Россия Федерацияси фан ва олий таълим вазири ўринбосари Ўзбекистондаги Россия олий таълим муассасалари филиаллари билан танишмоқда
2019-09-09 | Таълим
Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерациясининг иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиясини фан ва таълим бўйича таркибий комисcиясининг ҳамраиси М.Боровская жорий йил 9 сентябрь куни Ўзбекистонга келди.
Ташриф доирасида М.Боровская раҳбарлигидаги делегация бугун, 9 сентябрь куни “МИСиС” Миллий технологик тадқиқотлар университетининг Олмалиқ филиалида бўлди. Меҳмонлар филиалнинг ўқув ва илмий тадқиқот фаолияти, талабаларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиши учун яратилган шарт-шароитлар билан танишдилар. Ўқув лабораториялари, ўқув хоналари делегация аъзоларида яхши таассурот қолдирди. Талабалар ва профессор-ўқитувчилар билан бўлган мулоқот чоғида ўқув жараёни самарадорлигини яна-да ошириш, ўқув лабораториялари, ахборот кутубхоналарини яна-да бойитиш хусусида фикр алмашилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасидаги олий таълим соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари кенгайиб бораётганлиги алоҳида қайд этилди.
Куннинг иккинчи ярмида делегация аъзоларининг Тошкент вилоятида жойлашган Тошкент шаҳрида “ММФИ” миллий тадқиқот ядро университети” федерал давлат автоном олий таълим муассасасининг филиалига ташрифи режалаштирилган.
Эртага, 10 сентябрь куни Олий ва ўрта махсус таълим вазири И.Маджидов ва Россия Федерацияси фан ва олий таълим вазири ўринбосари М.Боровская иштирокида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерациясининг иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиясини фан ва таълим бўйича таркибий комиссиясининг биринчи йиғилиши ўтказилади.

Заместитель министра науки и высшего образования Российской Федерации посещает филиалы российских вузов в Узбекистане
2019-09-09 | Образование
9 сентября российская делегация во главе с сопредседателем Комплексной комиссии по науке и образованию Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Республики Узбекистан и Российской Федерации, заместителем министра науки и высшего образования Российской Федерации М. Боровской прибыла в Узбекистан.
Первым объектом для посещения стал Алмалыкский филиал Национального исследовательского технологического университета «МИСиС» в городе Алмалык, где гости ознакомились с учебно-исследовательской деятельностью и условиями полноценного досуга студентов.
Студенты и преподаватели обменялись с членами делегации мнениями о повышении эффективности учебного процесса. Было отмечено, что сотрудничество между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией в сфере высшего образования расширяется.
Во второй половине дня делегация посетит филиал федерального государственного автономного высшего учебного заведения «Национальный исследовательский ядерный университет «МИФИ» в Ташкенте.
10 сентября состоится первое заседание Межправительственной комиссии по науке и образованию Республики Узбекистан и Российской Федерации с участием министра высшего и среднего специального образования И. Маджидова и заместителя министра науки и высшего образования Российской Федерации М. Боровской.