Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки ва Хитой Давлат тараққиёт банки 500 миллион Хитой юани миқдорида кредит шартномасини имзолади
2019-08-28 | Иқтисодиёт
Жорий йил 26 август куни Пекинда Ўзбекистон – Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг бешинчи йиғилиши доирасида Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки (Ўзмиллийбанк) 500 миллион Хитой юанида кредит линиясини жалб қилиш учун Хитой Давлат тараққиёт банки (ХДТБ) билан кредит шартномасини имзолади.
Ушбу шартнома икки банк ўртасидаги еттинчи келишув бўлиб, бу ўзаро ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётганидан далолат беради. ХДТБ билан ҳамкорликда ишлаш тажрибаси Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётининг барча соҳаларида муҳим инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш самарадорлигини намойиш этади. Шу билан бирга, Хитой юанида кредит битимининг имзоланиши Ўзмиллийбанкнинг Хитой етакчи молия институти билан ҳамкорлик тарихидаги биринчи ҳужжатдир.
Хитой юанида молиялаштиришни жалб қилишнинг асосий афзаллиги LIBOR ставкасидаги сакрашларга боғлиқлик йўқлиги. Бундан ташқари, юандаги ташқи савдо шартномалари бўйича ҳисоб-китоблар бошқа давлатлар валюталарида тўловларни амалга оширишда валюта конверсия қилиш билан боғлиқ харажатларни камайтиради. Хитой юанидаги кредитлар курснинг ўзгариши билан боғлиқ хатарларни камайтиради ва Ўзмиллийбанк мижозларига узоқ муддатли молиялаштиришда янада қулай шарт-шароитларни тақдим этади.
Шу билан бирга, ушбу келишув Хитой юанида янги тўлов усулларидан фойдаланишни назарда тутади. Ўз навбатида, Хитой юанидаги тўловлар Хитойга тўғридан-тўғри етказиб берувчининг ҳисобига ўтказилади. Бу эса икки мамлакат ва шериклар ўртасидаги тўловларни амалга ошириш вақтини сезиларли даражада камайтиради.
Молиявий ҳамкорлик тўғрисидаги шартноманинг имзоланиши икки томонлама муносабатларга ва мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларнинг ривожланишига янги туртки беради, шунингдек, қулай шарт-шароитларда кредит ресурсларини жалб қилиш имкониятини яратади. Бу эса Ўзбекистонда янги йирик инвестиция имкониятларини юзага келтиради.
Маълумот ўрнида: Хитой Давлат тараққиёт банки 1994 йил март ойида йирик саноат тармоқларини, шу жумладан, энергетика ва транспортни ривожлантиришни модернизация қилиш ва инфратузилмани ривожлантиришга йўналтирилган давлат лойиҳаларини молиялаштириш мақсадида ташкил этилган. Хитой молия институтининг асосий мақсади иқтисодиёт ривожланиши ва стратегик таркибий ўзгаришларни қўллаб-қувватлаб, марказий ҳукуматнинг макроиқтисодий сиёсатини тартибга солиш. ХДТБнинг асосий фаолияти узоқ муддатли кредит бериш ва облигациялар чиқаришдир.

Национальный банк Узбекистана и Государственный банк развития Китая подписали заёмное соглашение на 500 миллионов китайских юаней
2019-08-28 | Экономика
26 августа в Пекине в рамках 5-го заседания узбекско-китайского межправительственного комитета по сотрудничеству Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан подписал заёмное соглашение с Государственным банком развития Китая (ГБРК) по привлечению кредитной линии в китайских юанях на сумму 500 миллионов.
Данное соглашение стало седьмым по счету и свидетельствует о прочных установившихся партнерских взаимоотношениях между двумя банками. Опыт взаимодействия с ГБРК демонстрирует эффективность в реализации целого ряда важнейших инвестиционных и инфраструктурных проектов во всех отраслях экономики Республики Узбекистан. При этом подписание заёмного соглашения в китайских юанях является первым подобным документом, достигнутым с ведущим китайским финансовым институтом в истории сотрудничества Национального банка Узбекистана.
Основным преимуществом привлечения финансирования в китайских юанях является отсутствие зависимости от скачков ставки LIBOR. Кроме того, расчеты по внешнеторговым контрактам в юанях позволят сократить издержки по конвертации валют, возникающие при расчетах в валютах других стран. Кредиты в китайских юанях снижают риски, связанные с колебанием обменного курса, и предоставляют клиентам более выгодные условия для долгосрочного финансирования.
Наряду с этим, данное соглашение предусматривает применение новых методов расчетов в китайских юанях. При этом платежи в китайских юанях будут переводиться на расчетный счет поставщика непосредственно в Китае, что существенно позволяет сократить срок проведения платежей между двумя странами и контрпартнерами.
Подписание соглашения по финансовому сотрудничеству придает новый импульс двусторонним отношениям и в дальнейшем развитию торгово-экономических связей между двумя странами, а также предоставляет возможность привлечь кредитные ресурсы на благоприятных условиях, что создает новые крупные инвестиционные возможности на территории Узбекистана.
Государственный банк развития Китая (ГБРК) создан в марте 1994 года для обеспечения финансирования развития государственных проектов, ориентированных на модернизацию и развитие инфраструктуры, основных отраслей промышленности, в том числе энергетики и транспорта. Главной задачей китайского финансового учреждения являются регулирование макроэкономической политики центрального правительства, поддержание развития и стратегических структурных измененийв экономике. Основными направлениями деятельности ГБРК являются долгосрочное кредитование и выпуск облигаций.