Ўзбекистон делегацияси Жаҳон ирригация форумида қатнашмоқда
2019 йилнинг 1–7 сентябрь кунлари Индонезиянинг Бали оролида III Жаҳон ирригация форуми ҳамда Халқаро ирригация ва дренаж комиссиясининг 70-Халқаро ижроия кенгаши йиғилиши бўлиб ўтмоқда. Унда Сув хўжалиги вазири, Ирригация ва дренаж миллий қўмитаси раиси Ш.Хамраев бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси иштирок этмоқда.
Халқаро ирригация ва дренаж комиссияси 1950 йилда ташкил этилган бўлиб, ташкилот штаб квартираси Нью-Деҳли шаҳрида жойлашган. У давлатлар ўртасида сув ресурсларидан фойдаланиш, суғориш, ирригация ва дренаж соҳасида ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, илмий-техник ютуқлардан самарали фойдаланиш ва илғор тажрибаларни амалиётга жорий этишни тарғиб қилувчи илмий-техник ва нодавлат ташкилот ҳисобланади.
Халқаро ирригация ва дренаж комиссиясининг вазифалари унинг миллий қўмиталари орқали амалга оширилади.
Ўзбекистон 1993 йилда ташкилот аъзолигига қабул қилинган бўлиб, 2006 йилда Ўзбекистон Республикаси Ирригация ва дренаж миллий қўмитаси ташкил этилган.
Халқаро ирригация ва дренаж комиссиясининг 70-Халқаро ижроия кенгаши йиғилишида Ўзбекистон Республикаси сув хўжалиги вазири Ш. Хамраев мамлакатимизда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш борасида амалга оширилаётган кенг кўламдаги ислоҳотлар, минтақадаги давлатлар билан сувдан самарали фойдаланиш бўйича иккитомонлама ва кўптомонлама ҳамкорлик истиқболлари, сув тежовчи технологияларни жорий қилиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар, Орол фожиасининг минтақа ва дунё экологик муҳитига таъсири ҳақида нутқ сўзлади.
Ижроия кенгаши аъзолари ва йиғилиш иштирокчилари Ўзбекистон ҳукумати томонидан сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, ирригация ва дренаж соҳасида амалга оширилаётган ишларга юқори бердилар.
III Жаҳон ирригация форуми доирасида Ўзбекистон делегацияси Халқаро ирригация ва дренаж комиссияси президенти Феликс Б.Рейдерс ва ташкилот Бош котиби Ашвин Б.Пандя билан музокаралар ўтказди.
Халқаро ирригация ва дренаж комиссияси президенти Феликс Б.Рейдерс Ўзбекистонда бевосита Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан сув ресурсларидан самарали фойдаланиш бўйича олиб борилаётган кенг кўламли ишлар, минтақа давлатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича саъй-ҳаракатларни алоҳида эътироф этди.
Музокараларда Халқаро ирригация ва дренаж комиссияси ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорлик муҳокама қилиниб, сув хўжалиги соҳасида илмий-техник ютуқлардан фойдаланиш ва инновацион янгиликларни амалиётга жорий қилиш юзасидан таклифлар билдирилди.

Делегация Узбекистана участвует во Всемирном ирригационном форуме
1-7 сентября 2019 года на Бали, Индонезия, проводится 3-ий Всемирный ирригационный форум и 70-е Международное заседание Международной комиссии по ирригации и дренажу. В нем принимает участие делегация Узбекистана во главе с министром водного хозяйство, председателем Национального комитета по ирригации и дренажу Ш. Хамраевым.
Международная комиссия по ирригации и дренажу была основана в 1950 году, ее штаб-квартира находится в городе Нью-Дели. Данная комиссия является научно-технической и неправительственной организацией, которая содействует межгосударственному сотрудничеству в области водных ресурсов, ирригации и дренажа, эффективного использования научно-технических достижений и внедрения лучших практик.
Функции Международной комиссии по ирригации и дренажу осуществляются через ее национальные комитеты.
Узбекистан присоединился к организации в 1993 году, а в 2006 году был создан Национальный комитет по ирригации и дренажу.
Министр водного хозяйство Республики Узбекистан Ш. Хамраев выступил с речью о масштабных реформах в области рационального использования водных ресурсов в нашей стране, перспективах двустороннего и многостороннего сотрудничества со странами региона в области эффективного водопользования, мерах по внедрению водосберегающих технологий и влиянии катастрофы Аральского моря на региональную и глобальную окружающую среду.
Члены Исполнительного Совета и участники заседания высоко оценили работу, проводимую Правительством Узбекистана в области рационального использования водных ресурсов, ирригации и дренажа.
В ходе 3-го Всемирного ирригационного форума узбекская делегация провела переговоры с президентом Международной комиссии по ирригации и дренажу Феликсом Б. Рейдерсом и генеральным секретарем организации Эшвин Б. Пандья.
Президент Международной комиссии по ирригации и дренажу Феликс Б. Рейдерс подчеркнул масштабную работу по эффективному использованию водных ресурсов в Узбекистане, инициированную президентом Шавкатом Мирзиёевым, а также усилия по развитию сотрудничества со странами региона.
В ходе переговоров между Международной комиссии по ирригации и дренажу и Узбекистаном, обсуждалось сотрудничество между научно-техническими достижениями в области управления водных ресурсов и внедрение новых инновационных предложений.