Профессионал таълим тизимини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни амалга ошириш, меҳнат бозори талабларига мос юқори малакали кадрларни тайёрлаш, таълим сифатини баҳолашнинг халқаро стандартларини жорий этиш, инновацион илм-фан ютуқларини амалиётга татбиқ этишнинг самарали механизмларини яратиш орқали мамлакатда таълим тизимини ислоҳ қилиш бўйича изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, профессионал таълим дастурлари ЮНЕСКО ташкилоти томонидан қабул қилинган Таълимнинг халқаро стандарт таснифлагичи (МСКО) даражалари билан уйғунлашмаганлиги, ўқув жараёнига Ўзбекистоннинг Миллий квалификация тизими тўлақонли жорий этилмаганлиги тайёрланаётган кадрларнинг меҳнат бозорида муносиб ўрин эгаллашларига тўсқинлик қилмоқда.
Профессионал таълим тизимини илғор хорижий тажрибалар асосида такомиллаштириш, бошланғич, ўрта ва ўрта махсус профессионал таълим босқичларини жорий қилиш орқали меҳнат бозори учун малакали ва рақобатбардош кадрлар тайёрлаш ҳамда мазкур жараёнга иш берувчиларни кенг жалб қилиш мақсадида:
1. 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб Ўзбекистон Республикасида Таълимнинг халқаро стандарт таснифлагичи (кейинги ўринларда – Халқаро таснифлагич) даражалари билан уйғунлашган янги бошланғич, ўрта ва ўрта махсус профессионал таълим тизими ҳамда табақалаштирилган таълим дастурлари жорий этиладиган таълим муассасалари тармоғи ташкил этилсин.
Халқаро таснифлагичнинг 3-даражасига мос келувчи таълим дастурлари асосида 9-синф битирувчиларини ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган бошланғич профессионал таълим босқичида кадрлар тайёрлайдиган таълим муассасалари рўйхати 1-иловага мувофиқ;
Халқаро таснифлагичнинг 4-даражасига мос келувчи таълим дастурлари асосида ўрта профессионал таълим босқичида кадрлар тайёрлайдиган таълим муассасалари рўйхати 2-иловага мувофиқ;
Халқаро таснифлагичнинг 5-даражасига мос келувчи таълим дастурлари асосида олий таълим тизими билан интеграциялашган ўрта махсус профессионал таълим босқичида кадрлар тайёрлайдиган, олий таълим муассасалари ҳузурида фаолият юритадиган таълим муассасалари рўйхати 3-иловага мувофиқ;
Касбга ўқитиш марказларини ташкил этиш учун Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги тизимига ўтказиладиган касб-ҳунар коллежлари рўйхати 4-иловага мувофиқ;
Олий таълим муассасалари қувватларини ошириш, истиқболда хорижий олий таълим муассасалари ва уларнинг филиалларини ташкил этиш учун бериладиган касб-ҳунар коллежлари рўйхати 5-иловага мувофиқ;
Олий таълим муассасаларининг кўп тармоқли ўқув марказлари ва амалиёт полигонларини ташкил этиш учун бериладиган касб-ҳунар коллежлари рўйхати 6-иловага мувофиқ;
Бинолари умумий ўрта таълим муассасалари сифатида фойдаланиладиган касб-ҳунар коллежлари рўйхати 7-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига зарур ҳолларда ушбу банд билан тасдиқланган рўйхатларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳуқуқи берилсин.
