Инвестиция, савдо ва иқтисодий соҳалардаги халқаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 4 сентябр куни инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков бошчилигида инвестиция, савдо ва иқтисодий соҳалардаги халқаро ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишга бағишланган бир қатор йиғилишлар бўлиб ўтди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Болгария, Ўзбекистон-Чехия ва Ўзбекистон-Польша ҳукуматлараро комиссияларининг 2019 йил сентябр ойида бўлиб ўтадиган навбатдаги йиғилишларига тайёргарлик кўриш масалалари биринчи навбатда кўриб чиқилди. Муҳокамада ушбу комиссиялар таркибига кирувчи вазирлик ва идоралар раҳбарлари, шунингдек, Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари вакиллари иштирок этдилар. Учрашув давомида кутилаётган тадбирлар доирасида имзолаш учун тайерланаётган инвестиция лойиҳалари ва савдо битимларининг жорий ҳолати муҳокама қилинди. Бундан ташқари, конструктив муҳокамалар ва фикрлар алмашинуви натижасида юқорида кўрсатилган давлатлар иқтисодиётининг ўзига хос хусусиятларидан келиб чиқган ҳолда инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш ва экспортни кўпайтириш бўйича янги таклифлар ишлаб чиқилди ва тегишли идоралар раҳбарларига манзилли кўрсатмалар берилди.
Сўнгра Россия Федерацияси ва Ҳиндистон Республикаси билан юқори даражадаги ташрифлар натижаси бўйича эришилган келишувларнинг бажарилиш ҳолати, шунингдек, Озарбайжон Республикаси билан иқтисодий алоқаларнинг ривожланиш динамикаси кўриб чиқилди. Шу нуқтаи назардан, хорижий ҳамкорлар билан ушбу мамлакатларнинг ва бизларнинг вазирликлари, идоралари ва компаниялари ўртасида яқин ва узлуксиз алоқа тизимини яратиш орқали ишларни кучайтириш зарурлиги таъкидланди, бу эса ўз навбатида мавжуд келишувларни амалга оширишни фаоллаштириш ва ҳамкорлик учун қўшимча имкониятларни қидириш имконини беради.
Бу йўсинда қўшма лойиҳаларини амалга ошириш бўйича Ўзбекистон-Хиндистон кумитасининг биринчи йиғилишига тайергарлик кўриш ишлари таҳлил қилинди ва янги инвестиция ташаббуслари мажмуини шакллантиришнинг устувор йўналишлари кўрсатиб ўтилди. Шунингдек тегишли идоралар ва вазирликлар раҳбарлари Россия Федерациясига юқори даражадаги ташрифга тайёргарлик кўришда: юқори рентабеллик ва миллий иқтисодиётнинг комплекс ривожланиши учун аҳамиятли янги лойиҳавий таклифларни тайерлаш мақсадини илгари сурган ҳолда ўзларига асосий вазифаларни белгилаб олдилар.
Ўзбекистонда халқаро кўргазма тадбирларини ташкил қилиш ва ўтказиш соҳасидаги бир қатор масалаларга ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг ташқи бозорларда ушбу маҳсулотларни ташқи бозорларга чиқарилишининг муҳим таркибий қисмларидан бири бўлган чет элда шунга ўхшаш тадбирларда қатнашишига алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, ҳар йили ўтказиладиган "Made in Uzbekistan" халқаро маҳсулотлар миллий кўргазмаси потенциал мижозлар ва харидорларни жалб қилишда катта имкониятдир, шу сабабли уни ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ барча саволлар иштирокчилар рўйхатидан тортиб кўргазма стендлари дизайнигача кўриб чиқилди. Ўтказилаётган кўргазмаларнинг самарадорлигини таъминлаш учун кўпроқ потенциал харидорларни жалб қиладиган ва пировардида аниқ экспорт шартномалари ва шартномаларини тузиш орқали юқори иқтисодий кўрсаткичларга эришиш эҳтимолини оширадиган реклама ва пиар соҳасига алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Бу борада муҳим аҳамиятга эга бўлган "Shanghai-expo" халқаро кўргазмаси бўлиб, унда қатнашиш ўзбекистонлик экспорт қилувчиларга Хитойнинг кўп миллионли бозорига кириш учун катта имкониятларни очиб беради: хабар қилинишича, бу йил Ўзбекистон ушбу кўргазмада "асосий меҳмон" мақомини олади. Шу муносабат билан тармоқ вазирликлари ва идораларига ҳар бир тармоқнинг етакчи ишлаб чиқарувчиларининг ушбу тадбирда иштирок этишини таъминлаш ва миллий маҳсулотларни сифатли намойиш қилиш чораларини кўриш топширилди.

