Хорижий давлатлар раҳбарлари Президент Шавкат Мирзиёевни Мустақиллик куни билан табриклади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, халқаро ташкилотлар раҳбарларидан мамлакатимиз мустақиллигининг йигирма саккиз йиллиги муносабати билан байрам қутловлари келмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг миллий байрами – Мустақиллик куни билан чин юракдан табриклайман!
Тарихан қисқа даврда Ўзбекистон сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий соҳаларда улкан муваффақиятларга эришди ҳамда халқаро майдонда ўз нуфузини мустаҳкамлади.
Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатларни юксак баҳолаб, бу ҳамкорлик бундан буён ҳам халқларимиз фаровонлиги йўлида ривожланишига ишонч билдираман.
Мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ишонч муносабатларини алоҳида қадрлайман ҳамда улар мустаҳкамланиб боришига умид қиламан.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, масъулиятли фаолиятингизга катта зафарлар, қардош Ўзбекистон халқига эса тинч-фаровон ҳаёт ва равнақ тилайман.
Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши
Ўзбекистон Республикаси Мустақиллиги куни муносабати билан самимий табрикларим ва эзгу тилакларимни қабул қилгайсиз.
Мустақиллик йилларида мамлакатингиз муҳим янгиланишлар йўлини босиб ўтиб, давлат қурилишида, халқ фаровонлигини ошириш ва мамлакатнинг халқаро нуфузини мустаҳкамлаш борасида катта муваффақиятларга эришди.
Кўп асрлик дўстлик ва муштарак тарихга асосланган Қозоғистон-Ўзбекистон мулоқоти изчил ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этмоқчиман. Ўйлайманки, бундай мулоқот давлатлар ўртасида самарали ўзаро муносабатларни йўлга қўйишда бошқалар учун ибратдир.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз қардош мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали стратегик шерикликни янада кенгайтиришда муваффақият кафолати бўлади.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда янги зафарлар, қардош Ўзбекистон халқига эса бахт-саодат ва равнақ тилайман!
Қадрли қардошим!
Мустақиллик куни муносабати билан Сизга ва Сиз орқали қардош Ўзбекистон халқига Туркманистон халқи ва ҳукумати номидан ҳамда шахсан ўз номимдан самимий табриклар ва энг эзгу тилакларни йўллаш менга шараф бағишлайди.
Мустақиллик йилларида биродар Ўзбекистон давлатчиликни мустаҳкамлаш, халқ фаровонлигини юксалтириш ва мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузини ошириш йўлида салмоқли муваффақиятларга эришди.
Яхши қўшничилик, дўстлик ва ўзаро англашув тамойилларига асосланган Туркманистон-Ўзбекистон муносабатлари халқларимиз фаровонлиги йўлида янада ривожланиши ва мустаҳкамланишига қатъий ишонаман.
Ушбу шукуҳли имкониятдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик ва бахт-саодат, қардош Ўзбекистон халқига эса тинчлик, фаровонлик ва равнақ тилайман.
Гурбангули Бердимухамедов,
Қадрли Шавкат Миромонович!
Катта мамнуният ила Тожикистон халқи номидан ва шахсан ўз номимдан Сизга ва биродар Ўзбекистон халқига юртингиз миллий байрами – Мустақиллик куни билан самимий ва қизғин табрик йўллайман.
Ўзбекистон Республикаси ўз тараққиётида оғишмай олға бораётгани, ижтимоий-иқтисодий ва маънавий ҳаётнинг турли соҳаларида улкан, ҳайратланарли натижаларга эришганини мамнуният билан таъкидлаш жоиз. Шунингдек, Ўзбекистоннинг, жумладан ўзаро ишонч ва ҳурмат тамойилларига асосланган конструктив минтақавий ҳамкорлик сиёсатини фаол амалга ошираётган давлат сифатида халқаро нуфузи ортмоқда.
Тожикистон ва Ўзбекистонни дўстлик, яхши қўшничилик ва эзгу мулоқотдан иборат бой тарихий анъаналар боғлаб туради.
Яқин қўшни бўлган халқларимиз муносабатларининг бунёдкор асосларини ҳар томонлама мустаҳкамлаш бугун ҳам Тожикистон ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари орасида асосий ўринни эгаллайди.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз туфайли давлатлараро шериклик ва барча даражадаги мулоқот муваффақиятли кенгаймоқда.
Ғоят натижадор тарзда ривожланиб бораётган, азалдан дўстона муносабатларимиз кейинги йилларда янада кенг тус олди, уларнинг стратегик шериклик даражасига кўтарилгани бунинг яққол мисолидир.
Мамлакатларимиз ҳамкорлигини сифат жиҳатдан янги ўзанга буриш учун зарур шарт-шароитлар яратишда Сизнинг, муҳтарам Шавкат Миромонович, шахсан улкан ҳиссангизни алоҳида қайд этмоқчиман.
Ишончим комил, биз биргаликда икки томонлама муносабатларимиздаги улкан салоҳиятни ишга солиб, стратегик шериклигимизни янада мустаҳкамлаймиз.
