Хорижий давлатлар раҳбарлари Президент Шавкат Мирзиёевни Мустақиллик куни билан табриклади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар, халқаро ташкилотлар раҳбарларидан мамлакатимиз мустақиллигининг йигирма саккиз йиллиги муносабати билан байрам қутловлари келмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг миллий байрами – Мустақиллик куни билан чин юракдан табриклайман!
Тарихан қисқа даврда Ўзбекистон сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий соҳаларда улкан муваффақиятларга эришди ҳамда халқаро майдонда ўз нуфузини мустаҳкамлади.
Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатларни юксак баҳолаб, бу ҳамкорлик бундан буён ҳам халқларимиз фаровонлиги йўлида ривожланишига ишонч билдираман.
Мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ишонч муносабатларини алоҳида қадрлайман ҳамда улар мустаҳкамланиб боришига умид қиламан.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, масъулиятли фаолиятингизга катта зафарлар, қардош Ўзбекистон халқига эса тинч-фаровон ҳаёт ва равнақ тилайман.
Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши
Ўзбекистон Республикаси Мустақиллиги куни муносабати билан самимий табрикларим ва эзгу тилакларимни қабул қилгайсиз.
Мустақиллик йилларида мамлакатингиз муҳим янгиланишлар йўлини босиб ўтиб, давлат қурилишида, халқ фаровонлигини ошириш ва мамлакатнинг халқаро нуфузини мустаҳкамлаш борасида катта муваффақиятларга эришди.
Кўп асрлик дўстлик ва муштарак тарихга асосланган Қозоғистон-Ўзбекистон мулоқоти изчил ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этмоқчиман. Ўйлайманки, бундай мулоқот давлатлар ўртасида самарали ўзаро муносабатларни йўлга қўйишда бошқалар учун ибратдир.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз қардош мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали стратегик шерикликни янада кенгайтиришда муваффақият кафолати бўлади.
Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда янги зафарлар, қардош Ўзбекистон халқига эса бахт-саодат ва равнақ тилайман!
Қадрли қардошим!
Мустақиллик куни муносабати билан Сизга ва Сиз орқали қардош Ўзбекистон халқига Туркманистон халқи ва ҳукумати номидан ҳамда шахсан ўз номимдан самимий табриклар ва энг эзгу тилакларни йўллаш менга шараф бағишлайди.
Мустақиллик йилларида биродар Ўзбекистон давлатчиликни мустаҳкамлаш, халқ фаровонлигини юксалтириш ва мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузини ошириш йўлида салмоқли муваффақиятларга эришди.
Яхши қўшничилик, дўстлик ва ўзаро англашув тамойилларига асосланган Туркманистон-Ўзбекистон муносабатлари халқларимиз фаровонлиги йўлида янада ривожланиши ва мустаҳкамланишига қатъий ишонаман.
Ушбу шукуҳли имкониятдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик ва бахт-саодат, қардош Ўзбекистон халқига эса тинчлик, фаровонлик ва равнақ тилайман.
Гурбангули Бердимухамедов,
Қадрли Шавкат Миромонович!
Катта мамнуният ила Тожикистон халқи номидан ва шахсан ўз номимдан Сизга ва биродар Ўзбекистон халқига юртингиз миллий байрами – Мустақиллик куни билан самимий ва қизғин табрик йўллайман.
Ўзбекистон Республикаси ўз тараққиётида оғишмай олға бораётгани, ижтимоий-иқтисодий ва маънавий ҳаётнинг турли соҳаларида улкан, ҳайратланарли натижаларга эришганини мамнуният билан таъкидлаш жоиз. Шунингдек, Ўзбекистоннинг, жумладан ўзаро ишонч ва ҳурмат тамойилларига асосланган конструктив минтақавий ҳамкорлик сиёсатини фаол амалга ошираётган давлат сифатида халқаро нуфузи ортмоқда.
Тожикистон ва Ўзбекистонни дўстлик, яхши қўшничилик ва эзгу мулоқотдан иборат бой тарихий анъаналар боғлаб туради.
Яқин қўшни бўлган халқларимиз муносабатларининг бунёдкор асосларини ҳар томонлама мустаҳкамлаш бугун ҳам Тожикистон ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари орасида асосий ўринни эгаллайди.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз туфайли давлатлараро шериклик ва барча даражадаги мулоқот муваффақиятли кенгаймоқда.
Ғоят натижадор тарзда ривожланиб бораётган, азалдан дўстона муносабатларимиз кейинги йилларда янада кенг тус олди, уларнинг стратегик шериклик даражасига кўтарилгани бунинг яққол мисолидир.
Мамлакатларимиз ҳамкорлигини сифат жиҳатдан янги ўзанга буриш учун зарур шарт-шароитлар яратишда Сизнинг, муҳтарам Шавкат Миромонович, шахсан улкан ҳиссангизни алоҳида қайд этмоқчиман.
