Ўзбекистон Бош консулхонаси ҳамюртимизни олийҳиммат иши учун тақдирлади
2019 йилнинг 25 август куни мамлакатимизнинг Қозон шаҳридаги (Россия) Бош консули Фариддин Насриев йўл-транспорт ҳодисасида жароҳатланганларга ёрдам беришда мардонавор ҳаракати учун Ўзбекистон фуқароси Данил Юлдашевга ташаккурнома топширди.
2019 йилнинг 17 август куни Пермь шаҳрида шаҳар автобуси ЙТҲга учраб бинога урилди. Натижада бир одам ҳодиса жойида вафот этди, 32 дан ортиқ шахслар жароҳат олди. Машғулотга кетаётган ҳамюртимиз тўхтади ва мардонавор ёрдам беришни бошлади. У қийшайиб кетган орқа эшикларни бузиб автубусдан одамларни олиб чиқишни бошлади ҳамда ўтиб кетаётган машиналар ҳайдовчиларидан жароҳатланганларни касалхонага элтишни сўради. У “тез ёрдам" келганидан сўнг ҳам шифокорларга ёрдам беришда давом этди.
Данил Юлдашев Тошкентдан Пермга кўчиб борган. У ерда ўрта таълимни олган ва ҳозирда ишламоқда. Бокс билан шуғулланади. Унинг қариндошлари Ўзбекистонда яшайди.
Бош консулхонада Ўзбекистон фуқаросига мадонавор ҳаракати ва инсонпарварлиги учун ташаккурнома топшириш маросимида бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг биринчи ўринбосари Эркин Муҳитдинов ҳамда олий ва ўрта-махсус таълим вазирининг биринчи ўринбосари Муродулло Холмуҳамедов иштирок этди ва ташаккурномага имзо чекди.
Аввалроқ Данил Юлдашев инсонларни қутқаришда кўрсатган жасорати ва қатъийлиги учун Пермь ўлкаси губернатори Максим Решетниковдан миннатдорлик хати олди. Ҳамюртимизнинг ЙТҲдаги жасорати Россия ОАВларида кенг ёритилди

Генконсульство Узбекистана поощрило благородный поступок соотечественника
25 августа 2019 года Генеральный консул нашей страны в г.Казани (Россия) Фариддин Насриев вручил благодарственную грамоту гражданину Узбекистана Данилу Юлдашеву за решительные действия по оказанию помощи пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии.
17 августа 2019 года в г.Перми рейсовый городской автобус попал в ДТП и врезался в здание. В результате один человек скончался на месте и более 32 пострадали. Наш соотечественник, ехавший на тренировку, остановился и начал решительно помогать. Он выломал искореженные задние двери и начал выносить людей из автобуса, а также просить водителей проезжающих машин отвезти пострадавших в больницы. Он продолжал помогать медикам и после приезда «скорой помощи».
Данил Юлдашев переехал из Ташкента в Пермь, где получил среднее образование и работает. Занимается боксом. Его родственники проживают в Узбекистане.
В Генконсульстве в церемонии вручения гражданину Узбекистана благодарственной грамоты за благородный поступок и человеколюбие приняли участие первый заместитель министра занятости и трудовых отношений Эркин Мухитдинов и первый заместитель министра высшего и средне-специального образования Муродулло Холмухамедов, которые также подписали грамоту.
Ранее Данил Юлдашев за смелость и решительность при спасения людей получил благодарственное письмо губернатора Пермского края Максима Решетникова. Поступок нашего соотечественника при ДТП получил широкое освещение в российских СМИ.