Обсуждены вопросы международного сотрудничества в инвестиционной и торгово-экономической сферах
4 сентября текущего года под руководством министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова состоялся ряд рабочих совещаний, посвященных обсуждению международного сотрудничества в инвестиционной и торгово-экономической сферах.
В первоочередном порядке были затронуты вопросы подготовки к очередным заседаниям Узбекско-Болгарской, Узбекско-Чешской и Узбекско-Польской межправительственных комиссий по торгово-экономическому сотрудничеству, проведение которых запланировано на сентябрь 2019 года. В обсуждении также приняли участие руководители министерств и ведомств, входящих в составы данных комиссий, а также представители дипломатических представительств Узбекистана за рубежом. Во время встречи было обсуждено текущее состояние прорабатываемых к подписанию инвестиционных проектов и торговых соглашений. Более того, путем конструктивного обсуждения и обмена мнениями были выработаны новые предложения по расширению инвестиционного партнерства и наращиванию экспортных поставок, исходя из специфики экономик вышеупомянутых стран, и даны адресные поручения руководителям соответствующих ведомств.
Далее был рассмотрен ход реализации договоренностей, достигнутых по итогам мероприятий на высшем уровне с Российской Федерацией и Республикой Индия, а также динамика развития экономических взаимоотношений с Республикой Азербайджан. В данном контексте была отмечена необходимость усилить работу с иностранными контрпартнерами путем создания налаженной системы тесной и непрерывной связи между министерствами, ведомствами и компаниями обеих стран, что в свою очередь позволит активизировать проработку имеющихся договоренностей и поиск дополнительных возможностей для сотрудничества. В этом ключе была обсуждена подготовка к проведению первого заседания Узбекско-индийского комитета по реализации совместных проектов и определены приоритетные направления для формирования пула перспективных инвестиционных инициатив. Также руководители причастных ведомств и министерств наметили основные ориентиры и задачи в рамках подготовки к визиту на высшем уровне в Российскую Федерацию, также ставя целью выработку новых проектных предложений высокой рентабельности и значимости для комплексного развития национальной экономики.
Отдельное внимание было обращено на ряд вопросов в сфере организации и проведения международных выставочных мероприятий в Узбекистане и участия отечественных производителей в аналогичных мероприятиях за рубежом, что является одной из важнейших составляющих продвижения отечественной продукции на перспективных экспортных рынках.
В частности, большим потенциалом в части привлечения потенциальных заказчиков и покупателей является проводимая на ежегодной основе Международная выставка национальной продукции «Made in Uzbekistan», в связи с чем были детально изучены все вопросы по ее организации и проведению, начиная от списка участников и заканчивая оформлением выставочных стендов. Отмечалось, что для обеспечения эффективности проводимых выставок необходимо особое внимание обратить на сферу рекламы и пиара, что позволит привлечь к участию большее количество потенциальных покупателей и в конечном счете увеличит вероятность достижения высоких показателей экономической отдачи путем заключения конкретных экспортных соглашений и контрактов.
Не менее важной в этом плане была обозначена Международная выставка импорта «Shanghai-Expo», участие в которой открывает широкие возможности для узбекских экспортеров в части выхода на многомиллионный китайский рынок: сообщалось, что в этом году Узбекистан получит статус «основного гостя» на данной выставочной площадке. В связи с этим отраслевым министерствам и ведомствам были даны поручения обеспечить участие ведущих производителей каждого сектора в данном мероприятии и принять меры по качественной экспозиции национальной продукции.