Ишончим комил, биз биргаликда икки томонлама муносабатларимиздаги улкан салоҳиятни ишга солиб, стратегик шериклигимизни янада мустаҳкамлаймиз.
Сизга, муҳатарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, барча ишларингизга муваффақиятлар, дўст ва биродар Ўзбекистон халқига эса мусаффо осмон, тинчлик-осойишталик ва янада ривож тилайман.
Қирғизистон халқи номидан ва шахсан ўз номимдан Сизни ва бутун Ўзбекистон Республикаси халқини Мустақиллик куни билан муборакбод этаман!
Сизнинг оқилона раҳбарлигингизда минтақавий ва халқаро ҳамкорлик борасида қилинган қатъий қадамлар туфайли Ўзбекистон Республикаси жаҳонда муносиб ўрин эгаллади.
Бугун мамлакатларимиз ҳамкорлиги мисли кўрилмаган даражага кўтарилди. Қирғизистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги стратегик шериклик, дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатлари халқларимиз ёрқин келажаги йўлида бундан буён ҳам ривожланиши ва мустаҳкамланиб боришига ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизга, муҳтарам Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингизда муваффақиятлар, қардош Ўзбекистон халқига эса янада равнақ тилайман.
Сооронбай Жээнбеков,
Қирғизистон Республикаси Президенти
Ўзбекистон Мустақиллиги куни муносабати билан Сиз Жаноби Олийларини ва тимсолингизда бутун Ўзбекистон халқини шахсан ўзим ва халқим номидан самимий муборакбод этаман.
Дўст ва қардош Ўзбекистон мустақилликка эришганидан буён ўтган вақт мобайнида стратегик шериклик даражасига етган муносабатларимизни муштарак саъй-ҳаракатлар билан ҳар соҳада янада чуқурлаштиримизга чин юракдан ишонаман.
Стратегик ҳамкорлик олий кенгашининг биринчи йиғилиши ўтказилиши муносабати билан Сизни ва делегациянгизни юртимизда қутлашдан мамнуният туйишимизни билдирмоқчиман.
Шу фурсатдан фойдаланиб, Сиз Жаноби Олийларига сиҳат-саломатлик, бахт-саодат, дўст ва қардош Ўзбекистон халқига омонлик тилаб қоламан.
Режеп Таййип Эрдоған,
Сизни ва Ўзбекистон халқини мамлакатингиз мустақиллигининг 28 йиллиги билан чин юракдан муборакбод этаман.
Ўзбекистон мустақилликка эришганидан сўнг ички ва ташқи сиёсатда, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳада қўлга киритган улкан муваффақиятлар катта ҳурмат-эътиборга сазовор.
Сиз Жаноби Олийлари томонидан амалга оширилаётган сиёсий ислоҳотлар мамлакатда ҳам, унинг ташқарсида ҳам юксак эътироф этилаётганини алоҳида таъкидламоқчиман.
Ишонаманки, Сизнинг раҳбарлигингизда Ўзбекистон Республикаси мамлакат ва жамиятни ривожлантиришда юқори натижаларга эришишда давом этади.
Ўйлайманки, менинг жорий йил апрель ойида Ўзбекистонга амалга оширган давлат ташрифим мамлакатларимиз илиқ биродар алоқалар билан боғланганини яна бир бор тасдиқлади. Шу муносабат билан янги, алоҳида стратегик шериклик даражасига кўтарилган икки томонлама муносабатларни сифатли ривожлантириш учун яқин ҳамкорликни давом эттирамиз, деб умид қиламан.
Жаноби Олийлари, Сизга мустаҳкам соғлик ва муваффақият, Ўзбекистон Республикаси халқига эса узлуксиз равнақ тилайман.

Главы иностранных государств поздравили Президента Шавката Мирзиёева с Днем независимости
На имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступают праздничные поздравления от глав государств и правительств, руководителей международных организаций по случаю двадцать восьмой годовщины государственной независимости нашей страны.
От всей души поздравляю с национальным праздником Республики Узбекистан – Днем независимости!
За короткий исторический период Узбекистан достиг значительных успехов в политической и социально-экономической сферах, а также укрепил авторитет страны на международной арене.
Высоко оценивая отношения между Казахстаном и Узбекистаном, выражаю уверенность, что они будут и дальше развиваться на благо наших народов.
Я особо ценю и надеюсь, что сложившиеся между нами дружеские и доверительные отношения будут укрепляться.
Пользуясь представленной возможностью, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, больших успехов в Вашей ответственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – мира и процветания.
Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы
Примите мои сердечные поздравления и добрые пожелания по случаю Дня независимости Республики Узбекистан.
За годы независимости Ваша страна прошла путь важных преобразований, достигнув больших успехов в деле государственного строительства, повышения благосостояния народа и укрепления международного авторитета.
С большим удовлетворением отмечаю динамичное развитие казахско-узбекского диалога, основанного на многовековой дружбе и общей истории. Считаю, что такой диалог является показательным примером выстраивания продуктивных взаимоотношений между государствами.