Сизга, муҳатарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, барча ишларингизга муваффақиятлар, дўст ва биродар Ўзбекистон халқига эса мусаффо осмон, тинчлик-осойишталик ва янада ривож тилайман.
Қирғизистон халқи номидан ва шахсан ўз номимдан Сизни ва бутун Ўзбекистон Республикаси халқини Мустақиллик куни билан муборакбод этаман!
Сизнинг оқилона раҳбарлигингизда минтақавий ва халқаро ҳамкорлик борасида қилинган қатъий қадамлар туфайли Ўзбекистон Республикаси жаҳонда муносиб ўрин эгаллади.
Бугун мамлакатларимиз ҳамкорлиги мисли кўрилмаган даражага кўтарилди. Қирғизистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги стратегик шериклик, дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатлари халқларимиз ёрқин келажаги йўлида бундан буён ҳам ривожланиши ва мустаҳкамланиб боришига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса янада равнақ тилайман.
Сооронбай Жээнбеков,
Қирғизистон Республикаси Президенти
Ўзбекистон Мустақиллиги куни муносабати билан Сиз Жаноби Олийларини ва тимсолингизда бутун Ўзбекистон халқини шахсан ўзим ва халқим номидан самимий муборакбод этаман.
Дўст ва қардош Ўзбекистон мустақилликка эришганидан буён ўтган вақт мобайнида стратегик шериклик даражасига етган муносабатларимизни муштарак саъй-ҳаракатлар билан ҳар соҳада янада чуқурлаштиримизга чин юракдан ишонаман.
Стратегик ҳамкорлик олий кенгашининг биринчи йиғилиши ўтказилиши муносабати билан Сизни ва делегациянгизни юртимизда қутлашдан мамнуният туйишимизни билдирмоқчиман.
Шу фурсатдан фойдаланиб, Сиз Жаноби Олийларига сиҳат-саломатлик, бахт-саодат, дўст ва қардош Ўзбекистон халқига омонлик тилаб қоламан.
Режеп Таййип Эрдоған,
Сизни ва Ўзбекистон халқини мамлакатингиз мустақиллигининг 28 йиллиги билан чин юракдан муборакбод этаман.
Ўзбекистон мустақилликка эришганидан сўнг ички ва ташқи сиёсатда, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳада қўлга киритган улкан муваффақиятлар катта ҳурмат-эътиборга сазовор.
Сиз Жаноби Олийлари томонидан амалга оширилаётган сиёсий ислоҳотлар мамлакатда ҳам, унинг ташқарсида ҳам юксак эътироф этилаётганини алоҳида таъкидламоқчиман.
Ишонаманки, Сизнинг раҳбарлигингизда Ўзбекистон Республикаси мамлакат ва жамиятни ривожлантиришда юқори натижаларга эришишда давом этади.
Ўйлайманки, менинг жорий йил апрель ойида Ўзбекистонга амалга оширган давлат ташрифим мамлакатларимиз илиқ биродар алоқалар билан боғланганини яна бир бор тасдиқлади. Шу муносабат билан янги, алоҳида стратегик шериклик даражасига кўтарилган икки томонлама муносабатларни сифатли ривожлантириш учун яқин ҳамкорликни давом эттирамиз, деб умид қиламан.
Жаноби Олийлари, Сизга мустаҳкам соғлик ва муваффақият, Ўзбекистон Республикаси халқига эса узлуксиз равнақ тилайман.

2019-08-30 | Politics
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has been receiving holiday greetings from the heads of state and government as well as international organizations on the occasion of the twenty-eighth anniversary of our national independence.
Mr. Shavkat Mirziyoyev,
Distinguished Shavkat Miromonovich!
I cordially congratulate You on the national holiday of the Republic of Uzbekistan – the Independence Day!
Over a short historical period, Uzbekistan has made significant accomplishments in the political and socio-economic spheres, and has also boosted the country’s authority in the international arena.
Highly valuing the relations between Kazakhstan and Uzbekistan, I express confidence that they will continue to advance for the good of our two peoples.
I particularly appreciate and hope that the friendly and trust-based relations that have developed between us will be strengthened.
Taking this opportunity, I wish You, dear Shavkat Miromonovich, a sound health, every success in Your responsible activities, as well as peace and prosperity to the fraternal people of Uzbekistan.
Respectfully,
Nursultan Nazarbayev,
The First President of the Republic of Kazakhstan – Elbasy
Please accept my heartfelt greetings and good wishes on the occasion of Independence Day of the Republic of Uzbekistan.
Over the years of independence, Your country has gone the way of important transformations, having achieved great successes in state-building, in uplifting the well-being of the people and bolstering international standing.
I note with great satisfaction the dynamic development of the Kazakh-Uzbek dialogue based on centuries-old friendship and common history. I believe such a dialogue is a good example of building productive relations among states.
Convinced that our joint work will guarantee success in furthering the multifaceted strategic partnership between our fraternal countries.
