Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки ва Хитой Давлат тараққиёт банки 500 миллион Хитой юани миқдорида кредит шартномасини имзолади
2019-08-28 | Иқтисодиёт
Жорий йил 26 август куни Пекинда Ўзбекистон – Хитой ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг бешинчи йиғилиши доирасида Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки (Ўзмиллийбанк) 500 миллион Хитой юанида кредит линиясини жалб қилиш учун Хитой Давлат тараққиёт банки (ХДТБ) билан кредит шартномасини имзолади.
Ушбу шартнома икки банк ўртасидаги еттинчи келишув бўлиб, бу ўзаро ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётганидан далолат беради. ХДТБ билан ҳамкорликда ишлаш тажрибаси Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётининг барча соҳаларида муҳим инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш самарадорлигини намойиш этади. Шу билан бирга, Хитой юанида кредит битимининг имзоланиши Ўзмиллийбанкнинг Хитой етакчи молия институти билан ҳамкорлик тарихидаги биринчи ҳужжатдир.
Хитой юанида молиялаштиришни жалб қилишнинг асосий афзаллиги LIBOR ставкасидаги сакрашларга боғлиқлик йўқлиги. Бундан ташқари, юандаги ташқи савдо шартномалари бўйича ҳисоб-китоблар бошқа давлатлар валюталарида тўловларни амалга оширишда валюта конверсия қилиш билан боғлиқ харажатларни камайтиради. Хитой юанидаги кредитлар курснинг ўзгариши билан боғлиқ хатарларни камайтиради ва Ўзмиллийбанк мижозларига узоқ муддатли молиялаштиришда янада қулай шарт-шароитларни тақдим этади.
Шу билан бирга, ушбу келишув Хитой юанида янги тўлов усулларидан фойдаланишни назарда тутади. Ўз навбатида, Хитой юанидаги тўловлар Хитойга тўғридан-тўғри етказиб берувчининг ҳисобига ўтказилади. Бу эса икки мамлакат ва шериклар ўртасидаги тўловларни амалга ошириш вақтини сезиларли даражада камайтиради.
Молиявий ҳамкорлик тўғрисидаги шартноманинг имзоланиши икки томонлама муносабатларга ва мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларнинг ривожланишига янги туртки беради, шунингдек, қулай шарт-шароитларда кредит ресурсларини жалб қилиш имкониятини яратади. Бу эса Ўзбекистонда янги йирик инвестиция имкониятларини юзага келтиради.
Маълумот ўрнида: Хитой Давлат тараққиёт банки 1994 йил март ойида йирик саноат тармоқларини, шу жумладан, энергетика ва транспортни ривожлантиришни модернизация қилиш ва инфратузилмани ривожлантиришга йўналтирилган давлат лойиҳаларини молиялаштириш мақсадида ташкил этилган. Хитой молия институтининг асосий мақсади иқтисодиёт ривожланиши ва стратегик таркибий ўзгаришларни қўллаб-қувватлаб, марказий ҳукуматнинг макроиқтисодий сиёсатини тартибга солиш. ХДТБнинг асосий фаолияти узоқ муддатли кредит бериш ва облигациялар чиқаришдир.

National Bank of Uzbekistan and China Development Bank sign a loan agreement
National Bank for Foreign Economic Activity of Uzbekistan signed a loan agreement with China Development Bank (CDB) in Beijing, within the framework of the 5th meeting of Uzbekistan – China intergovernmental cooperation committee, to attract a credit line in RMB in the amount of 500 million.
The agreement became the seventh and testifies to strong established partnership between the two banks. The experience of interacting with CDB demonstrates the effectiveness in implementing a number of major investment and infrastructure projects in all sectors of the economy of the Republic of Uzbekistan. At the same time, the signing of a loan agreement in RMB is the first such document reached with a leading Chinese financial institution in the history of cooperation of the National Bank of Uzbekistan.
The agreement provides for the application of new settlement methods in RMB. At the same time, payments in RMB will be transferred to the supplier’s bank account directly in China, which significantly reduces the time for payments between the two countries and counterparties.
Signing of the agreement on financial cooperation gives a new impetus to bilateral relations and further development of trade-economic relations between the two countries, as well as provides an opportunity to attract credit resources on favorable terms, which creates new large investment opportunities in Uzbekistan.
China Development Bank (CDB) was founded in 1994 as a policy financial institution under the direct leadership of the State Council. The Bank is the world’s largest development finance institution, and the largest Chinese bank for financing cooperation, long-term lending and bond issuance. CDB has a registered capital of RMB 421.248 billion. It provides medium- to long-term financing facilities that serve China’s major long-term economic and social development strategies.