Уверен, наша совместная работа станет гарантией успеха в дальнейшем расширении многогранного стратегического партнерства между нашими братскими странами.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, новых успехов в Вашей государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – благополучия и процветания!
От имени народа и Правительства Туркменистана, а также от себя лично имею честь направить Вам и в Вашем лице всему братскому народу Узбекистана сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю Дня независимости.
За годы независимости братский Узбекистан добился значительных успехов на пути укрепления государственности, роста благосостояния народа и повышения авторитета страны на международной арене.
Твердо убежден, что туркмено-узбекские отношения, основанные па принципах добрососедства, дружбы и взаимопонимания, будут и далее развиваться и укрепляться во благо наших народов.
Пользуясь этой приятной возможностью, уважаемый Шавкат Миромонович, искренне желаю Вам крепкого здоровья и счастья, а братскому народу Узбекистана – мира, благополучия и процветания.
С огромным удовольствием от имени таджикского народа и от себя лично направляю Вам и всему братскому народу Узбекистана наши искренние и сердечные поздравления по случаю годовщины национального праздника страны – Дня независимости.
Отрадно отметить, что Республика Узбекистан неуклонно движется вперед в своем развитии, достигая масштабных, впечатляющих результатов в различных сферах социально-экономической и духовной жизни страны. Также растет авторитет Узбекистана на международной арене, в том числе как активного проводника политики конструктивного регионального сотрудничества, основанного на принципах взаимного доверия и уважения.
Таджикистан и Узбекистан связывают богатейшие исторические традиции отношений дружбы, добрососедства и доброго общения.
Всестороннее укрепление созидательных основ взаимоотношений наших народов – двух ближайших соседей – и сегодня занимает главное место в приоритетах внешней политики Таджикистана.
Благодаря совместным усилиям сторон успешно развиваются межгосударственное партнерство и диалог на всех уровнях.
Развиваясь в высшей степени результативно, неизменно дружеские отношения двух стран приобрели за последние годы еще более широкий характер, наглядным примером чего является их вывод до уровня стратегического партнерства.
Особо хочу отметить Вашу, уважаемый Шавкат Миромонович, значительную личную роль в создании необходимых предпосылок для перевода взаимодействия наших стран в качественно новое русло развития.
Выражаю уверенность в том, что совместными усилиями мы и впредь будем укреплять наше стратегическое партнерство, задействуя в полной мере имеющийся в наших двусторонних отношениях огромный потенциал.
От всей души хочу пожелать Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, доброго здоровья и дальнейших успехов во всех Ваших начинаниях, а братскому народу дружественного Узбекистана – мирного неба, благополучия и дальнейшего прогресса.
От имени народа Кыргызстана и от себя лично поздравляю Вас и весь народ Республики Узбекистан с Днем независимости!
Благодаря решительным шагам в вопросах регионального и международного сотрудничества, сделанных под Вашим мудрым руководством, Республика Узбекистан заняла достойное место на мировой арене.
Сегодня сотрудничество между нашими странами вышло на беспрецедентно высокий уровень. Уверен, отношения стратегического партнерства, дружбы и добрососедства между Кыргызской Республикой и Республикой Узбекистан будут и далее развиваться и укрепляться ради светлого будущего двух народов.
Пользуясь случаем, желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, доброго здоровья, благополучия и успехов в государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана – дальнейшего процветания.
От себя лично и от имени моего народа сердечно поздравляю Ваше Превосходительство и в Вашем лице весь народ Узбекистана с Днем независимости страны.
Искренне надеюсь, что совместными усилиями мы будем и далее всемерно укреплять наши отношения, которые за прошедшее время с момента обретения независимости дружественным и братским Узбекистаном – в 2017 году – вышли на уровень стратегического партнерства.
Будем рады оказать Вам и Вашей делегации радушный прием во время пребывания в нашей стране в связи с проведением первого заседания Высшего совета стратегического сотрудничества.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительство, доброго здоровья и счастья, а дружественному и братскому народу Узбекистана – благополучия.
От всей души поздравляю Вас и народ Узбекистана с 28-летней годовщиной независимости.
Огромные успехи, достигнутые Республикой Узбекистан после обретения независимости во внутренней и внешней политике, экономике и социальной сфере, вызывают глубокое уважение.
Особо отмечу, что  продвигаемые Вашим Превосходительством политические реформы высоко оцениваются как внутри страны, так и за ее пределами. Уверен, что под Вашим руководством Республика Узбекистан будет и дальше добиваться высоких результатов в развитии страны и общества.
Считаю, что мой государственный визит в Узбекистан в апреле текущего года еще раз подтвердил теплые братские связи между нашими странами. В связи с этим, надеюсь на продолжение тесного сотрудничества для качественного  развития двусторонних отношений, которые вышли на новый уровень особого стратегического партнерства.
Ваше Превосходительство, примите мои наилучшие пожелания крепкого здоровья и успехов, а народу Республики Узбекистан –бесконечного процветания.