а) бошланғич, ўрта ва ўрта махсус профессионал таълим муассасаларига Халқаро таснифлагич бўйича асосий таълим дастурларидан ташқари қуйи даражадаги таълим дастурлари бўйича кадрлар тайёрлаш ҳуқуқи берилади;
б) тизимда мос равишда бошланғич, ўрта ва ўрта махсус профессионал таълим дастурлари жорий этилган касб-ҳунар мактаблари, коллежлар ва техникумлардан иборат профессионал таълим муассасалари тармоғи ташкил этилади;
в) касб-ҳунар мактабларида:
кадрлар тайёрлаш умумтаълим муассасаларининг 9-синф битирувчилари ҳисобидан шакллантирилган гуруҳларда 2 йиллик умумтаълим ва мутахассислик фанларининг интеграциялашган дастурлари асосида кундузги таълим шаклида амалга оширилади;
таълим олаётган ўқувчилар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баравари миқдорида ойлик стипендия ҳамда уч маҳал овқат билан таъминланади. Бунда касб-ҳунар мактаблари ўқувчиларни уч маҳал овқат билан таъминлаш ёки мазкур овқат пулларини уларга тўлаб бериш ҳуқуқига эга;
жорий сақлаш, фаолиятни юритиш, моддий-техник базани мустаҳкамлаш ва кадрлар тайёрлаш харажатлари Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
г) коллежларда:
кадрлар тайёрлаш Халқаро таснифлагичнинг камида 3-даражасига мос таълим дастурларини тамомлаган, “Ҳаёт давомида таълим олиш” принципи асосида камида умумий ўрта маълумотга эга бўлган шахслар ҳисобидан касблар ва мутахассисликларнинг мураккаблигидан келиб чиққан ҳолда 2 йилгача муддатда кундузги, кечки ва сиртқи таълим шаклларида давлат буюртмаси ҳамда тўлов-контракт асосида амалга оширилади;
жорий сақлаш, фаолиятни юритиш, моддий-техник базани мустаҳкамлаш ва кадрлар тайёрлаш харажатлари тегишли вазирлик, идораларнинг бюджетдан ташқари маблағлари, ўқувчиларни давлат буюртмаси ва тўлов-контракт асосида ўқитишдан тушадиган маблағлар ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади;
д) техникумларда:
кадрлар тайёрлаш Халқаро таснифлагичнинг камида 3 ёки 4-даражасига мос таълим дастурларини тамомлаган, “Ҳаёт давомида таълим олиш” принципи асосида камида умумий ўрта маълумотга эга бўлган шахслар ҳисобидан шакллантирилган гуруҳларда касблар ва мутахассисликларнинг мураккаблигидан келиб чиққан ҳолда 2 йилдан кам бўлмаган муддатда кундузги, кечки ва сиртқи таълим шаклларида давлат буюртмаси ҳамда тўлов-контракт асосида амалга оширилади;
ўрта махсус таълим дастурларини муваффақиятли тамомлаган битирувчилар ўз соҳасига мос бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кириш имтиҳонларисиз якка тартибдаги суҳбат орқали олий таълим муассасаларида 2-курсдан ўқишини давом эттириш ҳуқуқига эга бўлади;
е) касб-ҳунар мактаблари, коллежлар ва техникумларга идоравий бўйсунувидан қатъи назар ўқув-методик раҳбарлик қилиш ҳамда бу соҳада давлат сиёсатини юритиш Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан амалга оширилади.
4. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги 2020 йил 1 январдан янги ташкил этиладиган бошланғич, ўрта ва ўрта махсус профессионал таълим муассасаларининг таъминотига, шу жумладан, уларнинг жорий сақланишига, фаолиятини юритишига, моддий-техник базасини мустаҳкамлашга Давлат бюджети параметрлари доирасида зарур молиялаштиришни назарда тутсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекциясининг умумий ўрта таълим муассасаларининг 10-11-синфлари ўқувчиларига касбий таълим беришга ихтисослашган ўқув-ишлаб чиқариш мажмуаларини тугатиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Белгилансинки, умумий ўрта таълим муассасаларининг 10-11-синфлари ўқувчиларига касбий таълим беришга ихтисослашган ўқув-ишлаб чиқариш мажмуалари тугатилиши ҳисобига бўшайдиган маблағлар профессионал таълим тизимини молиялаштиришга йўналтирилади.
6. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Савдо-саноат палатаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
а) икки ой муддатда Миллий квалификация тизимига мувофиқ Хизматчиларнинг асосий лавозимлари ва ишчи касблари классификаторини қайта кўриб чиқсин;
б) илғор хорижий тажрибалар асосида:
уч ой муддатда Ўзбекистон Республикасида миллий квалификация рамкасини;
2020 йил 1 январгача иқтисодиётнинг барча тармоқлари учун Квалификацион рамкаларни;
2020 йил 1 апрелгача Миллий профессионал стандартларни ишлаб чиқсин ва амалиётга жорий этсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги:
а) қуйидагиларни:
икки ой муддатда Узлуксиз бошланғич, ўрта ва ўрта махсус профессионал таълими тўғрисидаги низомни тасдиқлашни;
уч ой муддатда касб-ҳунар мактаблари, коллежлар ва техникумларнинг намунавий уставларини тасдиқлашни;
2020 йил 1 январгача ҳудудларда инвестицион лойиҳалар асосида яратилаётган иш ўринлари, кадрларга бўлган реал эҳтиёжлардан келиб чиқиб, таълим муассасаларининг ихтисослашувини инобатга олиб, мавжуд жиҳозларни қайта тақсимлашни;
2020 йил 1 апрелгача идоравий бўйсунувидан қатъи назар профессионал таълим муассасаларининг ўқитувчи ва ишлаб чиқариш таълим усталарини қайта тайёрлаш ва малакасини оширишнинг янги тизимини жорий этишни назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳаларини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
б) 2020 йил 1 июнгача бошланғич, ўрта ва ўрта махсус профессионал таълим тизими учун таълим дастурларини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
8. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси оммавий ахборот воситаларида ушбу Фармоннинг мақсад ҳамда вазифаларини кенг ёритиш бўйича чиқишлар ва мавзуга оид кўрсатувларни ташкил этсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Адлия вазирлиги бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования
В стране проводится последовательная работа по реформированию системы образования путем подготовки высококвалифицированных кадров, соответствующих требованиям рынка труда, имплементации международных стандартов оценки качества образования, создания эффективных механизмов внедрения в практику инновационных научных достижений и реализации задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах.
Вместе с тем несоответствие программ профессионального образования уровням Международной стандартной классификации образования (МСКО), принятой ЮНЕСКО, неполноценное внедрение в учебный процесс Национальной квалификационной системы Узбекистана препятствуют подготавливаемым кадрам занять достойное место на рынке труда.
В целях совершенствования системы профессионального образования на основе передового зарубежного опыта, подготовки квалифицированных и конкурентоспособных кадров для рынка труда путем внедрения уровней начального, среднего и среднего специального профессионального образования, а также широкого привлечения работодателей к данному процессу:
1. Создать в Республике Узбекистан начиная с 2020/2021 учебного года сеть образовательных учреждений с внедрением в их деятельность новой системы начального, среднего и среднего специального профессионального образования и дифференцированных образовательных программ, соответствующих уровням Международной стандартной классификации образования (далее – Международная классификация).
перечень образовательных учреждений, направленных на социальную поддержку выпускников 9-х классов и осуществляющих подготовку кадров на уровне начального профессионального образования на основе образовательных программ, соответствующих третьему уровню Международной классификации согласно приложению №1;
перечень образовательных учреждений, осуществляющих подготовку кадров на уровне среднего профессионального образования на основе образовательных программ, соответствующих четвертому уровню Международной классификации согласно приложению №2;
перечень образовательных учреждений, функционирующих при высших образовательных учреждениях, осуществляющих подготовку кадров на уровне среднего специального профессионального образования на основе образовательных программ, интегрированных с системой высшего образования и соответствующих пятому уровню Международной классификации согласно приложению №3;
перечень профессиональных колледжей, передаваемых в систему Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан для создания Центров профессионального обучения согласно приложению №4;
перечень профессиональных колледжей, передаваемых с целью увеличения мощностей высших образовательных учреждений и организации в перспективе зарубежных высших образовательных учреждений и их филиалов согласно приложению №5;
перечень профессиональных колледжей, передаваемых для создания многопрофильных учебных центров и полигонов прохождения практики высших образовательных учреждений согласно приложению №6;
перечень профессиональных колледжей, здания которых используются в качестве учреждений общего среднего образования согласно приложению №7.
Предоставить Кабинету Министров Республики Узбекистан право при необходимости вносить изменения и дополнения в перечни, утвержденные настоящим пунктом.