I wish You, dear Shavkat Miromonovich, new achievements in Your activities, as well as prosperity to the fraternal people of Uzbekistan!
Kassym-Jomart Tokayev,
President of the Republic of Kazakhstan
My dear brother!
On behalf of the people and the Government of Turkmenistan, and also on my own behalf, I have the honor to send You – and in Your person the fraternal people of Uzbekistan – heartfelt congratulations and best wishes on the occasion of Independence Day.
Over the years of independence, the brotherly Uzbekistan has made significant strides towards strengthening the statehood, increasing the well-being of the people and enhancing the country’s authority in the international arena.
I feel firmly convinced that the Turkmen-Uzbek relations, built on the principles of good neighborliness, friendship and mutual understanding, will continue to develop and enhance for the good of our peoples.
Taking this pleasant opportunity, dear Shavkat Mironovich, I sincerely wish You robust health and happiness, as well as peace, prosperity and affluence to the fraternal people of Uzbekistan.
Gurbanguly Berdimuhamedov,
President of Turkmenistan
Dear Shavkat Miromonovich!
With great pleasure, on behalf of the Tajik people and on my own behalf, I send You and all the fraternal people of Uzbekistan our sincere and heartfelt congratulations on the occasion of the anniversary of the country’s national holiday, Independence Day.
It is gratifying to note that the Republic of Uzbekistan is steadily moving forward in its development, achieving large-scale, impressive results in various fields of socio-economic and spiritual life. The standing of Uzbekistan in the international arena is also growing, including as an active conductor of a policy of constructive regional cooperation based on the principles of mutual trust and respect.
Tajikistan and Uzbekistan are connected by the richest historical traditions of relations of friendship, good neighborliness and kind communication.
The comprehensive consolidation of the creative foundations of the relationship between our peoples – the two closest neighbors – still occupies a central place in the priorities of Tajikistan’s foreign policy.
Thanks to the joint efforts of the parties, interstate partnership and dialogue are successfully enhancing at all levels.
Advancing extremely efficiently, the invariably friendly relations between the two countries have acquired an even wider character in recent years, a clear example of which is their growth to the level of strategic partnership.
I would especially like to note Your significant personal role, dear Shavkat Mironovich, in delivering the essential prerequisites for translating the interaction of our countries into a qualitatively new channel of development.
Let me express confidence that through joint efforts we will continue to build up our strategic partnership, harnessing to the full the enormous potential available in our bilateral relations.
With all my heart I would like to wish You, dear Shavkat Miromonovich, good health and further success in all Your endeavors, and peaceful sky, prosperity and progress to the fraternal people of the friendly Uzbekistan.
Emomali Rahmon,
President of the Republic of Tajikistan
On behalf of the people of Kyrgyzstan and on my own behalf, I congratulate You and all the people of Uzbekistan on the Independence Day!
Thanks to decisive steps in the issues of regional and international cooperation, made under Your wise leadership, the Republic of Uzbekistan has taken a worthy place in the world arena.
Today, interaction between our two nations has reached an unprecedentedly high level. I feel convinced that the relations of strategic partnership, friendship and good neighborliness between the Kyrgyz Republic and the Republic of Uzbekistan will continue to develop and strengthen for the sake of a bright future for the two peoples.
Taking this opportunity, I wish You, dear Shavkat Miromonovich, a sound health, well-being and success in state activities, and prosperity to the fraternal people of Uzbekistan.
Sooronbay Jeenbekov,
President of the Kyrgyz Republic
Distinguished Mr. President!
On behalf of myself and my people, I cordially congratulate Your Excellency and in Your person the entire people of Uzbekistan on the Independence Day!
I sincerely hope that through joint efforts we will continue to do our utmost to consolidate our relations, which in 2017 reached the level of strategic partnership since independence was attained by the friendly and fraternal Uzbekistan.
We will be glad to give You and Your delegation a warm welcome during Your stay in our country in connection with the first session of the Supreme Council for Strategic Cooperation.
Taking this opportunity, I wish You, Your Excellency, a good health and happiness, and prosperity to the friendly and fraternal people of Uzbekistan.
Recep Tayyip Erdogan,
President of the Republic of Turkey
I cordially congratulate You and the people of Uzbekistan on the 28th anniversary of independence.
The tremendous successes secured by the Republic of Uzbekistan after gaining independence in national and foreign policy, the economy and the social sphere evoke deep respect.
I emphasize that the political reforms promoted by Your Excellency are highly appreciated both domestically and abroad. I am convinced that under Your leadership, the Republic of Uzbekistan will continue to achieve high results in the development of the country and society.
I believe that my state visit to Uzbekistan in April this year once again confirmed the warm fraternal ties between our two nations. In this regard, I hope to continue close cooperation for the qualitative advancement of bilateral relations, which have reached a new level of special strategic partnership.
Your Excellency, accept my best wishes to You for good health and success, as well as endless prosperity to the people of the Republic of Uzbekistan.