2019 йилнинг 4 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Дилшод Ахатов Япония Парламенти Вакиллар палатаси депутатлари Фумиаки Кобаяши, Ясутака Накасонэ, Таро Ҳонда ва Япония Либерал-демократик партияси Демократик сиёсат тадқиқот институти илмий ходимлари билан учрашди.
Учрашув чоғида бўлажак олий даражадаги учрашувларга тайёргарлик кўриш нуқтайи назаридан икки томонлама муносабатларнинг турли жиҳатлари ва истиқболлари кўриб чиқилди.
Яқин парламентлараро алоқаларнинг кўп қиррали Ўзбекистон - Япония мулоқотини кенгайтириш, турли соҳаларда қўшма лойиҳалар ва дастурларни амалга оширишдаги муҳим роли эътироф этилди.
Япония Парламенти делегациясининг ташрифи дастуридан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Вазирлар Маҳкамасида музокаралар ўтказиш, Навоий ИЭС ва “Навоиязот" АЖ заводини бориб кўриш ҳамда Самарқанд шаҳридаги ўзбек халқининг тарихий-маданий мероси билан танишиш ҳам ўрин олган.

Встреча с депутатами Парламента Японии
4 сентября 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился с депутатами Палаты представителей Парламента Японии Фумиаки Кобаяши, Ясутака Накасонэ, Таро Хонда и научными сотрудниками Исследовательского института демократической политики Либерально-демократической партии Японии.
В ходе встречи рассмотрены различные аспекты и перспективы двусторонних отношений, в том числе в контексте подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне.
Стороны отметили важную роль тесных межпарламентских связей в расширении многопланового узбекско-японского диалога, реализации совместных проектов и программ в различных сферах.
В программе визита парламентской делегации Японии – проведение переговоров в Законодательной палате Олий Мажлиса и Кабинете Министров, посещение Навоийской ТЭС и завода АО «Navoiyazot», а также ознакомление с историко-культурным достоянием узбекского народа в г.Самарканде.