5-10-классах школы, отбор прошли 144. Совместно с рекрутинговыми компаниями “Teachaway” (Канада) и “TIC Recruitment” (Великобритания) отобрано 30 иностранных специалистов. Привлечены также 72 опытных и квалифицированных отечественных учителя. Школа обеспечена учебниками и пособиями для преподавания дисциплин по методике STEAM.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созданными в школе условиями и побеседовал с учащимися.
- Это первое серьезное испытание в вашей жизни. Вы сами убедились, что такое труд, знания, справедливость. От всей души поздравляю вас с честью учиться в такой престижной школе. Теперь вы - золотой фонд Узбекистана, - сказал Президент. - Возвеличивать народ, страну можно разными способами. Лучшее из них - демонстрировать знания. Есть основания надеяться, что из числа нашей молодежи выйдут новые Хорезми, Ибн Сины, Улугбеки. Сегодня исторический день. Прежде таких условий в нашей стране не было. Отныне авторитетным гостям будем показывать не большие заводы, а Президентские школы. Вы должны подавать всем пример своими знаниями, поведением, чувством патриотизма. В будущем вы станете силой, способной влиять на развитие Узбекистана.
Отмечалось, что учащиеся школы помимо освоения современных знаний должны обладать сильным чувством национального самосознания, обязаны в совершенстве знать историю нашего народа и родной язык.
Глава государства побеседовал и с учителями школы.
- Хотелось бы сказать вам слова, исходящие из самых глубин моего сердца: я доверяю вам самое дорогое. Посмотрев в полные гордости глаза этих детей, я убедился в правильности нашего пути. Выражаю вам благодарность за ваш вклад в реформы, дело воспитания молодого поколения, - отметил Шавкат Мирзиёев.
На встрече с родителями учащихся и деятелями науки отмечалось, что в Узбекистане начался третий ренессанс.
Шавкат Мирзиёев расписался в Книге почетных гостей, сфотографировался с первыми учащимися и учителями школы.
Президентские школы в текущем году откроются в Нукусе, Хиве и Намангане. Планируется строительство школ в Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Самаркандской и Ферганской областях в 2020 году, Андижанской, Навоийской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областях – в 2021 году.