Мактабларда ўқувчиларига касбий таълим беришга ихтисослашган ўқув-ишлаб чиқариш мажмуалари тугатилди
2019-09-07 | Таълим
Умумий ўрта таълим муассасаларининг 10-11-синф ўқувчиларига касбий таълим беришга ихтисослашган ўқув-ишлаб чиқариш мажмуалари тугатилди.
Мазкур қарор Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Профессионал таълим тизимини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони билан қабул қилинди.
Фармон билан Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекциясининг умумий ўрта таълим муассасаларининг 10-11-синф ўқувчиларига касбий таълим беришга ихтисослашган ўқув-ишлаб чиқариш мажмуаларини тугатиш тўғрисидаги таклифига розилик берилди.
Шу билан бирга, умумий ўрта таълим муассасаларининг 10-11-синф ўқувчиларига касбий таълим беришга ихтисослашган ўқув-ишлаб чиқариш мажмуалари тугатилиши ҳисобига бўшайдиган маблағлар профессионал таълим тизимини молиялаштиришга йўналтирилади.

Учебно-производственные комплексы, специализирующихся на профессиональном обучении учащихся школ, упразднены
2019-09-07 | Образование
Учебно-производственные комплексы, специализирующихся на профессиональном обучении учащихся 10–11-х классов учреждений общего среднего образования, упразднены.
Данное решение принято указом Президента Узбекистана «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования».
Глава Узбекистана согласился с предложением Министерства народного образования и Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан об упразднении учебно-производственных комплексов, специализирующихся на профессиональном обучении учащихся 10–11-х классов учреждений общего среднего образования.
Средства, высвобождаемые за счет упразднения учебно-производственных комплексов, специализирующихся на профессиональном обучении учащихся 10–11-х классов учреждений общего среднего образования, будут направлены на финансирование системы профессионального образования.