а) образовательным учреждениям начального, среднего и среднего специального профессионального образования, кроме образовательных программ по основному уровню Международной классификации, предоставляется право подготовки кадров по образовательным программам более низких уровней;
б) в системе организуется сеть профессиональных образовательных учреждений, состоящая из профессиональных школ, колледжей и техникумов, с внедрением в их деятельность соответственно образовательных программ начального, среднего и среднего специального профессионального образования;
в) в профессиональных школах:
подготовка кадров осуществляется в группах, сформированных из выпускников 9-х классов общеобразовательных учреждений на основе двухлетних интегрированных программ общеобразовательных предметов и предметов специальностей по дневной форме обучения;
учащиеся обеспечиваются ежемесячной стипендией в размере однократной базовой расчетной величины и трехразовым питанием за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан. При этом профессиональные школы вправе обеспечивать учащихся трехразовым питанием либо оплачивать им стоимость питания;
расходы на текущее содержание, ведение деятельности, укрепление материально-технической базы и подготовку кадров покрываются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
г) в колледжах:
подготовка кадров осуществляется на основе принципа «Образование в течение всей жизни» в группах, сформированных из числа лиц, имеющих как минимум общее среднее образование и завершивших образовательные программы, соответствующие как минимум третьему уровню Международной классификации по дневной, вечерней и заочной формам обучения продолжительностью до двух лет, исходя из сложности профессий
и специальностей на основе государственного заказа и платного контракта;
расходы на текущее содержание, ведение деятельности, укрепление материально-технической базы и подготовку кадров покрываются за счет внебюджетных средств соответствующих министерств и ведомств, а также средств, поступающих от обучения учащихся на основе государственного заказа и платного контракта, и иных источников, не запрещенных законодательством;
д) в техникумах:
подготовка кадров осуществляется на основе принципа «Образование в течение всей жизни» в группах, сформированных из числа лиц, имеющих как минимум общее среднее образование и завершивших образовательные программы, соответствующие как минимум третьему либо четвертому уровню Международной классификации по дневной, вечерней и заочной формам обучения продолжительностью не менее двух лет, исходя из сложности профессий и специальностей на основе государственного заказа и платного контракта;
выпускникам, успешно закончившим средние специальные образовательные программы, предоставляется право продолжения обучения в высших образовательных учреждениях по профильным направлениям образования бакалавриата, начиная со второго курса без сдачи вступительных экзаменов на основе индивидуального собеседования;
е) учебно-методическое руководство профессиональными школами, колледжами и техникумами независимо от их ведомственной принадлежности, а также реализация государственной политики в данной сфере осуществляются Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
4. Министерству финансов Республики Узбекистан начиная с 1 января 2020 года предусматривать в параметрах Государственного бюджета необходимые средства на финансирование создаваемых начальных, средних и средних специальных профессиональных образовательных учреждений, в том числе на текущее содержание, ведение деятельности и укрепление их материально-технической базы.
5. Согласиться с предложением Министерства народного образования и Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан об упразднении учебно-производственных комплексов, специализирующихся на профессиональном обучении учащихся 10–11-х классов учреждений общего среднего образования.
Установить, что средства, высвобождаемые за счет упразднения учебно-производственных комплексов, специализирующихся на профессиональном обучении учащихся 10–11-х классов учреждений общего среднего образования, направляются на финансирование системы профессионального образования.
6. Министерству занятости и трудовых отношений, Министерству экономики и промышленности, Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
а) в двухмесячный срок пересмотреть Классификатор основных должностей служащих и профессий рабочих в соответствии с Национальной квалификационной системой Узбекистана;
б) на основе передового зарубежного опыта разработать и внедрить в практику:
в трехмесячный срок – Национальную квалификационную рамку Республики Узбекистан;
в срок до 1 января 2020 года – Квалификационные рамки для всех отраслей экономики;
в срок до 1 апреля 2020 года – Национальные профессиональные стандарты.
7. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан:
а) внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проекты постановлений Правительства, предусматривающие:
в двухмесячный срок – утверждение Положения о непрерывном начальном, среднем и среднем специальном профессиональном образовании;
в трехмесячный срок – утверждение типовых уставов профессиональных школ, колледжей и техникумов;
в срок до 1 января 2020 года – перераспределение имеющегося оборудования с учетом специализации образовательных учреждений, рабочих мест, создаваемых на основе инвестиционных проектов, исходя из реальных потребностей в кадрах;
в срок до 1 апреля 2020 года – внедрение новой системы переподготовки и повышения квалификации учителей и учебно-производственных мастеров профессиональных образовательных учреждений, независимо от их ведомственной принадлежности;
б) в срок до 1 июня 2020 года разработать и утвердить образовательные программы для системы начального, среднего и среднего специального профессионального образования.
8. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать в средствах массовой информации выступления и тематические передачи по широкому освещению целей и задач настоящего Указа.
9. Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
10. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.