ХҚХҚ делегацияси билан учрашув
2019 йилнинг 10 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Халқаро Қизил Хоч қўмитасининг (ХҚХҚ) Европа ва Марказий Осиёда Операцион фаолият минтақавий бошқармаси директори Мартин Шюпп бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда кенг қамровли йўналишлардаги, хусусан халқаро гуманитар ҳуқуқ нормаларини жорий қилиш, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва мудофаа ходимлари малакасини ошириш, фавқулодда ҳолатларга, жумладан соғлиқни сақлаш соҳасидаги вазиятларга жавоб қайтариш механизмларини такомиллаштириш масалалари бўйича ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистонда ХҚХҚ билан муносабатларнинг ривожланиш динамикаси ижобий баҳоланаётгани таъкидланди. Ўтган йили мамлакатимиз Ҳукумати ва ХҚХҚ ўртасида “Ўзбекистон ҳудудида ХҚХҚ ва унинг минтақавий ваколатхонаси мақоми тўғрисида"ги шартнома имзоланганлигининг 25 йиллигини тантанали нишонланди.
Суҳбатда икки томон кун тартибидаги бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Музокараларда ХҚХҚнинг Тошкент шаҳридаги Минтақавий ваколатхонаси раҳбари Жан-Жером Касабянка иштирок этди.

Встреча с делегацией МККК
10 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Международного комитета Красного Креста (МККК) во главе с директором Регионального управления по операционной деятельности в Европе и Центральной Азии Мартином Шюппом.
Стороны обсудили состояние и перспективы развития сотрудничества по широкому кругу направлений, в частности по вопросам имплементации норм международного гуманитарного права, повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов и обороны, совершенствования механизмов реагирования на чрезвычайные ситуации, в том числе в сфере здравоохранения.
Подчеркивалось, что в Узбекистане положительно оценивают динамику развития отношений с МККК. В прошлом году стороны торжественно отметили 25-летие подписания Соглашения между Правительством нашей страны и МККК «О статусе МККК и его Регионального представительства на территории Узбекистана».
В беседе рассмотрены и другие вопросы двусторонней повестки дня.
В переговорах принял участие руководитель Регионального представительства МККК в г.Ташкенте Жан-Жером Касабьянка.