Ўзбекистон Республикаси Бош вазири «Huawei»нинг Шенчжэндаги илмий-тадқиқот марказига ташриф буюрди
Хитойда ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов бугун, 29 август куни «Huawei»нинг Шенчжэндаги илмий-тадқиқот ва ишланмалар маркази (R&D)да бўлди.
Делегация вакиллари учун R&D марказидаги 3300 квадрат метр майдонни эгаллайдиган кўргазма мажмуасида корпоратив мижозлар, саноат вакиллари, экотизим бўйича шериклар ва алоқа операторларининг АКТ ечимлари ва маҳсулотлари намойиш этилди.
Ташриф давомида Абдулла Арипов дунёда «Huawei» компанияси ривожланишининг сўнгги тенденсиялари билан танишди. Компания мутахассислари Бош вазирга «хавфсиз», «ақлли» шаҳар, электрон ҳукумат, электрон соғлиқни сақлаш каби давлатнинг рақамли трансформацияси бўйича булутли хизматлар ва саноат консепсиялари тақдимотини ўтказдилар. Шунингдек, сунъий интеллект технологияларига эга сўнгги туркумдаги чипсетлар асосида ишлайдиган истеъмол сегменти учун мўлжалланган маҳсулотлар ҳам тақдим этилди.
Тадбир доирасида Бош вазир «Huawei» компанияси Кузатув кенгаши раиси Ли Цзе билан музокара ўтказди. Учрашувда томонлар Ўзбекистон Республикасида АКТни ривожлантириш соҳасида амалга оширилаётган лойиҳалар, шунингдек, иқтисодий ривожланишнинг барча соҳаларига инновацион ечимларни жорий этиш орқали мамлакатда инвестиция муҳитини яхшилаш бўйича истиқболли лойиҳаларни муҳокама қилишди.
Кун тартибида Ўзбекистонда АКТ инфратузилмасини модернизация қилиш бўйича ҳамкорликни ривожлантириш, «Хавфсиз шаҳар»ни қуриш соҳасида, солиқ тизимини такомиллаштириш бўйича, шошилинч хизматлар ва тез тиббий ёрдамга инновацион технологияларни жорий этиш ва ягона тиббий маълумотлар базаларига интеграция қилиш, давлат идоралари учун булутли дата марказларни қуриш соҳасида ҳамкорлик ўрнатиш каби масалалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг «Huawei» компанияси бош офисига ташрифи якунига етгач, Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ва «Huawei» ўртасида икки томонлама ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар имзоланди.
Биринчи келишув «Хавфсиз шаҳар» лойиҳасини Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида амалга оширишга, жумладан, Ягона диспетчерлик маркази (112), ақлли хариталар ва йўл ҳаракатини интеллектуал бошқариш, автомобилларнинг тўхташ жойлари, жамоат жойларини видеокузатув билан қамраб олиш ва бошқаларга қаратилган.
Иккинчи келишув шошилинч тиббий хизмат фаолиятига замонавий АКТ технологияларини жорий этиш бўйича ҳамкорлик қилишга қаратилган. Шунингдек, UMS (Universal Mobile Systems) мобил алоқа оператори ва «Huawei» ўртасида Ўзбекистон Республикаси ҳудудини тўлиқ қамраб олишни таъминлаш мақсадида операторнинг технологик ускуналарини модернизация қилиш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш тўғрисида англашув меморандуми имзоланди.
«Huawei» Ўзбекистонда 19 йилдан кўпроқ вақтдан буён фаолият юритиб келмоқда ва Ўзбекистон АКТ инфратузилмасини қуриш ва модернизация қилишда бевосита иштирок этмоқда.

Премьер-Министр Республики Узбекистан посетил Центр исследований и разработок компании Huawei в Шеньчжэне
2019-08-30 | Технологии
Находящийся в Китае с визитом Премьер-Министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов в четверг посетил Центр исследований и разработок (R&D) компании Huawei в Шенчжэне. В выставочном комплексе при R&D центре, занимающим 3300 кв.м, делегации были представлены ИКТ решения и продукты для корпоративных заказчиков, представителей вертикальных индустрий, партнеров по экосистеме и операторов связи.
Во время визита Абдулла Арипов ознакомился с последними тенденциями развития бизнеса компании Huawei в мире. Эксперты компании презентовали Премьер-министру облачные услуги и отраслевыe концепции по цифровой трансформации государства, такие как «безопасный», «умный» город, электронное правительство, электронное здравоохранение. Также были презентованы продукты для потребительского сегмента, оперирующие на базе последних чипсетов с технологией Искусственного Интеллекта.
В рамках мероприятия Премьер-министр провел переговоры с председателем Наблюдательного Совета компании Huawei г-ном Ли Цзе. В ходе встречи стороны смогли обсудить текущие проекты, реализуемые на территории Республики Узбекистан в области развития ИКТ, а также перспективные проекты, позволяющие улучшить инвестиционный климат в стране за счет внедрения инновационных решений во все сферы развития экономики. На повестке дня стояли такие темы для обсуждения, как развитие сотрудничества в сфере модернизации ИКТ инфраструктуры Узбекистана, сотрудничество в сфере построения «Безопасного города», сотрудничество в сфере усовершенствования системы налогооблажения, внедрение инновационных технологий в работу экстренных служб и скорой медицинской помощи и интеграции единой медицинской базы данных, установление сотрудничества в сфере построения облачных дата центров для государственных органов.
По завершению визита делегации Правительства Узбекистана в головной офис компании Huawei было подписано два Соглашения о сотрудничестве между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и компанией Huawei. Первое соглашение направлено на реализацию проекта «Безопасный город» по всей территории Республики Узбекистан, включая создание Единого диспетчерского центра 112, создание интеллектуальных карт и различных подсистем интеллектуального управления дорожно-транспортным движением, парковками, покрытие видеонаблюдением общественных мест, и тд. Второе соглашение направлено на сотрудничество по внедрению современных ИКТ технологий в деятельность службы скорой медицинской помощи. Также был подписан Меморандум о взаимопонимании между мобильным оператором связи UMS (Universal Mobile Systems) и компанией Huawei о реализации инвестиционного проекта по модернизации технологического оборудования оператора в целях обеспечения наиболее полного покрытия территории Республики Узбекистан.
Huawei в Узбекистане осуществляет свою деятельность более 19 лет, на протяжении которых компания принимала непосредственное участие в построении и модернизации ИКТ инфраструктуры Республики Узбекистан. На сегодняшний день был реализован ряд крупных проектов по созданию ИКТ инфраструктуры мобильных и фиксированных операторов связи, включая такие проекты, как развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры Uztelecom, создание Центра обработки и хранения данных Uzcloud, создание GSM сети национального оператора мобильной связи Uzmobile, первый запуск решения RuralStar в сельской местности совместно с UMS, первое публичное тестирование 5G совместно с Beeline Uzbekistan, а также создание Центра обработки и хранения данных для Beeline Uzbekistan, и многие другие.